spectrum 14 Stop ermee, nu het nog kan Roeier doodt zichzelf na joints 'Mijn laptop luisterde mee' Zaterdag 21 augustus 2010 Daan Brühl was een succesvolle topsporter van 19 jaar. Na het ro ken van enkele joints stak hij zich zelf in zijn hart en stierf hij nog dezelfde avond, 26 juli. Brühl, roeier van de Amsterdamse vereniging Nereus, leefde altijd zeer gezond, dronk nauwelijks en trainde vaak. Hij ging helemaal voor zijn sport. 'Harder tot het niet harder kan', was zijn motto. Nadat hij was teruggekomen van een teleurstellend verlopen we reldkampioenschap in het Wit-Russische Brest en last had van hartkloppingen, wilde hij tot rust komen. Hij rookte meerdere joints, raakte helemaal van de kaart en kwam vervolgens tot zijn daad. Op de bewuste avond zag zijn vriendin hoe het gezicht van Brühl, student bouwkunde aan de Hogeschool van Amsterdam, plots klaps veranderde, nadat hij had ge blowd. Brühl liep naar de keuken, pakte een mes en stak zichzelf. De roeiwereld en zijn vrienden kring zijn geschokt over Brühls dood. „Hij had zijn roeiseizoen dat weekend net achter zich gelaten. Hij was klaar. Maar hij voelde zich raar en had de laatste tijd last van hartkloppingen", zegt een goede vriend. Wetenschappers van het AMC en het Trimbos Instituut wijzen erop dat de laatste twee jaar steeds meer onderzoeken het verband aantonen tussen cannabis en psy choses. Drugsonderzoeker Peter van Dijk van het Trimbos Insti tuut: „Die bewijzen hebben de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Dat verband is na vele internationale hersenonderzoeken heel hard geworden." De uitkomsten van nadere onder zoeken omtrent het overlijden van Brühl komen volgende maand. Die moeten onder meer vaststellen welke stoffen, zoals medicijnen, mede van invloed kun nen zijn geweest. Blowen? Vorige maand stak een jonge roeier zichzelf in verwarde toestand dood na het roken van joints. Psychiater Lieuwe de Haan van het AMC, die jaarlijks 160 nieuwe patiënten opvangt, waarschuwt voor de gevaren van blowen. door Ton Damen en Hanneloes Pen beeld Mark Reijntjens Een psychose is een ernstige psy chiatrische aandoening, zegt dr. Lieuwe de Haan van het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. „Ik raad jonge ren zeker af te blowen. Het is heel onver standig er luchtig over te doen. Je weet na melijk niet hoe een joint valt. Of je gevoe lig bent voor een psychose. Waarom zou je het risico nemen? Een psychose in ingrij pend. Je stap in een pseudorealiteit." Dat het roken van joints een psychose kan veroorzaken bij mensen die er gevoelig voor zijn, staat vast. De wetenschappelijke bewijzen stapelen zich op. Maar ook in de Zorglijn Vroege Psychose van het AMC, waar artsen zijn gericht op het vroeg on derkennen en tijdig behandelen van jonge ren met een psychose, zijn er volgens De Haan sterke aanwijzingen voor een relatie tussen een psychose en het gebruik van cannabis. 6o procent van zijn patiënten blowt. Mensen die blowen, hebben ook een grotere kans opnieuw een psychose te krijgen. Volgens De Haan tonen recente onderzoe ken van onder meer de Universiteit van Maastricht aan dat het risico dat je een psy chose krijgt, verdubbelt als je blowt. Het gaat wel om kleinere aantallen: 240.000 Nederlanders krijgen in hun leven een psy chose. De Haan: „Dat is 1,5 procent van de bevolking. Maar van de mensen die blo wen, krijgt 3 procent een psychose. En als ze onder de 15 jaar zijn 4 procent." De Haan stelt dat deze cijfers betekenen dat de absolute kans op een psychose klein is. Maar, zegt hij, de gevolgen zijn ingrij pend. „Het ontwricht je leven compleet." Enkele van de vele mogelijke kenmerken van een psychose: „Je krijgt achterdocht, wordt paranoïde. Je kunt denken dat ieder een achter je aan zit. Mensen zien overal camera's, denken in complotten, hallucine ren, horen stemmen. Ze gaan ramen met aluminiumfolie afplakken. Stemmen in het hoofd geven opdrachten. Anderen zit ten de hele tijd achter hun computer met waanideeën. Of ze stichten brand, zwer ven op straat of springen in paniek zelfs uit het raam." De samenstelling van de- joints en omstan digheden waarin die worden gerookt, zijn van grote invloed. De Haan: „De samen stelling van cannabis is veranderd. De laat ste vijfjaar is het THC-gehalte toegeno men. Ouders die zeggen: 'Joh, laat het kind toch lekker blowen', denken aan die slap pe stuff uit de jaren zeventig. Maar het middel is in tien jaar een factor tien krach tiger geworden. Het verdubbelt het risico op psychose, vooral bij mensen die daar kwetsbaar voor zijn." De stimulerende stof THC, een belangrijke, werkzame stof in cannabis, maakt dat je sneller gaat denken De 29-jarige Jason, muzikant en dj, rook te 'ongeveer vijf joints per dag'. „Achttien maanden geleden kreeg ik een psychose. Ik had natuurlijk wel veel trips meegemaakt, maar dit sloeg alles. Die psy chose kwam niet van de ene op de andere dag. Het had een aanloop van een jaar. Een vriend van me had het al door. Ik zag bij voorbeeld een plaat liggen en dacht dat er een oog op zat dat naar me keek. Op een dag bleef ik doorblowen. Het leek net alsof ik niet stoned kon worden. Maar eigenlijk was ik mega-stoned. Alles kwam ongefilterd binnen. Die wiet zette alles open. Ik was helemaal paranoïde. Ik had een laptop uit het raam gegooid omdat ik dacht dat die meeluisterde. Een Italiaanse vriend nam me mee in een taxi naar huis, maar ik dacht dat hij van de maffia was. Het was midden in de nacht. Mijn vader kwam langs en maakte zich gro te zorgen. Uiteindelijk kwam er een politie- busje om me op te halen. Op 16 februari vorig jaar werd ik naar de kliniek in het AMC gebracht. Een eigen ka mer met ontbijt. Zes weken heb ik er geze ten. Het is een soort klooster daar. Daar heb ik geleerd dat ik nooit meer moet ro ken. Ik ben er nu echt bang voor geworden. Ik ben gestopt met blowen. Nee, ik vind dat niet moeilijk. Die wiet is een lekker be schermend dekentje. Maar ik heb daar ver trouwen in mezelf voor teruggekregen. Nu voel ik me sterk. Die shit heeft me te veel afgeleid. Ik wil nooit meer blowen. De wiet is de laat ste jaren veel sterker geworden. Je weet niet meer wat erin zit. Ik zou tegen rokers zeggen: koop liever een stekje, heb drie maanden geduld en dan heb je zelfgekweek te, betrouwbare wiet." De namen van Jessica en Jason zijn om pri- vacyredenen veranderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 98