i5 spectrum 'Na die joint werd ik heel angstig' Zaterdae 21 augustus 2010 Jessica (18), is student rechten. „Ik heb vanaf mijn 14e een stuk of tien, vijftien keer een jointje gerookt. Zeg over drie jaar tijd. Vorig jaar ging het mis. Ik paste op het huis van mijn broer. Er kwamen wat vrienden op bezoek. Een van hen had een joint bij zich. 'Dit is een heel sterke joint,' zei hij. Ik dacht: wat kan er fout gaan? Ik nam een paar trekjes, maar ik had nog niet gegeten. Wel wijn gedronken. Na het roken van die joint was ik heel erg in mezelf gekeerd. Ik kon mijn vrienden niet meer verstaan. Het leek wel alsof ze hard zaten te lachen. Ik raakte in de war, kreeg het extreem koud en moest toen heel erg overgeven. Daarna voelde ik me beter. Ik dacht: dit is dus een bad trip. Maar de dagen erna kreeg ik paniekaanvallen. Ik beleefde elke keer weer die bad trip. Na die joint werd ik heel angstig. Daarvoor had ik nooit ergens last van, was ik het gelukkigste meisje in de klas. Ik dacht dat ik gek werd. Ik heb het toen aan mijn ouders opgebiecht en ben naar de Bascule (acade misch centrum voor psychiatri sche hulp, red.) gegaan voor hulp. „Ik ben nu een jaar bezig om van die paniekaanvallen, de hy perventilatie en hartkloppin gen af te komen. Ik ben be hoorlijk geschrokken. Ik steek nooit meer een joint op. Dat is het stomste wat ik ooit heb ge- en vlotter verbanden gaat leggen. Dat kan leiden tot angstaanvallen of psychosen. Cannabidiol, een andere werkzame stof in de joint, is rustgevend. Maar die dempen de werking is verminderd, doordat de ver houding tussen het stimulerende THC en het rustgevende cannabidiol anders is dan vroeger. „Het is met het hoge THC-gehalte een sterkere drug geworden, met minder angstdempende eigenschappen." Daar door is het risico op een psychose toegeno men. Niet iedereen heeft dezelfde gevoeligheid. Sommige mensen raken zonder te blowen al in de war. De Haan waarschuwt voor zelfmedicatie. „Patiënten denken dat ze van een joint rustig worden. Het dempen de effect treedt inderdaad het eerst op. Maar vervolgens hakt die THC erin en wor den mensen paranoïde. Vaak leggen men sen de link niet met het roken van een joint, omdat de werking van THC pas na een paar uur optreedt." Mensen die in een grote stad opgroeien, hebben een groter risico op psychoses dan dorpelingen. „Mogelijk komt dat door de veelheid aan indrukken die zij in hun jeugd opdoen in de stad. Hierdoor zou 'overactief dopamineoverdracht' in de her senen kunnen optreden. Daardoor leg je sneller verbanden en ben je alerter. Als do pamine 'hyperactief is, trek je sneller con clusies. Als dat uit de hand loopt, kun je psychotisch worden." De eerste psychose krijgen mensen door gaans als ze adolescent zijn. Bij mannen ge beurt het gemiddeld op hun 18e, 19e jaar, bij vrouwen tussen hun 22e en 25e. Het AMC opende 26 jaar geleden een kli niek voor vroegtijdige behandeling. De Haan: „Het is verstandig iemand met een psychose de eerste drie tot vijfjaar een in tensieve behandeling te geven. Mensen moeten een nieuw evenwicht vinden en zinvolle bezigheden oppakken. Zonder huisvesting en een baan raken ze steeds verder van huis." Lieuwe de Haan adviseert patiënten altijd nadrukkelijk te stoppen met blowen. „Het kan! Onderzoek wijst uit dat 50 procent van de blowers na een psychose ermee op kan houden als verpleegkundigen of art sen zeggen: joh, stop er nou mee." Niet blo wen vermindert de kans opnieuw een psy chose te krijgen en verbetert de conditie van een patiënt. Hij kan zich beter concen treren en komt beter zijn bed uit. De meeste nieuwe patiënten hoeven niet te worden opgenomen. „We nemen ze pas op als het niet anders kan. Het voor deel van opname is dat ze in de groep zijn. Ze kunnen elkaar op hun gedrag aanspre ken. Adolescenten luisteren slecht naar au toriteiten, maar letten wel op elkaar." De verscheidenheid in patiënten is enorm. Sommigen zijn de vorige dag nog naar col lege gegaan, anderen zwerven al drie jaar op straat Maar meestal gaan ze al een jaar niet meer naar school. Ze trokken zich te rug en ze hoorden stemmen. Dan blijkt dat het proces voor de eerste psychose al driekwart jaar bezig is. „Patiënten worden vaak door familie ge bracht. Soms hebben ze een klein misdrijf begaan en worden door de politie ge bracht. Dit is echter een open afdeling. De meesten zitten hier vrijwillig. Een klein deel komt hier met een rechterlijke machti ging. Onze taak is: vertrouwen wekken en tot samenwerking komen. Ook is het heel belangrijk samen te werken met de ouders en andere familie. Aanvankelijk willen de meeste patiënten geen pillen die hun her senfunctie beïnvloedt, maar medicatie is erg belangrijk. Die remmen de hyperactivi teit van de dopamine. „Het is ook bijna altijd zo dat mensen niet vanzelf beter worden zonder medicijnen. Gezocht moet worden naar medicijnen die de juiste werking hebben met de min ste bijwerkingen. Dat is belangrijk omdat mensen het heel lang moeten blijven ge bruiken, soms hun hele leven." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99