Aan samenwerking geen gebrek Meezingen met een knipoog naar de musical M zaterdag 21 augustus 2010 pettist vertolkte tijdens twee concerten in Flagey te Brussel. Flagey was tot vijf tien jaar geleden het omroepgebouw van RTBF en VRT. Orkesten resideerden in de oorspronkelijke studio's en namen er op. Daarbij kon een flink aantal mensen aanwezig zijn. Die studio's zijn nu con certzalen. „We speelden tijdens elk con cert elke compositie één keer. Daarna maakten We keuzes. Het werd dus een heuse live-cd." BJO gaat de laatste week van oktober naar New' York om te resideren met pia nist Kenny Werner. „Werner werkte een volledig nieuw repertoire uit. Dat vertol ken we samen. Na deze concertreeks spe len we hetzelfde programma op 6 decem ber in het Muziekgebouw aan 't I) in Am sterdam. Op 7 en 8 december gaan we de studio in om dit programma te vereeuwi gen op cd. De releasedatum is nog niet be kend." Aan samenwerking heeft BJO geen ge brek. Aankomende projecten zijn Ten Years Ago met Richard Galliano, Requiem van Nils Lindbergh (die jazz combineer de met Zweedse folk en Gregoriaanse har monieën) en VS the big white screen, waar bij het orkest stille film muzikaal onder steunt. „In februari 2011 is ook nog de pre mière van een nieuw programma met vo calisten David Linx en Maria Joao, A diffe rent Porgy, another Bess, geïnspireerd op de Gershwin-opera Porgy and Bess. Onze versie bestaat uit arrangementen op be kende maar ook minder bekende melo dieën uit de opera. We repeteren eind de ze zomer en nemen op in september. De ze cd komt in het voorjaar van 2011 uit." Vanaf januari zet BJO ook de reeks voort met 't Arsenaal: een kunstoverschrijdend theaterproject op teksten van Michael De Cock en composities van Vaganée. Geen sinecure om de muzikanten van het or kest, die veelal in diverse ensembles spe len, te mobiliseren. „Dat valt goed mee. Onze musici proberen zo veel als moge lijk prioriteit te geven aan BJO. Zolang de artistieke uitdaging gegarandeerd blijft, varieert de orkestbezetting minimaal." Brussels jazz Orchestra samen met Tutu Puoane (zang) en Bert Joris (trompet), zaterdag 28 augustus, Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Prijs: €15,- (CJP/6S+ €12,50) gementen betreft werd het laken naar BJO toegetrokken, met de nodige soli en tutti's en vocale features." Het resultaat: lichtvoetige en sensuele bigband-uitvoe ringen. In Middelburg speelt BJO ook met trom pettist Bert Joris, met wie het negen jaar geleden het album The Music of Bert Joris opnam. Onlangs kwam Signs and Signatu res uit. „Het is een vervolg op The Music of. Het zijn nieuwe composities of nieu we arrangementen op stukken die Bert reeds speelde in kleinere formaties. Je kan zeggen dat de muziek geëvolueerd is." Middelburg heeft de Nederlandse premiè re van dit nieuwe album. Joris schrijft veel in opdracht voor BJO. „Kwaliteit is gegarandeerd. Al zijn werk heeft het Bert Joris-stempel en is meteen herkenbaar als dusdanig. Het enige verschil is dat er bij zijn eigen werk altijd plaats is voor blues, of een bluesy noot." Signs and Signatures bestaat uit de beste versies die het BJO samen met de trom Het Brussels Jazz Orchestra samen met trompettist Bert Joris. Na 2001, 2002 én 2004 maakt het Brussels Jazz Orchestra dit jaar opnieuw zijn opwachting op het Abdijplein in Middel burg. Het speelt de Nederlandse première van een dubbel programma met twee topsolisten: de Zuid-Afrikaanse zange res Tutu Puoane en trompettist Bert Joris. door Mischa Beckers In 1993 hield de BRT Big Band op te bestaan en verdween prompt de mo gelijkheid om dit genre muziek op hoog niveau uit te voeren. Daarom richtten Frank Vaganée, Serge Plume en Marc Godfroid in 1993 een nieuwe, pro fessionele big band op: The Brussels Jazz Orchestra (B]0). Opnames en uitvoerin gen van dit gezelschap stonden meteen (inter)nationaal hoog aangeschreven. Dat blijkt wel uit de immense lijst samenwer- kingen, waaronder die met Philip Catheri ne, Toots Thielemans, Richard Galliano, Maria Schneider en Lee Konitz. Op hét Abdijplein in Middelburg brengt het orkest samen met zangeres Tutu Puo ane een tribute aan een van Zuid-Afrika's grootste artiesten: zangeres Miriam Make- ba. „We lieten twaalf van haar stukken bewerken door musici uit het orkest of musici die er dicht bij staan", vertelt Frank Vaganée, artistiek leider, saxofonist en fluitist van het jazzgezelschap „We be hielden de melodieën, maar wat de arran- door Ali Pankow Maike Boerdam foto Roy Beusker aike Boerdam heeft direct een vrije dag gevraagd bij Joop van den Ende Musicalproducties voor haar optreden in Mary Poppins, toen ZNF-directeur Henk Schoute haar uitno digde zondag 29 augustus het Zeeland Na zomerzingen te komen leiden, samen met pianist Cor Bakker en met begeleiding van een swingende bigband. Op die dag vertolkt een vervangster dus de rol van Winifred Banks in Mary Pop pins. „Ik was verbaasd die uitnodiging van Henk te ontvangen, maar ik vond het met een ook zó leuk. Bovendien daar zeg je na tuurlijk geen 'nee' tegen: samen met Cor Bakker op zo'n groot podium op dat mooie Abdijplein voor zoveel mensen te mogen optreden. Het lijkt me geweldig", zegt Boerdam. Deze uit Sluis afkomstige internationale musicalster benadrukte eer der dit jaar in een interview in deze krant: „Je mag nooit verloochenen waar je van daan komt." Zij vertoeft regelmatig nog graag in Zeeland en het Nazomerzingen trekt haar enorm. „Nee, ik heb nooit eerdere edities meege maakt", moet ze erkennen, maar dat hoeft volgens haar geen enkel probleem te zijn. Boerdam heeft samen met Cor Bakker een repertoire samengesteld dat het pu bliek voor het overgrote deel spontaan kan meezingen. „Daarnaast zitten er een paar luisterliedjes tussen. Zoals het num mer Grow into light, dat ik zelf heb ge schreven. De meeste meezingnummers hebben we zo uitgezocht dat zij een knip oog bieden naar het musicalrepertoire", vertelt Boerdam. Zo verheugt ze zich bij voorbeeld zeer op een medley van Annie M. G. Schmidt-liedjes uit de serie Ja zuster, nee zuster. „Verder is er een Willeke Alber- ti-medley en zingen we een nummer als You never walk alone. De meeste mensen kennen dat natuurlijk, maar weten niet dat het uit een musical afkomstig is. Een heel oude musical, dat wel. De titel daar van is Carousel." Van masssaal samen zingen kan, volgens Boerdam, een geweldige bindende kracht uitgaan. Dat herinnert zij zich nog wel van de koren waarin zij zelf destijds heeft gezongen. Nazomerzingen, zondag 29 augustus, Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 15.00 uur. Toegang gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81