21 zeeland l Meisje Souburg verdronken Oppassen voor macht Een grote braderie met het Tekenaar PZC i maandag MOSSELDAG YERSEKE Tevredenheid bij bezoekers en vertegenwoordigers van schelpdierensec tor op jaarlijkse mosseldag Yerseke. De krant 5 weken voor 15 euro! maandag 23 augustus 2010 door Wim Hofman i' De tekenaar, schilder Louis Heymans (1890-1977), herinner ik me als een man met bril, bruin pak en vrijgezellenstrik- je. Hij was in Middelburg en om streken wel bekend, omdat hij le raar in Vlissingen was geweest en lange tijd tekenleraar aan de Rijks kweekschool en het gymnasium in Middelburg. Als lid van de Kunst kring het Zuiden en later van de Zeeuwse Kunstenaarskring, was hij vooral bekend om zijn figuratie ve tekeningen en schilderijen, al maakte hij op een bepaald mo ment ook een aantal collages. Hoe wel afkomstig uit Utrecht, had hij tekenen geleerd in Den Haag. Veel school had hij niet gehad, wel volgde hij een avondschool waarop hij merkwaardiger wijze geen Frans of Engels leerde, maar Duits. Dat kwam onder meer door de Zuid-Afrikaanse Boerenoorlogen, waardoor Nederland een grote af keer kreeg van alles wat Engels was en een voorkeur voor Duits land ontwikkelde dat om politieke redenen de Boeren steunde. Feitelij ke steun werd er echter aan de Boe ren niet gegeven. Dit was allemaal nog ruim vóór de Eerste Wereld oorlog. In 1913 kwam Heymans naar Vlis singen, waar hij het olieverfschilde ren leerde van Gerard Jacobs. Jaren lang hingen in het oude Stadhuis van Middelburg zijn tekeningen in rood krijt van het in 1940 verwoes te Middelburg. De voorkeur van veel Nederlanders voor Duitsland was in die tijd wel ver afgenomen of voorgoed verdwenen. Heymans heeft veel werk gemaakt. Dat Heymans vooral een vakkundi ge tekenaar was is te zien op de ten toonstelling van zijn werk in de Schotse Huizen in Veere, waar naast schilderijen vooral tekenin gen worden getoond. Door deze tentoonstelling herinneren veel mensen in Zeeland zich opeens dat ze ook nog wel ergens op zolder of achter een kast een Heymans heb ben staan, een ets of een tekening of zelfs een modernistische collage met op straat gevonden voorwer pen. Dat is een mooi neveneffect van deze expositie. De tentoonstelling is daar in Veere nog tot 19 september. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91. 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T. 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nami O een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Or PZC gut zofgvukfcg om mrl prnoonsi (rgrvcns In het coioton treft u nadere informatie ua OOST-SOUBURG - De 4-jarige Chel sea uit Oost-Souburg is vorige week verdronken in een zwembad van een hotel op het Griekse ei land Kos. Haar vader was bij haar bij het zwembad, toen haar zusje van de glijbaan gleed en weer de kant op klom. Op dat moment was Chel sea ineens kwijt. Onmiddellijk be gonnen allerlei aanwezigen te zoe ken en bleek het meisje in het wa ter te liggen. Er is nog wel ge poogd haar te reanimeren, maar dar mocht niet baten. Volgens gasten van het hotel Kipriotis Village, in Psalidi op on geveer vijf kilometer afstand van Kos-stad, ontbrak het aan toezicht bij het zwembad. Ook is er kritiek op het feit dat de hoteldirectie het wilde doen voorkomen alsof er niets aan de hand was. De ouders van Chelsea zijn echter zeer te spreken over de wijze waar op zij door het hotel zijn opgevan gen. De eigenaar van het hotel is voortdurend bij hen geweest, ook toen zij op het politiebureau wa ren. Chelsea's vader Ron: „Daar waren misschien 2000 gasten. Ik kan me voorstellen dat ze zoiets niet van de daken schreeuwen." Chelsea zat op de openbare Archi pel basisschool De Tweemaster-Ka meleon in Oost-Souburg in groep Ti. De school heeft een melding van het drama op haar website ge plaatst. door René Schrier De mosselkwekers moeten oppassen voor de macht van de grootwinkelbe drijven. Die macht wordt steeds groter. Deze waar schuwing gaf Daan van Doorn, voorzitter van de mosselproducen ten organisatie, zaterdag af bij het officiële begin van de mosseldag in Yerseke. Voorheen haalde het gros van de consumenten hun mosselen bij de vishandelaren en de restaurants. De laatste tijd zie je in toenemen de mate dat de consument de mos selen bij de supermarkten haalt. In de wereld zijn slechts tien domine rende supermarktorganisaties en hun macht wordt steeds groter, gaf Van Doorn aan. Verder gaf hij de sector de tip meer in te spelen op het feit dat de mossel een prima product is als het gaat om gezond en duurzaam voedsel. Er zitten de goede eiwit ten in en het is een visproduct. Daar is een markt voor, zei de pro ducentenvoorzitter. Voor de rest was er in de toe spraak van Van Doorn en in het openingswoord van de Reimers- waalse burgemeester Jan Huisman louter tevredenheid. Van Doorn was blij dat het conve nant tussen mosselsector, over heid en natuurorganisaties werkt en positief uitpakt. Het is belangrij ker om te kijken naar wat ons bindt, dan wat ons scheidt, zei Van Doorn. Maar hij zag ook nog wel uitdagingen, zoals de rol van de eerder genoemde supermarkt ketens en de ontwikkelingen rond de mosselzaadinvanginstallaties. Burgemeester Huisman was ook tevreden over wat er in de mossel- sector omgaat. Was er de afgelo pen jaren nog sprake van angstdrei ging, zorgen over het voortbestaan en rechtszaken. Dit jaar gaat het ondanks de recessie goed met de sector en kan vastgesteld worden dat de mosselsector er goed boven op is gekrabbeld, constateerde hij. Als dat dan ook nog eens gepaard gaat met een seizoen met goede vangsten en mosselen van prima kwaliteit dan kan dat alleen maar leiden tot tevredenheid, aldus Huisman en Van Doorn. De mosseldag in Yerseke is vooral schuifelen langs braderiekraampjes. Dat een grote braderie, een kermis en een rondvaart zo veel volk op de been brengen. Zo'n 45.000 mensen vol gens een schatting van de politie, die 7000 kilogram mosselen naar binnen werkten. Het blijft elk jaar weer verbazen, de mosseldag in Yerseke. Het kan toch niet zo zijn dat een bakje mosselen voor een euro dat alle maal teweeg brengt? Los van die bakjes was het trouwens nog goed zoeken naar de mosselen. Natuur lijk een rondvaart met een mossel- kotter heeft alles met de mossel te maken. Maar afgezien van het kraam van de Vrienden van de mossel, was er maar weinig (infor matie) over de mossel zelf te vin den. En daar draait het toch om op de mosseldag. De nadruk lag op de enorme bra derie uitgestrekt van verenigingsge bouw de Zaete tot de Julianaha- ven. Met typische braderie produc-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2