i3 spectrum HOUDEN Louise Gunning Zaterdag 21 augustus 2010 We moeten zuinig zijn op ons huidige ken nisniveau van de zorg, vindt Gunning. „Ik maak me daar zorgen om. We doen het in ternationaal nog heel goed als het gaat om wetenschappelijk gezondheidsonderzoek. Maar daarbij teren we voor een groot deel op de investeringen die we in het verleden bereid waren te doen. Kleinschalig me disch onderwijs, met studenten die al jong kennismaken met patiënten, daar krijg je goede dokters van. Dat wil je niet kwijtra ken. Als we niet voldoende blijven investe ren in het onderwijs, gaat de kwaliteit be slist omlaag." Ook de bereikbaarheid van de zorg staat onder druk. „We moeten ons van meet af aan voornemen 200k in de minder drukbe volkte regio's als Limburg en Groningen hetzelfde niveau van zorg te houden. Dat zal niet vanzelf gaan, daar moeten we in investeren. Wat dat betreft kunnen we wat leren van Frankrijk en Scandinavië, waar ze dit goed hebben geregeld." Het is misschien onvermijdelijk dat de ge zondheidszorg uiteindelijk duurder wordt, maar volgens Gunning is dat aanvaardbaar zolang aan elk besluit maar wetenschappe lijk onderzoek voorafgaat. „Als we met z'n allen geld gaan uitgeven aan dingen die niet tot gezondheidswinst leiden, dan is dat jezelf voor de mal houden. Je mag het wel doen, hoor. Als het uit je eigen porte monnee komt, prima. Maar niet op kosten van ons allemaal." Er staat veel te gebeuren bij de Gezond heidsraad. „Hoe zorgen we ervoor dat ge zonde voeding ook duurzaam is? Gaan we screenen op darmkanker?" De Gezond heidsraad adviseert ook over de Mexicaan se griep. Het gedoe rond vaccinaties in Ne derland houdt Gunning bezig. Na de inen tingscampagne tegen Mexicaanse griep barstte er een storm aan kritiek los. De mi nister zou miljoenen hebben verspild door te veel vaccins aan te schaffen. „Ja, met de wijsheid achterafis het natuurlijk makke lijk praten. Stel dat het geen milde griep was geweest en de minister had te weinig vaccins ingekocht? Dat was pas echt een ramp geworden. We mogen alleen maar opgelucht zijn dat het achterafis meegeval len." Dat de bereidheid kinderen te laten inen ten afneemt, komt volgens haar doordat de ouders van nu zijn opgegroeid in een tijd dat kinderziektes praktisch zijn uitge bannen. „Toen ik jong was, was er nog geen poliovaccin. Dan mochten we af en toe niet naar het zwembad omdat er polio heerste. Mensen vergeten dat." In de ranglijstjes van Nederlandse topvrou wen staat ze al jaren op een hoge plaats. De interviews waarvoor ze wordt ge vraagd, zijn dikwijls vraaggesprekken sa men met andere succesvolle vrouwen, over het hoe en waarom van hun succes. Maar zelf houdt de man-vrouwdiscussie haar totaal niet bezig. „Ik ben nu voorzit ter van de Raad van Bestuur van het AMC, ik word voorzitter van de Gezondheids raad. En ik ben een vrouw. Het zij zo." Ze gelooft al lang niet meer dat vrouwen die carrière willen maken tegen het beruch te glazen plafond aanlopen. „Natuurlijk moeten we ervoor zorgen dat vrouwelijke talenten tot bloei kunnen komen. Maar mannen en vrouwen hebben hier nu echt gelijke kansen om carrière te maken. En om de top te bereiken." Al valt er voor vrouwen met een kinder wens natuurlijk wel het een en ander te plannen. Zelf kreeg ze haar twee kinderen op jonge leeftijd, de oudste werd geboren toen ze 23 was. Inmiddels is ze ook oma van twee kleindochters, van 5 en 3 jaar. „Als ik erop terugkijk, was het de ideale leeftijd om moeder te worden. Ik studeer de, mijn carrière moest nog beginnen. Het moederschap komt eigenlijk nooit goed uit als je ook succesvol wilt zijn in je werk. Dus stellen vrouwen hun kinderwens uit. Begrijpelijk, maar de gevolgen zijn groot. Met het stijgen van de leeftijd wordt de kans om zwanger te worden snel kleiner." Haar advies: wacht niet. „Ik zeg dat ook wel tegen mijn studenten. Door al dat plannen loop je het risico dat het er hele maal niet meer van komt. Ik gun iedere- jonge vrouw een foutje met de anticoncep tiepil. Naarmate gezinnen kleiner worden, is de hele drukke periode met kleine kinde ren relatief kort. Er komen nog genoeg car rièrekansen. Een beetje uitstel aan het be gin merkt niemand." Maak er vooral geen drama van. „Bij een topsporter die de Olympische Spelen met zijn werk combi neert, kijkt ook niemand of die wat langza mer carrière maakt." reageren? spectrum@wegener.nl Geboren in 1951. 1995-1997: lid van de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. 1991-heden: hoogleraar So ciale Geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam. 1997-heden: lid van de Raad van Bestuur van het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam, sinds 2001 als voorzitter. 1997-heden: lid van de Ge zondheidsraad 2008-heden: voorzitter van de Nederlandse Federatie van Universitair Medische Centra. Per 1 september 2010: voor zitter van de Gezondheids raad. Per 1 september 2010: uni versiteitshoogleraar Gezond heid en Maatschappij aan de Universiteit van Amster dam (één dag per week). Getrouwd, twee kinderen en twee kleinkinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97