Bolstertje, bolstertje, waar zit je pit? Stevie Ann gegroeid als artiest en tekstschrijver zaterdag 21 augustus 2010 Theatergezelschap De Gemeenschap speelt Jij en ik. Het is een muzikale voorstelling met een absolute hoofdrol voor Bill van Dijk, de man die vergroeid is met het fenomeen mu sical. Een verkorte versie van de voorstelling was begin deze maand te zien op De Parade in Amsterdam. door Jan van Damme Jl" awel, er staat een confettikanon op I het toneel. Twee keer gaat het af I Duizenden glinsterende papier- f strookjes dwarrelen neer. Bill van ijk staat in de wolk alsof elk snippertje papier speciaal voor hem uit de hemel dwarrelt. En zo is het maar net. Bill van Dijk speelt immers Bill van Dijk, een - laten we zeg gen - wat oudere, op zijn retour zijnde zanger. Hij is gepokt en gemazeld in de showbizz en heeft de opdracht gekregen de jonge, onervaren zanger Zilver klaar te stomen voor zijn optreden op het Eurovi sie Songfestival in Reykjavik. Nu zit het spel deze keer verrassend dicht op de realiteit. Van Dijk - in 1947 geboren in Rotterdam - vertegenwoordigde Ne derland in 1982 op het Eurovisie Songfes tival in het Engelse Harrogate. Duitse Ni cole won toen overweldigend met het nummer Ein bisschen Frieden. Van Dijk kwam met zijn Jij en ik niet verder dan de zestiende plaats. In de voorstelling krijgt de zanger na 28 jaar een herkansing. Deze keer als coach. Hans Zilver, een timide singer-songwri ter die Nederland eindelijk weer eens een woordje moet laten meespreken op het internationale podium, kan inderdaad wel een opbeurend adviesje gebruiken. Die heeft Bill van Dijk legio. Overenthou siast probeert hij de steeds meer in zijn coconnetje wegkruipende gitarist klaar te stomen voor het inhoudsloze glamour- spektakel. 'Eigen song eerst, een beetje nationalis me, daar is niks mis mee.' 'Jij gaat straks stralen op dat podium. Er is veel verdriet in dit land. Dat ga jij verlichten.' 'Ik ga van een kip een kraanvogel maken, dat is mijn taak.' 'Je mag blij zijn dat ik even een dipje heb qua publieksrespons. Daar door heb ik tijd om jouw coach te zijn.' 'Ik weet wat leven is, ik heb een dikke huid ontwikkeld, vooral dankzij mijn Eu rovisie Songfestival-ervaring.' Zijn pupil lijkt er na zoveel bombast de brui aan te geven. Zilver realiseert zich maar al te goed dat hij uitverkoren is om dat hij het marketingtechnisch goed doet. In principe zouden alle huisvrouwen in Europa zijn blonde hoofdje in hun ar men moeten sluiten. Uiteindelijk brengt de komst van de bo ven de mannen uittorenende achter grondzangeres Dandelia - Reineke Jonker - weer een beetje vrede. Ook zij heeft me morabele teksten voor de zanger in petto: 'Bolstertje, bolstertje, waar zit je pit?' 'Je krijgt nooit een goede oogst als je niet eerst de akker hebt verkend.' Bill van Dijk kan het tijdens de voorstel ling niet laten. 'Helemaal op eigen kracht toch nog veertiende geworden', laat hij het publiek weten. In het echt was het dus nog twee plaatsjes minder. Dat Zil- vers nummer jij en ik in de voorstelling uitverkoren wordt, is ook een intern grap je. Het was in 1982 echt het nummer waarmee Bill van Dijk Europa aan zijn voeten probeerde te krijgen. Kijk de zwaluwen zijn weer terug Hebben hun reis achter de rug En de winter gaat op de vlucht lij komt terug Kijk de perenboom achter ons huis Staat weer in bloei, is weer de bruid En mijn dromen die komen uit Jij komt terug Na de finale met confetti en de aankondi ging dat er bij de uitgang een cd'tje te koop is, strijkt Bill van Dijk neer op het eerste bankje van de publiekstribune. Strak in het pak, dat hoon bij zijn rol als hij zichzelf speelt. „Je hebt hier geen mo gelijkheid om klein te spelen", zegt hij als het even over het niet aflatende rumoer op het festivalterrein van De Parade gaat. Dat is vermoeiend. De voorstellingen straks in Middelburg, als ze twee keer per dag de langere versie spelen, vergen vol gens hem nog meer uithoudingsvermo gen. „Minstens een uur praten, daarbij nog zingen, het zal een echte tour de force worden." „Natuurlijk", vervolgt hij, „is het echte thema van lij en ik de strijd tussen op rechtheid en opportunisme. Hoe oprecht kun je zijn? Tijdens onze repetities zag ik een interview met Vader Abraham, die zich een verguisde Beetho ven voelde. Dat was helemaal van toepas sing op ons stuk." Bill van Dijk zegt heel tevreden te zijn met de kleine re producties, waar in hij de laatste ja ren staat. De grote musicals - zoals Les Misérables, Cyrano - hoeven voor hem niet meer. „Daar wist je na verloop van tijd echt niet meer met wie je op het podium 1 stond. Wat ik nu doe is een be wuste keuze. To- j neel is nieuw voor mij, en daar door uitdagen der." De Gemeenschap met 'Jij en ik': zaterdag 28 t/m dinsdag 31 augustus om 16.00 en 19.00 uur, verzamelen op Abdijplein Middelburg. Prijs: €14,50 (CJP/65+ €12). Bill van Dijk door Mischa Beckers Stevie Ann foto Hans Peter van Velthoven Begin mei kwam Light up uit, na Away from here (2005) en Closer to the heart (2007) het derde album van Stevie Ann. Ze schrijft liedjes met ele menten uit country, folk en pop, die door haar rijke stem een eigen, soulvolle draai krijgen. Na een intensieve theatertour staan nu de clubs en festivals op het programma ter promotie van het nieuwe album, maar ook een optreden met haar band - Maar ten van Damme (gitaar), Annelie de Vries (toetsen, zang), Eric Coenen (bas) en Ar- nout Hellofs (drums) - op het Abdijplein in Middelburg tijdens het Zeeland Nazo merfestival. Tijdens het werken aan het album luister de Stevie Ann (artiestennaam van Stépha- nie Struijk) veel naar artiesten als Jackson Browne, Carole King, Fleetwood Mac en John Mayer. „Ik vond het geweldig om even terug te grijpen naar bijvoorbeeld Jackson Browne. Tot vorig jaar kende ik nog niet veel van hem. Nu luisterde ik er intens naar en dat voelt toch als een soort nieuwe ontdekking." De 24-jarige zangeres staat nog steeds ach ter de nummers van haar beide vorige al bums, maar vind zichzelf zeker gegroeid als artiest en als liedjesschrijver. „Tekstueel bijvoorbeeld. Daarbij heb ik veel profijt van mijn verblijven in de Vere nigde Staten. Ook als performer bij optre dens, want naar mijn gevoel ben ik geen geboreri performer. Dat heb ik echt moe ten leren." Begin juni stond ze in de Heineken Music Hall in Amsterdam nog op het podium sa men met de bekende Britse rockband Snow Patrol, op uitnodiging van hun pla tenmaatschappij, om het nummer Set the fire to the third bar mee te zingen. „Ik vind dat een mooi liedje en het zijn toffe gas ten. En zo vaak speel ik niet voor 5000 mensen..." Deze ervaring zet v. binnenkort nog het een en ar.' r 1gang. „Misschien doe ik volgend jaar een duet. Samen zin gen vind ik vaak leuker dan in mijn-een- tje. Maar eerst nog even bekijken met wie. In elk geval zit het in de pijplijn." Stevie Ann, vrijdag 3 september, Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Prijs: €15,- (CJP/65+ €12,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83