221 sport Gevaar komt Voorspelbare uitslag Ajax tegen Roda Vierde plaats voor jeugdig Feyenoord lijkt nauwelijks reële doelstelling Robert Maaskant gaat NAC missen KOPLOPER AZ is de derde ploeg die verliest van PSV. De Eindhovense ploeg speelt niet altijd goed, maar scoort makkelijk. maandag 23 augustus 2010 door Hans Leber ALMELO - Voor Feyenoord-trainer Mario Been is het een wekelijkse exercitie als de jeugdigheid van zijn elftal ter sprake komt. Ook gis teren, na de t-t bij Heracles Alme lo. „Dit is het Feyenoord van nu, het is niet anders," zegt hij dan routinematig. „Op een gegeven moment speelden we in de twee de helft met zes tieners... Maar de jonkies hebben het goed gedaan." Het nieuwe Feyenoord speelt voor de plaatsen vijf tot en met acht. Een vierde plek behalen, weet ook Mario Been, is de doelstelling maar zal héél, héél moeilijk wor den. Voorin en op het middenveld is minimaal één dragende speler nodig, de kans dat die voor t sep door Dick Sintenie AMSTERDAM - Ajax - Roda JC ein digde in 3-0, een redelijk voorspel bare uitslag. Toch werd het een in veel opzichten memorabele zater dagavond in de Arena. De spelersbus van Roda (C was nog niet de Aio opgedraaid of in de perskamer van Ajax werd een schrijven rondgedeeld waarin de club de overgang meldde van Rob Wielaert naar Roda IC. Hij wordt voor de rest van dit seizoen ver huurd aan de Limburgers. Wielaert speelde zijn laatste com petitieduel voor Ajax uit tegen PSV, bijna een jaar geleden. Hij werd door de vorige trainer Marco van Basten bij FC TWente wegge tember nog worden gevonden, is nihil. Er is geen geld. En dus speelde Been gisteren, vóór hij tegen het einde Luc Castaignos (17) wisselde voor Fedor Smolov (20), met een gemiddelde leeftijd van 2t,5 jaar. Van de andere vijf tie ners (Bruno Martens Indi, Georgi- nio Wijnaldum, Stefan de Vrij, Ric ky van Haaren en Jerson Cabral) was het de al ervaren Wijnaldum die met een knappe actie zichzelf twintig minuten voor tijd vrij speelde en snoeihard van afstand de 1-1 in de kruising schoot. Het fraaie doelpunt leek Feye noord te bevrijden. Anders dan in de rest van de wedstrijd, toen Her acles beter was, creëerde Feye noord plots wél kansen. Daarvan had Smolov vlak voor tijd uit een plukt vanwege zijn ervaring. Wie laert moest een sturende rol gaan vervullen in een jonge spelers groep, maar na de komst van Mar tin Jol belandde de 31-jarige verde diger op een zijspoor. De 4-2 ne derlaag tegen PSV werd hem zwaar aangerekend. In die editie van PSV-Ajax was ook Wielaerts opvolger bij Ajax aan het werk: André Ooijer, ook gehaald om de rol van mentor te vervullen. „Ik denk dat de supporters van Ajax zich dat duel nog herinne ren", zei Ooijer in de Rinus Mi- chels-zaal van de Arena, waar hij kort na het laatste fluitsignaal van arbiter Wegereef in zijn wedstrijd kloffie was aangeschoven voor het televisieprogramma van de stads één-tegen-eén met Heracles-doel- man Remko Pasveer eigenlijk de winnende treffer moeten maken, maar dan zouden de Rotterdam mers te veel hebben gekregen. Feyenoords jeugdigheid zou eigen lijk iets moois moeten opleveren, is de hoop, maar de realiteit is tot dusver anders. Neem een mega-ta- lent als Ricky van Haaren. De 19-ja- rige betovert wekelijks op de trai ningen en bij Jong Feyenoord de harten van de toeschouwers, maar raakte gisteren geen bal goed. Het was alsof ook hij pas na de treffer van Wijnaldum de angst van zich afschudde. Alsof Van Haaren en de rest van de jeugdigen zich ineens realiseer den dat er wél iets mogelijk was in Almelo. Been: „Maar wat denk je: voetballen in het eerste in deze am biance is iets anders dan op maan dagavond in het tweede. Ik ben er van overtuigd dat deze jongens nog groeien dit seizoen. Ze moe ten daarvoor de kans krijgen. Ze kunnen het." Been zou graag zien dat de spelers ook van het legioen de volle steun krijgen. Nog geen week geleden moest hij zijn bestuurders al bij staan toen ze na de pijnlijke neder laag uit tegen Excelsior (3-2) wer den uitgescholden. Ook dat is de realiteit van Rotterdam: Feye noord is allang geen topclub meer, al helemaal niet qua financiële mor gelijkheden, maar de supporters verwachten onverminderd resulta ten. De charme van een jeugdige ben de, een uit nood geboren kwajon gens-elftal, ontgaat de Kuip bij het eerste het beste pijnlijk puntver lies. En dat is jammer, want het legt veel druk op jonge spelers. Maar wel of geen brede steun, don derdag in en tegen Gent moet Beens jongensbrigade het op nieuw doen: na de 1-0-thuisover- winning de poulefase van de Euro pa League veilig stellen. Of de ervaren Karim El Ahmadi dan meedoet, is door een heup blessure na gisteren de vraag. Jon Dahl Tomasson is er zeker niet bij, André Bahia misschien niet en Se- kou Cissé misschien wel. Been zou Been niet zijn als hij de personele problemen niet op luchtige wijze benaderde: „We komen ervaring te kort, ja. Maar joh, als ik er don derdag te weinig heb, neem ik er gewoon twee uit de Cl mee." zender AT5. Hij had net zijn de buut gemaakt in de Arena en het publiek had hem uitgefloten. Ooijer (36) begreep het wel. „Ik heb een lang verleden bij PSV", sprak de geboren Amsterdammer met een tongval waarin weinig Brabants was te herkennen. En tij dens die laatste PSV-Ajax waar Ooijer op doelde, had hij Luis Sua- rez nogal onvriendelijk bejegend. Zelfheeft hij er geen enkele moei te mee om nu te juichen voor de club waar hij bijna twintig jaar ge leden de jeugdopleiding voltooide. En ook voor Suarez bracht Ooijer zaterdag de handen op elkaar. De Uruguayaan scoorde op aangeven van Mounir El Hamdaoui de 2-0 en hij bereidde het eerste en derde door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - De verzuchting uit de mond van Fred Rutten klonk haast als een verzoek. Alsof de trainer van PSV zijn spelers aanspoorde om minder te gaan scoren. Zo was het natuurlijk niet bedoeld, maar opmerkelijk was zijn opmerking na de gewonnen wedstrijd tegen AZ (3-1) wel. „Soms zou het goed zijn als ze even géén doelpunt willen maken." Rutten doelde op de onverdroten heid, waarmee zijn ploeg steeds op jacht ging naar treffers. „Onze aan vallers willen bij iedere actie een goal maken. Er zijn echter fases in een wedstrijd dat je langer op bal bezit moet spelen, om zo onder de druk van een tegenstander uit te komen. Als je alleen maar naar goals op zoek bent, is het risico op balverlies en een tegendoelpunt vaak veel te groot." De coach van PSV was gisteren heel gelukkig met het resultaat en veel minder met het veldspel. „Daar zullen we echt aan moeten werken. Het is eigenlijk juist een kwaliteit van dit team dat het lang op balbezit kan spelen." Die klasse kwam er tegen AZ niet uit. Daardoor werd de wedstrijd en erverend, maar voor een coach ook zenuwslopend. Steeds was er de dreiging van een tegenstoot. PSV had geen rust in zijn spel en wissel de opwindende, snelle aanvallen af met periodes waarin AZ kon domi neren. „We hebben een heel moei lijke wedstrijd gespeeld", vond Rut ten. „Tegen een zeer goede ploeg. Misschien was 1-1 wel een terechte uitslag geweest. Wij zijn alleen zeer effectief geweest bij de kansen die we kregen." PSV haalde daaruit op de goede momenten het maximale rende ment Vlak voor rust brak Marcus Berg de wedstrijd open, na een uit stekende steekpass van Ola Toivo- nen. Meteen nadat AZ gelijk had ge maakt, zorgde Berg voor zijn twee de treffer, dit keer op aangeven van leremain Lens. En toen AZ aanzet doelpunt van zijn nieuwe kom paan in de aanval voor. Die laatste treffer was de vijftigduizendste in de eredivisie. Niet lang daarna maakte Ooijer zijn opwachting. Het verzet van Roda IC was toen al gebroken. Alleen in het tweede deel voor de rust waren de Limbur gers de bovenliggende partij. Ajax verloor de slag op het middenveld en de ploeg dankte het aan doel man Maarten Stekelenburg dat voor het eerst dit seizoen de 'nul' werd gehouden. Hij hield de door gebroken Willem Janssen van sco ren af reageerde alert op een diep tepass die Laurent Delorge in kans rijke positie bracht en hij tikte een volley van Ruud Vormer be kwaam over de lat. te voor een slotoffensief was een ac tie van invaller Ibrahim Afellay goed voor de bevrijdende derde treffer. Zo bezorgde PSV zichzelf een uit stekende competitiestart. Nu met AZ (na Heerenveen) een tweede lastige horde is genomen, moet de ploeg in staat worden geacht om in een relatief makkelijke reeks wed strijden een maximaal resultaat te boeken en zodoende de concurren tie voorlopig voor te blijven. Rutten gaat ervan uit dat hij daar bij over dezelfde selectie blijft be schikken. Hij zei gisteren te ver wachten dat Ola Toivonen dit sei zoen bij PSV blijft. Liverpool had scout en ex-sterspeler Kenny Dal- glish naar Eindhoven gestuurd, maar volgens technisch manager Marcel Brands is PSV niet van zins hem te verkopen. Toivonen speelde tegen AZ geen ge weldige wedstrijd. Wel was hij be trokken bij veel gevaarlijke acties. Hij stond niet alleen aan de basis van de 1-0, maar zette Berg vroeg in de wedstrijd al eens voor de keeper én had zelf een paar goede kansen. Zo verprutste de Zweed twee keer een uitstekende assist van Balasz Dzsudzsak, die zeer ac tief was en mogelijk méér indruk maakte op Dalglish. Het gevaar kwam bij PSV van alle kanten. Berg was dit keer het goud- haaptje, maar ook Dzsudzsak en rechtsbuiten Jeremain Lens zorg den steeds voor dreiging. Dat is wat Rutten het liefste ziet: links, rechts en vanuit het midden doken de spelers regelmatig de diepte in. De valkuil blijft de omschakeling, de tegenaanval. Net als tegen Sibir Novosibirsk oogde de verdediging soms onprofessioneel. Dit keer gingen Stanislav Manolev en Jagos Vukovic de mist in. Manolev liet zijn tegenstander Jóhann Berg Gud- mundsson een bal voorzetten, waarop Vukovic zó slecht an ticipeerde, dat Erik Falkenburg kort na rust de gelijkmaker kon bin- nentikken. Ook die nonchalance vormt een blijvend gevaar voor PSV. BREDA - Trainer Robert Maaskant heeft per direct afscheid genomen van NAC Breda. De 41-jarige oefen- meester gaat aan de slag bij Wisla Krakow uit Polen. „Ik zal NAC gaan missen", aldus Maaskant. Hij ziet zijn overstap als een spor tieve verbetering. „Bij Wisla is maar één doelstelling en dat is kampioen worden en het jaar erna de groepsfase van de Champions League halen. Met minder wordt geen genoegen genomen." Zaterdag tijdens de verloren com petitiewedstrijd tegen sc Heeren veen (3-1) namen de assistenten Jo hn Karelse, Gert Aandewiel en Ar no van Zwam de taken van Maas kant voorlopig over. NAC gaat op zoek naar een nieuwe trainer. Jerson Cabral is een van de jongelingen die de kar bij het noodlijdende Feye noord moet trekken. foto Eric Brinkhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24