321 sport JvJ Eindelijk, eindelijk, jubelt Schwarzman m Swiss Sense HILTEX ZEELAND OPEN Door de wol geverfde wereldkampioen dolblij na felbevochten eerste eindzege in damtoernooi Goes. 'Dat ik hier nog nooit eerste was, begon een beetje aan me te knagen.' maandag 23 augustus 2010 Alexander Schwarzman had in de finale 305 minuten nodig om Alexander Ceorgiev eronder te krijgen. Eindwinnaar Alexander Schwarzman door Koen de Vries en Daaf Kasse GOES - Zijn armen gingen de lucht in en even later omhelsde hij toer nooidirecteur Aart Walraven. We reldkampioen dammen Alexander Schwarzman is door alle wateren gewassen, maar toch was de Rus dolblij nadat hij zaterdag de elfde editie van het Hiltex Zeeland Open gewonnen had. In de finale haalde hij een plusremise tegen zijn landgenoot Alexander Ceor giev, de nummer twee van de we- .reld. Over hoeveel keer Schwarzman aan het toernooi in Goes heeft meegedaan, verschilden de menin gen. Feit was wel dat de wereld kampioen het toernooi voor de eerste keer in zijn carrière won. Schwarzman moest er hard voor werken. Vijf uur en vijf minuten duurde het voordat hij de felicita ties van Georgiev in ontvangst mocht nemen. De overige zestig spelers hadden hun partijen allang beëindigd toen de twee toppers nog om elke vierkante centimeter op het dambord vochten. „Einde lijk, eindelijk. Ik wilde vandaag per se winnen", vertelde Schwarz man na afloop. „Dat ik hier nooit eerste was, begon een beetje aan me te knagen. Ik werd aan het eind van de partij zelfs nog een beetje zenuwachtig." Schwarzman kwam het hele toer nooi niet in moeilijkheden. Hij voerde het klassement van zijn groep vanaf de eerste dag aan en ook in de finale had hij steeds „voordeel. „Hij heeft sterk gespeeld, maar voor zijn doen niet bijzon der", vond Bennie Provoost uit Aagtekerke, die in de vierde ronde klop kreeg van de wereldkampi oen. Een verschil met de vorige edities was dat Schwarzman nu eens wel baat had bij het systeem dat elke schijf meer of minder in de uitslag wordt verwerkt. Nor maal gesproken hadden de twee fi nalisten na een uur of vier dam men vrede gesloten. Het voordeel Alexander Schwarzman (links) bekijkt de stelling vanuit een andere hoek. Alexander Georgiev is in gepeins verzon ken. foto Willem Mieras dat Schwarzman had gehad, was door Georgiev geneutraliseerd en er stond een remisestelling op het bord. Maar omdat het aantal over gebleven schijven de doorslag zou geven, vochten de Russen door. Toen een uur later bleek dat Geor giev de ene schijf die hij minder op het bord had nooit meer kon te rugwinnen, gaf hij op. Juist Georgiev, de winnaar van de twee vorige edities, had op Mar- tijn Rentmeester - die na Provoost de "tweede Zeeuwse deelnemer in de invitatiegroep was - een enor me indruk gemaakt. De Bevelan der had dan ook van hem verlo ren. „Hij rekent zo diep door, dat is ongelooflijk. Hij deed op het WK dingen waarvan je van tevo ren denkt dat die helemaal niet kunnen. Georgiev is een soort computer." Rentmeester en Provoost konden zich niet mengen in de strijd om de topplaatsen, maar speelden toch een redelijk toernooi. Rent meester haalde in zijn poule dank zij twee nederlagen, één zege en één remise zijn eerste Internatio naal Meester-resultaat en eindigde voor het eerst in drie deelnames niet als laatste. Provoost won in zijn groep twee keer, verloor drie keer en speelde twee keer remise. „Dat is een bizar resultaat. Ik heb dit toernooi meer gewonnen dan Schwarzman en Georgiev, maar ook veel meer verloren. Het was een ronduit wisselvallig toernooi." In de slotronde zaten de twee Zeeuwen tegenover elkaar in de strijd om de dertiende en veertien de plaats. Twee foutjes maakten Rentmeester al snel kansloos en een daaropvolgende blunder („Zelfs een pupil maakt die fout niet meer") zorgde voor het eind van de partij. „Misschien was ik m'n focus kwijt. Voor mij ging de ze partij nergens meer om", analy seerde Rentmeester. Provoost was er maar wat blij mee. Hij had in die laatste partij remise nodig om zijn B-status bij NOCNSF te be houden en slaagde daarin met vlag en wimpel. Zijn damtoekomst is daardoor voorlopig gered. Nikolaj Kychkin won de open groep. De Rus uit het verre Ja- koetsk, die in Goes een groep jon ge talenten begeleidde, sloeg in de slotronde een beslissende kloof met zijn concurrent Peter van der Stap. De man uit Maassluis kon geen bres in de verdediging van Andrew Tjon A Ong slaan, maar Kychkin had wel succes. Hij be kroonde een sterke partij tegen de Haagse veteraan Frans Teijn met een slagzet. De jonge Russin Ayyy- na Sobakina eindigde na een gelijk spel met de Lewedorper Kees Rijk als derde. Beste Zeeuw werd René Dusebout met een achtste plaats. Kees Rijk, die als enige Zeeuw on geslagen bleef, eindigde als negen de en Daaf Kasse werd tiende. SENSE TEXTIELPAKKET T.W.V. €399,- CADEAU!* 2 luxe hoofdkussens 4-seizoenen dekbed OXSPRINGS MATRASSEN www. s wiss sense.nl Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 Bij aankoop van een Sense of Preventum boxspring vanaf 2500,- m.u.v. andere acties. Zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehouden. Week 34

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34