nog wel breder uitslaan' Oude mijnstad Bonanza is wereld in het klein L 'Vlammenstad' als inspiratiebron zaterdag 21 augustus 2010 Zes beeldend kunstenaars maken de ze zomer ieder in één week tijd een wandschildering of een installatie bij het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland aan de Balans in Middelburg. De toneelproductie Vlammenstad, die te zien is bij het Nazomerfestival, geldt als thema voor dit jaarlijkse zomeratelier van CBK Zeeland. „Ik wist niks van dat bombardement op Middelburg aan het begin van de Tweede Wereldoorlog, maar de voorstelling Vlam menstad heeft mij direct geïnspireerd tot deze tekening", zegt Petra van Noort (29), verwijzend naar de rondlopende muur in het midden van de ruimte. Het is een blik vanger recht tegenover de ingang. Van Noort is een van de zes deelnemers aan het CBK-zomeratelier én winnares van de CBK Rotterdam Stimuleringprijs 2010. Haar tekening vereist geen zoektocht naar bedoelingen. De toeschouwer wordt direct geconfronteerd met een aanklacht tegen oorlogen die het leven van kinderen verpesten. Zo wil de maakster het ook graag. „Als je het te moeilijk maakt, be grijpt immers niemand wat je wilt zeg gen." Van Noort geeft commentaar op maat schappelijke vraagstukken. Zij noemt zich zelf geen activiste, maar komt wel vol over tuiging op voor het lot van groepen die het moeilijk hebben. Recent werk van haar getuigt ook van haar betrokkenheid bij het recht van de dieren. „Bij de try-outvoorstelling van Vlammen stad werd ik direct gegrepen door de vorm geving en de locatie. Eén acteur die zijn verhaal doet, dan ontstaat er meteen een wisselwerking. Oorlog ontneemt je het 'kind zijn'. Met die gedachte heb ik deze muurtekening gemaakt", licht Van Noort toe. De andere deelnemende kunstenaars zijn: Coen Vunderink, Morcky (Marco Calmacci), Maarten Overdijk, Trinette Ledelay en Sela. Hun werk is t/m 17 september te zien bij CBK Zeeland, Balans 4, Middelburg, ma. t/m vrij. 9.00-17.00 uur en op de eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. Iedere opvoering van 'Vlammenstad' begint bij de tentoonsteling, zodat de bezoekers ook de werken van het Zomeratelier zien. door Rolf Bosboom Het Vlaamse theatergezelschap Berlin doet opnieuw het Nazo merfestival aan. Vorig jaar was op het Abdijplein Moscow te zien. Dit jaar gaat het om Bonanza, ook onderdeel van de stedencyclus Holoceen. Berlin begon in 2003 met Holoceen. Bart Baele, Yves Degryse en Caroline Rochlitz - de kern van de groep - verdiepten zich grondig in bijzondere steden en maakten daar een portret van, met film als basis. Jerusalem was het eerste resultaat, ge volgd door lqaluit, over de hoofdstad van de Inuit in het noorden van Canada. Bonanza, vertoond op vijf filmschermen en een maquette en begeleid door mu ziek van Peter Van Laerhoven, schetst een beeld van wat officieel de kleinste stad in de Amerikaanse staat Colorado is. Het is een verlaten mijnstad, die ooit 6000 inwoners, tientallen saloons en di verse dansgelegenheden telde. Nu zijn er nog slechts vijf bewoonde huizen, met in totaal zeven mensen. De stad is de wereld in het klein, volgens de bewoners. Een micropool, zo noemt Berlin Bonanza dan ook. De burgemees ter is Joan, die de stad wil beschermen te gen het oudere koppel Ed en Gail, dat op nieuw in de gemeenteraad probeert te ko men. Het duo heeft ruzie met iedereen, behalve met Mary (die tegen betaling spi ritueel advies via de telefoon verstrekt) en priester Richard, die drie dagen per week in de stad verblijft. Dan zijn er nog Mark, die een panische angst voor Mary heeft, en de dames Darva en Shikiah, die zich ontplooien als metafysische coach. Berlin met 'Bonanza', woensdag 1 t/m zaterdag 4 september. Verzamelen op Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 16.00 en 19.00 uur, woensdag 1 september alleen om 19.00 uur. Prijs: €14,50 (CJP/65+ €12,-). Scène uit Bonanza. Bram Kwekkeboom (Muis) blikt in Vlammenstad terug op het bombardement op Middelburg, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77