'Ik ben nog uit de tijd van de variatie' Daan eet alles en spuwt het in rare vorm uit Freek de Jonge afstomping en hoe ver we bij ons gevoel weg zijn." Rode draad in dat nummer is het begin van Hurt van Johnny Cash: 'I hurt myself today/ to see if I still feel': Omgord met explosieven Neemt hij afscheid met een zoen Van gevoel ontdaan Hij weet niet waarom Alleen: 'Dit moet ik doen, Wil ik hebben bestaün' Starend in het donker Kan ik niet slapen, woel Klaarwakker sta ik op Ik heb mezelf verwond Om te zien of ik nog voel Die zin spookt door mijn kop Bij het optreden in Middelburg zal Van A naar Z weliswaar een voorname rol spe len, maar het wordt geen integrale uitvoe ring. „Ik weet nog niet precies wat ik ga doen. Het is buiten. Daar kan ik niet zo genuanceerd optreden als in een theater, dus het zal allemaal wat grover en breder zijn. Daarom zal ik ook wel wat bekende nummers brengen, zoals Dankzij de dij ken en Leven na de dood." „Het muziek maken met anderen is iets wat ik steeds meer als het ultieme op-het-toneel-zijn beschouw. Dat je let terlijk in harmonie bent. Dat ervaar ik als heel essentieel en net zo leuk als in je een tje een conference houden." Freek de Jonge, donderdag 2 september, Ab dijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Prijs: €15,- (CJP/65+ €12,50J. Onlangs bracht Freek de Jonge Van A naar Z uit, zijn eerste studioalbum in 32 jaar, met twaalf even persoonlijke als ge varieerde nummers. De cd staat centraal bij het optreden dat de cabaretier op het Zeeland Nazomerfestival verzorgt, maar ook succesnummers uit het verleden komen aan bod. door Rolf Bosboom het liefst allemaal dezelfde nummers. Ik ben nog uit de tijd van de variatie, maar het is gelukkig wel een plaat met een her kenbaar eigen geluid geworden." Het album bevat bijna alleen maar nieuw materiaal. Een uitzondering daarop is Daarom (weet ik het ook), een ode van De Jonge aan zijn echtgenote Hella. „Dat nummer is uit 1981. Het is op voorstel van mijn zoon op de cd gekomen. Hij zei: er moet een liefdeslied op." Gevraagd naar zijn favoriete nummer, kiest hij echter niet zonder meer voor Daarom. „Er staan meer nummers op de cd die me dierbaar zijn, maar als ik moet kiezen is het Kraak me. Dat gaat over de Begin jaren zestig woonde Freek de Jonge drie jaar lang in Zee land. De band met de provincie, waar onder meer een theater is vernoemd naar een van zijn voorstellin gen (De Mythe), is nog altijd sterk. Hij treedt er regelmatig op en komt er ook anderszins. 'Zeeland is bovenal mijn pro vincie. Zeeland blijft de eerste verliefd heid', zei hij bijvoorbeeld in de Zeeuwse aflevering van zijn recente serie Freeks Ne derland, waarin hij op zoek ging naar loca ties uit zijn jeugd. En zoals hij het nu for muleert: „Elke zomer moet ik even in Zeeland zijn, anders kom ik de winter niet door." Neerlands Hoop, de cabaretgroep die De Jonge samen met Bram Vermeulen (en later ook Jan de Hont) vormde, leverde in de jaren zeventig een aantal popplaten af De laatste, Ik ben volmaakt gelukkig, verscheen in 1978. Na het uiteenvallen van Neerlands Hoop, een jaar later, waag de De Jonge zich niet meer aan een stu dioregistratie. Toch ligt er nu, na 32 jaar, Van A naar Z, opgenomen met het trio Ocobar en toet senist Rob Geboers. Het album kent een lange voorgeschiedenis. De cabaretier zegt zelfs dat hij er langer aan heeft gewerkt dan aan welke andere ar tistieke onderneming in zijn le ven dan ook. „Ik had het dertig jaar lang te druk met andere dingen en wilde niet over één nacht ijs gaan", ver klaart hij. Nu viel alles op z'n plaats „Ik had een aantal goede songs, de juiste stimulatie van mensen zoals Daniel Lohues en Neil Innes, een paar fantas tische muzikanten en een producer die begreep wat ik wilde: Frans Hagenaars." De samenwerking met Ocobar, ook be kend als de huisband van het tv-program- ma Holland Sport, is uiterst vruchtbaar gebleken. „Vooral gitarist Cok van Vuuren speelt met zijn 'duizend gita ren' een belangrijke rol. Hij is de meester van de bescheiden en toch resolute touch. Als liefhebber van gitaarmuziek heeft hij voor mij alles in huis. Bassist Bart Wijt man en drummer Rob Wijtman zijn het solide fundament waarop kan worden gebouwd." Opvallend is de veelheid aan mu ziekstijlen die in Van A naar Z aan bod komt. „Dat is mijn achter grond. Tegenwoordig wil de mar- ketingstrateeg van de pla tenmaatschappij door René de Dreu Daan Daan Stuyven (1969) draait al lang mee in de Belgische popwereld. In zijn jeugd waren het allerlei ex perimenten in pop- en rockbandjes, maar de grote successen boekte hij pas eind ja ren negentig samen met dEUS-gitarist Ru dy Trouvé in de band Dead Man Ray. De muziek lijkt op een explosie van creativi teit die eindelijk een uitweg heeft gevon den en ook nog eens aanslaat. Tussendoor bouwde Daan aan een solo carrière. Songs die niet in de stijl van de band pasten kregen een eigen plek en uit eindelijk een eerste album, Profools, in 1999- Opvolger Bridge Runner verscheen in 2002 en betekende een solodoorbraak. Daan demonstreerde ook met het derde album (Victory uit 2004) dat het experi menteren met verschillende stijlen hem in het bloed zit Zijn muziek is vaak dans baar en zit vol tekstuele vondsten die de grenzen van camp en cliché benaderen, soms zelfs overschrijden. Een man van uitersten, wat ook blijkt uit zijn samenwerking met de dit jaar overle den Bobbejaan Schoepen en zijn filmmu- ziekcomposities. „Ik ben iemand die wat muziek betreft van alles eet, en het vervol gens in een rare vorm weer uitspuwt. Zelfs Bach kan mij zo van dienst zijn en vormt dan een bron van inspiratie." Op The Player (2006) durfde Daan zelfs te knipogen naar de Duitse schlager, maar dan wel op zijn eigen cynische manier. Vorig jaar verscheen Manhay, met daarop een bijna persoonlijk statement waarbij hij in zijn composities de muzikale invloe den uit de jaren zeventig hun werk laat doen. „Als je de beats en synthesizers weg laat, kom je automatisch meer bij die mu ziek uit. Bovendien is de plaat grotendeels tot stand gekomen in de Ardennen bij het plaatsje Manhay en dat is een eind weg van de Brusselse hectiek." Invloeden zijn er nog volop, maar dit keer levert het muziek op die tegen Sonic Youth, John Cale, Johnny Cash, Leonard Cohen en Roxy Music aanleunt. Alsof hij zich bezint op zijn eigen carrière en terug komt bij het begin en dat vervolgens weer transformeert naar het hier en vandaag. Daan, zaterdag 4 september., Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Prijs: €15,- (CJP/6S+ €12,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85