Het blijft een echt theaterfestival zaterdag 21 augustus 2010 Henk Schoute De tiende editie van het Zeeland Nazomerfesti val, die dinsdag 24 augustus begint met de pre mière van De Misantroop, is de eerste waar Henk Schoute nadrukkelijk zijn stempel op heeft gezet. Zichtbaar is dat de vorig jaar aange treden directeur een breder publiek wil berei ken, maar zonder in te boeten aan kwaliteit. door Rolf Bosboom Vorig jaar beleefde Schoute, als opvolger van Ruud van Meijel, zijn vuurdoop als directeur van het Nazomerfestival. Op het moment dat hij aantrad, stond de editie 2009 al vrijwel vol ledig in de steigers en kon hij alleen wat eigen accenten zetten. „Dit jaar is het eerste festival waarbij ik vanaf de eerste seconde betrokken ben geweest." Aan de formule van het festival heeft hij niet rigoureus gesleuteld. Dat betekent dat er dit jaar opnieuw vier theatervoorstellingen zijn op bijzondere Zeeuwse loca ties: De Misantroop bij landgoed Overduin in Oostkapel- le, Eindspel in de Zware Plaatwerkerij in Vlissingen, Au topsie van een gebroken hart in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven en Vlammenstad in de Abdij in Middel burg. Daarnaast dient het Abdijplein in Middelburg weer als festivalhart, met concerten en kleinschalige voorstellingen. De hand van Schoute is duidelijk merkbaar in de pro grammering van het Abdijplein. Terwijl het festival een naam heeft opgebouwd met hoogwaardige en exclusie ve concerten van in Nederland vaak (nog) minder be kende artiesten, is dit jaar mede gekozen voor populai re namen zoals Brigitte Kaandorp, Alain Clark en Mo ke, die bovendien al vaker in Zeeland waren te zien. „Exclusief en dan tien man op het plein, dat is voor mij niet interessant. De subsidies die we krijgen zijn uitslui tend bestemd voor het theater. Wat we op het Abdij plein doen, moet dus budgettair neutraal zijn. Ik mik daarom op een breder publiek, zonder dat we in )an Smit of Marco Borsato vervallen." En nog altijd kunnen muzikale fijnproevers zich laten verrassen, door bijvoorbeeld Eefje, Sophie Hunger, DAAU of Daan. „Maar acht artiesten exclusief naar Mid delburg halen is niet verantwoord. Financieel gezien kan dat niet." Met meer en een gemêleerder publiek is de sfeer op het Abdijplein alleen maar gebaat, verwacht Schoute. Ook op andere fronten probeert hij de drempel van het festival, dat in het verleden wel eens het verwijt kreeg te 'elitair' te zijn, te verlagen. Voor mensen uit Zeeuws-Vlaanderen rijdt er bijvoorbeeld dagelijks een gratis festivalbus vanuit Terneuzen naar het Abdijplein en er is kritisch gekeken naar het prijsbeleid. „Verhou dingsgewijs zijn we dit jaar goedkoper geworden", be toogt Schoute. Net als vorig jaar krijgen jongeren (via CJP) en 65-plussers bovendien korting. Kritiek zal er blijven, beseft Schoute. „We kunnen het nooit iedereen naar de zin maken." Hij merkte dat aan de toornige reacties, zelfs vanuit het provinciehuis, op het feit dat dit jaar drie van de vier locatievoorstellin gen op Walcheren zijn. „Maar het is puur toeval en absoluut geen beleid", verzekert Schoute. „Trou wens, de afgelopen tien jaar zijn we heel Zeeland door geweest." Uiteraard zit er een feestelijk tintje aan deze jubi leumeditie van het Nazomerfestival. Er zijn extra activiteiten, zoals een dansmiddag in de Middel burgse binnenstad, de theatertentoonstelling Ergens Overal op het Abdijplein en de presentatie van een jubi leumboek. De wegens succes herhaalde picknick in het festivalhart (zondag 29 augustus) zal ook bijdra gen aan een feestelijke stemming, maar grootschalige festiviteiten blijven bewust achterwege. „Elk jaar dat je in staat bent om zo'n festival neer te zetten is voor ons een jubileum", zegt Schoute. „Daar hoe ven we nu niet extra feestelijk voor uit te pak ken. Het is wel een moment om even bij stil te staan." Het past bij de aard van het festival, dat kwali teit centraal staat en minder wordt geken merkt door uitbundigheid. Schoute merkt het verschil als hij collega-zomerfestivals be zoekt. „Wij hebben een duidelijk onder scheidend karakter. Dit is een echt theaterfestival en geen culturele ker mis. Het consumptiegebruik is bij ons ondergeschikt en dat is bij ande re festivals wel eens omgekeerd." COLOFON IN DEZE BIJLAGE OP DE VOORPAGINA PAGINA 4 De Misantroop: Kiezen tussen de waarheid en de schone schijn PAGIN 6 Eindspel: Je probeert erbij te geraken met je verstand en dan ontploft het weer AGl Autopsie van een ge broken hart: De pijn, de woede en de leegte van het verlaten zijn PAGINA 10 Vlammenstad: 'Dit stuk kan zijn vleugels nog wel breder uitslaan' PAGINA 12 Programma-overzicht en praktische informatie PAGINA 5 Brussels Jazz Orchestra: Aan samenwerking geen gebrek N 7 De Gemeenschap: Bolstertje, bolstertje, waar zit je pit? 19 Freek de Jonge: 'Ik ben nog uit de tijd van de variatie' '■CINA 2 DAAU: Muzikale reis naar onbestemde verten 10e editie Zeeland Nazomerfestival 24 augustus t/m 4 september 2010 www.nazomerfestival.nl Deze bijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant en BN DeStem, in samenwerking met het Zeeland Nazomerfestival Tekstbijdragen: Mischa Beckers, Rolf Bosboom, Jan van Damme, René de Dreu en Ali Pankow Fotografie: Lex de Meester, Ruben Oreel, Mechteld Jansen e.a. Infographic: Felix Binicewicz Vormgeving: Kees Lammers Adri Overbeeke in Vlammenstad, in de toren voet van de Lange Jan in Middelburg. Eindredactie: Rolf Bosboom foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69