en de schone schijn Zegetocht naar Kuip voert langs Abdij plein zaterdag 21 augustus 2010 proces niet waar ik uitkom. Dat is maar goed ook. Dan zou ik dit vak saai gaan vinden als ik dat bij voorbaat zou weten", zegt Uitdehaag. Hij schetst een beeld van honderd wegen die naar Ro me leiden tijdens de zoektocht van het repetitieproces. „Na één dag vallen er al vijftig wegen af en een paar dagen later zijn er nog maar twintig over. De taak van de regisseur is op een bepaald moment te zeggen 'die weg zou ik niet nemen', maar dan zijn er nog zo'n ze ventien over om te beproeven. Theater maker Peter Brook heeft ooit gezegd: 'Een regisseur is een blinde gids in de nacht' en dat klopt ook wel. Theater valt of staat bij de acteurs. Als regisseur ben je slechts een intermediair tussen auteur en spelers. Dat zeg ik niet uit valse bescheidenheid, maar ik vind de inbreng van de spelers echt heel be langrijk. Uit het kiezen van de cast blijkt al de hand van de regisseur en sa men gaan we het proces aan. Daar kan ik elke keer weer als een kind van ge nieten." Voor Uitdehaag geldt deze productie binnen zijn inmiddels rijk gevarieerde loopbaan als 'zijn eerste Molière'. Van den Eynde heeft tot nu toe slechts één rol in een stuk van deze auteur op zijn naam staan. „En dat is al weer 25 jaar geleden, toen ik nog op de toneel academie zat. Daar speelde ik Don }uan." Beide mannen werken voor het eerst samen in een productie en hebben ook voor de eerste keer betrokkenheid bij het Zeeland Nazomerfestival. Het blijkt ook Van den Eynde uitstekend te bevallen. „Met nadruk wil ik zeggen - hoe deze voorstelling ook moge uit pakken, hoe de recensies ook zullen zijn - dat ik elke dag met heel veel ge noegen naar de repetities ben geko men." Van den Eynde heeft de laatste tijd vooral film- en televisiewerk ge daan. „Nu merk ik toch weer dat ik het toneel zeer koester. Dit is toch het ech te 'eten en drinken' voor mij." De hoofdrolspeler zegt zowel het ge duld als de 'vaderlijke gestreng heid' van Uitdehaag als regisseur zeer te waarderen. „Hij geeft je ruimte, maar wijst je waar nodig de juiste richting. Dat geeft direct vertrouwen. Bij de invulling van een rol breng je als acteur toch vooral jezelf mee. Hoe ga je een Misantroop spelen? Dat is toch voor zeventig procent jezelf die je daarin meebrengt. Ik loop nu zo'n halve eeuw mee op deze aardbol en in die vijftig jaar heb ik van alles geabsor beerd. Daaruit put ik dan bij de invul ling van een rol. Anders zou ik toch aan het liegen zijn?" Van den Eynde en Uitdehaag zijn er van overtuigd dat het natuurlijk decor van de monumentale buitenplaats Overduin bij Oostkapelle de voorstel ling belangrijke meerwaarde biedt. „Deze opvoering wordt zo geheel an ders dan wanneer we dit stuk op een podium in een schouwburg zouden spelen", zegt Van den Eynde. „Deze plek biedt precies de biotoop voor de mensen in dit stuk van Molière." Alceste (Lucas Van den Eynde) stort zich aan de voeten van Célimène (Pauline Creidanus). foto's Lex de Meester door Rolf Bosboom Cabaretière Brigitte Kaandorp- houdt ervan om in grote zalen, voor veel publiek, op te treden. Daar komt ze naar haar gevoel het best tot haar recht. Vandaar dat ze al sinds jaar en dag roept: 'Op naar de Kuip!'. „Dat is natuurlijk een gimmick, al zal het me niet verbazen als ik ooit per ongeluk echt in de Kuip terechtkom", heeft ze daarover gezegd. „Ik ben natuurlijk geen Marco Borsato, maar heb inmiddels wel een groot repertoire met liedjes en mee zingers. En ik denk dat ik de kwaliteiten heb om zo'n grote bak te mobiliseren en de mensen te laten meezingen." Of Kaandorp - die onlangs haar 25-jarig theaterjubileum vierde -.ooit daadwerke lijk in het Rotterdamse stadion zal staan, doet er eigenlijk niet eens toe. Het gaat om de weg ernaartoe. Een van de haltes op die zegetocht is het Zeeland Nazomer- Brigitte Kaandorp foto Patricia Steur/CPD festival, waar ze samen met een feest band onder leiding van pianist Cor Bak ker te gast zal zijn. Beiden werken trou wens regelmatig samen. In september en oktober is de cabaretière op haar beurt muzikale gast in het nieuwe theaterpro gramma van Bakker. In Op naar de Kuip! brengt Kaandorp een muzikale show met een keuze uit haar inmiddels uitgebreide liedjesrepertoire, met onder meer klassiek geworden num mers zoals Annelies van der Pies ('Ze noe men me Annelies van der Pies/ Ik moet al piesen als ik nies/ Vertel mij nooit een goeie grap/ Want mijn sluitspier is te slap'), maar ook ontroerende liedjes uit haar laatste show Zó (waaronder Wat een mooie dag) en onvervalste meezingers zo als Dit is een meezinger. Brigitte Kaandorp Si Cor Bakker, zondag 29 augustus, Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Prijs: €15,- (CJP/65+ €12,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71