ii spectrum Een echte attractie Al die fijne burgers Zaterdag 21 augustus 2010 Televisie was voor de happy few en van het woord attractiepark had nog niemand gehoord. Begin jaren zestig van de vorige eeuw kon een uitstap je naar een hertenkamp een echt uitje zijn. Stien Aarnoutse - nu 83 jaar - herinnert zich hoe ze met man en drie kinderen in Vlissingen de boot nam om naar de hertjes te gaan. Eens per jaar in de zomer, op zaterdag, na het werk. Vakantie hadden ze niet. „Er was op Walcheren zo weinig", weet ze over die jaren van ontwakend Nederland. „Strand en Miniatuur Walcheren, meer niet. Wij hadden een auto, omdat we een garage hadden. Dat was al heel wat. Maar we woonden boven die garage en hadden geen tuin. Het hertenpark bij Groede was leuk. In de auto met de boot. De kinderen konden er spelen, mijn man en ik dronken er een kopje koffie. Naar de hertjes. Voor ons was het toen een echte attractie." hertenkamp Catsweg 'j"" Groede wandel/fietspad doorsnijdt het geheel, er zijn nieuwe speeltoestellen en de bunkers zijn uit gegraven en toegankelijk. foto's Mechteld Jansen Het hertenpark bij Groede, circa 1956. foto Oscar de Milliano/Zeeuwse Beeldbank Het verhaal is afkomstig van de onlangs op 83-jarige leeftijd overleden Leendert Fremouw uit Cadzand. Toen de PZC vorig jaar herinneringen van lezers aan de Slag om de Schelde verzamelde, kwam hij met een anekdote over de bouw van het bunkerdorpje bij Groede. Nadat het park grotendeels gereed was - eind 1942, begin 1943 - gaven de Duitse bezetters een feestje voor omwonenden en dorpelingen. De boer die zijn land beschikbaar had moeten stellen, collega-landbouwers en plaatselijke notabe len, ze trokken allemaal hun beste pak aan en vonden het een hele eer dat ze waren uit genodigd. De Duitsers maakten zich vrolijk over de nogal naïeve Groedenaren en lieten heel veel drank en dames van lichte zeden aanrukken. Het feest werd een orgie. Leendert Fremouw heeft een liedtekst bewaard, die nog voor het einc^e van de oorlog geschreven is door de toen in Zeeuws- Vlaanderen wereldbe roemde Piet Leenhouts, ook wel Pietje Leute genoemd. Het bunkerfeest Slechte Groese boeren van het bunkerfeest, met hun zotte toeren nog erger als een beest. Maar als het uur van vrij zal slaan, zullen al die boeren daar dan staan. Wie had dat ooit gedacht. Bram was zo bezopen lopen kon hij niet, alles kunt gij omkopen maar liegen doen ze niet. Want waar wasje vrouw haar onderbroek, de zedelijkheid die was hier zoek. Daar ga je Bram let op. Bunkerse vuile meiden waren ook daarbij, lieten zich verleiden tot helse slaverij. Maar als het uur van vrij zal slaan, kunnen ze met de Duitsers gaan. Wie had dat ooit gedacht. Al die fijne burgers die daar zijn geweest, waren zo bezopen op dat bunkerfeest. En als het uur van vrij zal slaan, zullen hun ogen open gaan. Wie had dat ooit gedacht. Voor de volledige tekst: zie www.pzc.nl Duitse militairen voor een gecamoufleerde manschappenbunker in Stützpunkt Groede, waarschijnlijk 1943.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 95