25 reizen Voor meer informatie/boekingen 0172 - 46 96 96 of kijk op: www.vandervalkvakanties.nl reizen@wegener.nl t 1024-3650360 Zaterdag 21 augustus 2010 weerzien met Engeland creëerd. Plato meende dat Atlantis even ten westen van de zuilen lag, waarmee ook de oceaan zijn naam kreeg. De rots biedt ruimte aan honderd vochtige grotten. In de Grot van Saint Michael, de grootste en be kendste, voeren fraai verlichte sta- lagmieten en stalactieten hun eeu wenlange samenspel op. Bovenop de rots leven naar schatting twee honderdvijftig berberapen, de eni ge wilde apen van Europa. Hoe ze er ooit terechtkwamen, is niet be kend. Wellicht vervoerden Noord- Afrikaanse handelsschepen ze lang geleden of klommen voorouders van de nu levende dieren als ver stekeling aan boord. De apen zijn zo tam, dat een Amerikaans came rateam moet stoppen met filmen: een grote aap schuifelt op zijn ge mak op nog geen decimeter voor de lens langs en de cameraman rolt zowat om van het lachen. Halverwege de rots, op de weg te rug naar beneden, stuit ik op een echtpaar uit Brighton dat met zijn tienerzoon Gibraltar voor de twee de keer op rij bezoekt. „Vorig jaar waren we hier al een keer. We von den deze plek zo bijzonder, dat we meteen weer terug wilden." Reageren? redactie.reizen@wegener.nl1 maar drie hotels, het is verstandig vooraf een kamer te boeken. Ook kun je ervoor kiezen in La Linea te verblijven. De gangbare valuta in Gibraltar is de Britse pond sterling, al wordt de euro overal geaccepteerd. Uiteraard tegen een ongunstige koers. Geldautomaten zijn overal in Gibraltar aanwezig. DUITSLAND BERLIJN Absolute aanrader! Verblijf in het mooie Van der Valk Hotel Berliner Ring Ontdek de hoogtepunten van Berlijn Dagelijks aankomst mogelijk I Vertrek: dagelijks van augustus t/m maart I www.vandervalkvakanties.nl/au126 3/4/5/8-daagse autoreis incl. logies en ontbijt OOSTENRIJK SAALBACH Heerlijk nazomeren in Oostenrijk Verblijf in het luxe 4* Hotel Eva Village o.b.v. halfpension extra Zeer aantrekkelijk geprijsd Perfecte ligging in centrum Saalbach Vertrek iedere zondag van 22/08 t/m 10/10 www.vandervalkvakanties nl/au425 6/8-daagse autoreis o.blv. halfpension extra va CURACAO KONTIKI ten in de rots groeven ten tijde van The Great Siege, de grote bele gering door de Spanjaarden van 1779 tot 1783. De gangen hebben openingen naar buiten toe, waar voor kanonnen opgesteld werden. Het idee was simpel: je kon gemak kelijk naar buiten schieten, terwijl de Spanjaarden niet naar binnen konden schieten. De cijfers van de The Great Siege, de langste die Spanje ooit oplegde aan Gibraltar, zijn schokkend. Door de complete isolatie werden de Gibraltezers ge troffen door gele koorts, griep, dy senterie en schurft. Alleen al aan waterpokken stierven vijfhonderd mensen, vooral kinderen. De ziek tes eisten meer levens dan de ka nonskogels. Er kwamen 333 militai ren om, maar ook van hen stier ven de meesten aan kwalen. Ook honger mergelde de bevolking uit. Schraalhans werd keukenmeester en generaal George Elliot, die het verzet tegen de belegering leidde, stelde een voorbeeld door zich te vreden te stellen met vier ons rijst per dag. Hoewel de smokkelroute vanuit Noord-Afrika naar Gibral tar opbloeide, overleefde het volk op gras, zeewier en wilde uien. De drie jaar durende isolatie leid- Gibraltar wil, kan met British Air ways vliegen. Maar dat is relatief duur en je moet op Londen Hea throw overstappen, waarbij je ook zult moeten overnachten. Hoewel Groot-Brittannië en Spanje beide lid zijn van de EU, heeft Gi braltar wel een echte grensover gang, een paspoort is nodig om erin te komen. Gibraltar heeft infographic: JD Boven: De rots van Gibraltar met zicht op één van de Zuilen van Her cules. Links: Bijzonderheden van de Grote Belegering zijn nog overal tentoon gesteld. Rechtsboven: Groot-Brittannië is overal: een dubbeldekker. Recht smidden: Berberapen op de rots. Rechtsonder: Typisch Britse telefoon cellen. foto's Joost Bosman Gibraltar is via land prima te berei ken vanuit de Zuid-Spaanse steden Sevilla en Malaga. Voor wie geen auto heeft: er rijden geen treinen heen, maar de busverbindingen zijn uitstekend. Het eindstation van de bus is het Spaanse stadje La Linea de Conception, vanwaar het nog zo'n 300 meter naar de grens is. Wie vanaf Schiphol naar Je gaat naar Gibraltar?!", roept Amerikaan Mike en thousiast terwijl we koffie drinken in een café in het Zuid-Spaanse Sevilla. „Je zult je er goed vermaken, het is eenfunky town." Mike barst los over Gibraltar en voedt mijn nieuwsgierigheid naar het zuidelijkste puntje van het Eu ropese vasteland. Een uur of vier later eindigt de bustocht richting de Britse kolonie in het Zuid- Spaanse stadje La Linea de la Conception. Van daaruit kun je lo pend naar de grens met Gibraltar. Het is niet meer dan een 'EU-for- maliteit'. Na de douane kijk ik even verward om me heen. Auto weg, fiets- en voetpad naar Gibral- tar-Stad kruisen de landingsbaan van het vliegveldje en iedereen loopt, rijdt of fietst er dus dwars overheen. Het is woekeren met de ruimte op de enge landtong. Mijn verwarring groeit in Main Street, de lange winkelstraat van Gibraltar: vanuit de Moorse, Zuid- Spaanse architectuur en cultuur wandel je hier regelrecht het Vere nigd Koninkrijk binnen en waan je je in pakweg Leeds, Brighton of Manchester. Overal Engelse pubs, rode telefooncellen, fish chips en 'bobbies'. „Are you okay, dar lingvraagt een serveerster met sterk Britse tongval in een restau rant. Ze serveert een typisch Brits gerecht van aardappelpuree met jus, braadworstjes, doperwten en wortelen en pints koud bier. Gibraltar wordt zelfs gekweld door Britse klimatologische wisselvallig heid. Was de aankomstdag nog zonovergoten, de volgende och tend is het grauw en regenachtig. Een Britse dichter die Gibraltar in de jaren dertig bezocht, schreef dat 'het lijkt alsof een deel van Portsmouth is losgekapt, naar Zuid-Spanje is afgedreven en dat het Engelse weer er nog steeds bo ven hangt'. Maar tijdens de wandeling tegen de legendarische rots op breekt het wolkendek en verschijnt de zon weer. De tocht naar boven voert langs de tunnels die de Brit- de tot grote verveling, spanning en alcoholisme onder de bevolking. De discipline moest streng wor den bewaakt, wilde Gibraltar niet van binnenuit ten onder gaan. Een pak rammel met de gesel was de meest opgelegde straf Een tam boer in een regiment werd be rucht doordat hij in 14 jaar tijd 30.000 zweepslagen kreeg, waar van 4.000 in één enkel jaar. Ik kijk uit over de vredige Straat van Gibraltar, aan de overkant ligt Marokko in een lichte nevel. Aan weerskanten van de doorgang tus sen Atlantische Oceaan en Middel landse Zee priemen puntige rot sen in het luchtruim. De Zuilen van Hercules worden ze genoemd. De zoon van de Griekse oppergod Zeus zou tijdens een wandelingtje het Noord- Afrikaanse Atlasgeberg te, dat volgens de mythologie tot het zuiden van het Iberische schiereiland liep, doorkliefd heb ben en zo zijn zuilen hebben ge- Tanger MAROKKO Linea de la (Gr. Brittannië)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45