spectrum 12 LOUISE GUNNING ZORG OP NIVEAU _1 Louise Gunning is de machtigste vrouw in de Nederlandse gezondheidszorg. Volgende maand stopt ze als voorzitter van de Raad van Bestuur van het Amsterdamse Academisch Medisch Centrum. Ze wordt voorzitter van de Gezondheidsraad. Zaterdag 21 augustus 2010 door Frouke Tamsma In 1982 kwam ik terug in Nederland, na tien jaar in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië te hebben ge woond. Bij terugkomst viel me met een op: wat is dit land ongelooflijk rijk geworden. Kijk hoe mooi de wegen er bij liggen, hoe groot de huizen zijr^ hoe goed de scholen. Kijk naar al het speelgoed en de kleren die kinderen krijgen." In de jaren erna groeide bij Louise Gun ning-Schepers (59) ook het besef: wat is de zorg in Nederland op een hoog niveau. „Onze gezondheidszorg wordt internatio naal geprezen om zijn toegankelijkheid en betaalbaarheid. De publicaties van de acht Universitair Medische Centra in Neder land vormen 30 procent van het totale we tenschappelijke onderzoek hier. En wat doen we? Er wordt alleen maar over de zorg gekankerd. Als een ziekenhuis een medische fout maakt, springen de media erbovenop. Terwijl het om een incident gaat. Over de 99 procent die geweldig gaat, lees of hoor je nooit iets. We vinden het allemaal zo vanzelfsprekend." Gunning weet waarover ze praat. Ze is hoogleraar Sociale Geneeskunde en be kleedde tal van hoge bestuursfuncties in de zorg. Ze werkt nu twintig jaar in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam, sinds 2001 als voorzitter van de Raad van Bestuur. Per 1 september ver ruilt ze die baan voor de hoogste positie bij de Gezondheidsraad, het belangrijkste adviesorgaan van de minister van Volksge zondheid. Opmerkelijk detail van Gunnings glansrij ke carrière is dat ze zelf nooit met patiën ten heeft gewerkt. „Het was ooit mijn be doeling arts te worden, maar ik heb nooit aan het bed gezeten. Zelfs niet tijdens mijn co-schappen. Ik ging al heel vroeg het on derzoek in. Gelukkig ben ik hier in het AMC nog wel dicht bij de patiënten. Als ik mijn kamer uit loop, zit ik zo tussen de witte jassen van de verpleegkundigen en artsen en heb ik studenten om me heen." Dat wordt straks anders. „Bij de Gezond heidsraad sta ik verder van de praktijk af Maar die praktijk vormt wel weer de basis voor de adviezen die de raad uitbrengt." Gunning is zelf'buitengewoon verheugd' met de op handen zijnde banenswitch. „Ik kan niets mooiers bedenken dan zo mijn carrière te voltooien. Als ik dit tot aan mijn pensioen kan blijven doen, heb ik mijn doel bereikt. Ik verheug me er stie kem wel op dat ik het straks iets rustiger aan kan gaan doen. De afgelopen tien jaar bij het AMC waren intensief" Dan is er hopelijk meer tijd over voor ont spanning. Die vindt ze door te fietsen en te wandelen in de mooie omgeving van haar woonplaats Maarssen, de Vechtstreek. „Het is heerlijk 's avonds naar buiten te gaan en een eindje te wandelen. Bij mij achter kun je zo de polder in. Je kunt hier trouwens ook goed met een sloep over de rivier varen. Het is een prachtig stukje Ne derland. In de zeventiende eeuw zijn hier mooie huizen neergezet." Gunning omschrijft zichzelf als een opti mist. In het radioprogramma Casa Luna zei ze onlangs: „Afhankelijk van je karak ter kun je proberen de bull's eye te raken. Je kan ook eerst schieten en de bull's eye er dan omheen tekenen. Dan ziet het le ven er een stuk vrolijker uit." Nederland is een bevoorrecht land, zegt Gunning, die zich realiseert dat ze zelf als kind extra bevoorrecht was. Haar vader doorliep een succesvolle carrière bij Shell en de Staatsmijnen, waardoor zij alle kan sen had iets van haar leven te maken. „Als jong meisje kwam ik al in contact met de medische wereld. Mijn grootvader was huisarts. In mijn familie waren meer art sen. Dat ik in Groningen geneeskunde kon gaan studeren, was vanzelfsprekend." Hoe anders is dat bij de kansarme gezin nen die in de buurt van het AMC wonen, merkte ze toen ze daar ging werken. „Als je in Amsterdam Zuid-Oost opgroeit, kom je geen artsen, advocaten of kunstenaars tegen. Dan is het heel moeilijk de weg naar het hoger onderwijs te vinden. Ik vind dat jammer, want ook bij deze kinde ren is veel talent aanwezig." Speciaal voor hen is in het AMC vijftien jaar geleden de eerste IMC Weekend- school opgericht. Op zondag kunnen kin deren er, buiten de reguliere school om, kennismaken met wiskunde en astrono mie, met geneeskunde en filosofie. „Met als doel hun toekomstmogelijkheden te vergroten. Laatst hebben we een van de eerste afzwaaiers van de Weekendschool als geneeskundestudent bij het AMC bin nengehaald. Fantastisch was dat, ik gun dat ieder kind."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 96