Kiezen tussen de waarheid leven is een 'Mijn soort achtbaan geworden' OOSTKAPELLE Hoe eerlijk kan een mens zijn? Is het fatsoenlijk als je iedereen recht in z'n gezicht de waarheid zegt of blijf je liever maar stroop smeren? Hoe hypocriet wil je zijn? Deze vragen stelt Molière (1622-1673) aan de orde in De Misantroop, de openingsvoorstelling van het Zeeland Nazomerfes tival 2010. Een gesprek aan de vooravond met regisseur Antoine Uitde- haag en hoofdrolspeler Lucas Van den Eynde. door Ali Pankow 'De Misantroop', dinsdag 24 t/m zaterdag 28 augustus en dinsdag 31 augustus t/m zaterdag 4 september, landgoed Overduin, Oostkapelle. Aanvang: 20.30 uur. Vertrek bussen om 19.45 uur bij Abdijplein. Prijs: €29,50 (CJP/65+ €24,50) Misantropie is een levens houding die zich ken merkt door het wantrou wen van mensen en een pessimistische visie op de samenle ving. Synoniem voor misantropie is 'mensenhaat'. Aldus de definitie. Alceste in De Misantroop is zo'n men senhater. Hij ergert zich mateloos aan de hypocrisie van de mensheid en aan de schone schijn die gepaard gaat met het sociale leven. Toch voelt hij zich wel aangetrokken tot de jonge, rijke weduwe Célimène, maar hij walgt van haar kokette gedrag. Molière (pseudoniem van Jean-Baptis- te Poquelin) schreef dit stuk ruim 350 jaar geleden, maar het is nog steeds ac tueel. „In die zin dat het iets zegt over alle tijden. Over dikdoenerij en oppor tunisme", stelt regisseur Antoine Uitde- haag. „Een mens is in dat opzicht door de eeuwen heen niet zoveel veran derd. Je hoeft de huidige actualiteit er niet met de haren bij te slepen. Daar zou je zo'n goed geschreven stuk al leen maar mee beperken. Het gaat over de mens en zijn gedragingen. We weten bijvoorbeeld allemaal dat het niet echt goed gaat met de wereld. Stel je je daar tegen teweer of beschouw je dat als onontkoombaar en ga je toch gewoon een pilsje drinken ook met de genen met wie je het niet eens bent?" Hoofdrolspeler Lucas Van den Eynde valt Uitdehaag bij: „Het gaat over veel meer dan over kortstondige nieuwsfei ten. Deze thematiek is zelfs niet gebon den aan een continent. Mensen in Chi na bijvoorbeeld zouden die ook met een begrijpen." Van den Eynde zegt de tegenstelling die binnen Alceste woedt heel goed aan te voelen. Zijn rolfiguur gaat ech ter tot op het bot. Zelf zal hij lang niet altijd voor honderd procent glashard zeggen wat hij vindt. „Als ik dat al een keer doe, krijg ik meestal spijt en wroe ging. Bovendien heb ik nog twee vrij kleine kinderen en als vader moet ik hun toch een goed voorbeeld geven. Dan kan ik bijvoorbeeld met mijn kin deren in de auto niet zomaar gaan zit ten schelden op een weggebruiker die zich misdraagt. Dan zeg ik wellicht dat zij later niet zo moeten gaan rijden zo als die man het doet." Dwingt de voorstelling de toeschou wer tot stellingname? „Nou, dwingen niet zozeer, maar het publiek wordt wel geconfronteerd met temperamen ten die lijnrecht tegenover elkaar staan. Als toeschouwer kun je zwalken tussen die twee. De ene keer zul voor de een, een volgend moment voor de ander kiezen. Ik hoop dat het publiek daarin zal mee bewegen", zegt de regis seur. Hij heeft een belangrijke stem gehad in de samenstelling van de Vlaams/Ne derlandse cast, met behalve Van den Eynde Stefaan Degand (Oronte), Wen dell Jaspers (Eliante), Pauline Greida- nus (Célimène), Kevin Janssens (Acas- te), Han Kerckhoffs (Philinte), Vanja Rukavina (Clitandre) en Chris Thys (Arsinoé). Een geweldig team, vindt Uitdehaag. Hij gunt zijn spelers een groot aandeel in het creatieve proces. „Spelers kun nen zelf met zoveel ideeën komen. Het zou rigide zijn om als regisseur te trachten alles achter je bureau te be denken. Ik weet aan het begin van een Chris Thys, Pauline Creidanus en Lucas Van den Eynde (vlnr) in De Misantroop. Alain Clark door Rolf Bosboom Met zijn Nederlandstalige werk scoorde hij in 2004 een klein hit je, maar de grote doorbraak kwam voor Alain Clark drie jaar later met Engelstalig soulwerk. Met This ain't gonna work, Father and friend en Blow me away scoorde hij drie toptienhits op een rij. En het succes bleef allerminst beperkt tot Ne derland, want hij sleepte ook een interna tionaal platencontract in de wacht. Sindsdien leidt de nu 31-jarige Clark een hectisch bestaan. „Mijn leven is een soort achtbaan geworden, waarbij ik met m'n handen omhoog alle loopings probeer te maken. Het was een heel bijzondere en leerzame periode en ik zit er eigenlijk nog steeds middenin." Toch stapte hij recent even bewust uit die achtbaan om een nieuw album op te ne men. Colorblind kwam eind mei uit. Dat veel mensen ernaar hadden uitgekeken, bleek wel uit het feit dat de cd op nummer 1 binnenkwam in de albumlijst. Colorblind is ook een stap voorwaarts ten opzichte van voorganger Live it out. „We zijn bijna drie jaar verder en ik denk dat het album dat ook is, dat het iets meer ontwikkeld en rijker is, in arrangementen en in tekst." Aan de plaat werkten gerenommeerde mu zikanten uit binnen- en buitenland mee. Het koortje in Love is everywhere, de eerste single, bestond bijvoorbeeld uit Caro Eme rald, Jacqueline Govaert, Giovanca, Sabrina Starke en Miss Montreal. Clark is sinds het uitkomen van Colorblind te zien geweest op enkele festivals, waaron der eind juni op Concert at Sea. Vanaf be gin september volgt een uitgebreide club tour, voorafgegaan door een optreden op het Abdijplein in Middelburg. Alain Clark, vrijdag 27 augustus, Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Prijs: €15,- (CJP/65+ €12,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70