Zeeuwse bedrijven zien brood in wind 21 zeeland Magazijn voor grootste windpark Scholen op 'zwarte lijst' Groeten uit Frankrijk PZC zaterdag De krant 5 weken voor 15 euro! WINDMOLENPARKEN Zeeuwse bedrijven werken aan een windpark op de Noordzee en overwe gen ook onderhoud van windturbines. zaterdag 21 augustus 2010 door Maikel Harte Ieder jaar worstelen we thuis weer met de vraag of we thuisblijven of niet. Met thuisblijven bedoelen we dan: boeken we een camping aan onze eigen kust of zoeken we het verderop. De argumenten voor de eigen kust zullen u bekend zijn. Je hoeft niet uren in de auto te zitten, als er wat is ben je zo thuis en als het schoon weer is, zit je nergens zo goed als hier. Allemaal waar en vandaar dat ik hier graag naar het strand ga en vooral graag woon. Maar één keer in het jaar wil ik er even helemaal uit zijn. Dan wil ik graag even in een totaal andere omgeving verblijven, met een gro te kans op mooi weer en even geen bekenden om me heen. Vo rig jaar bivakkeerden we bij vrien den op een camping hier aan de kust, maar daar kwam ik notabe- ne mensen uit onze straat tegen. Aardige mensen, maar dat hoeft voor mij niet. En dus zijn we inmiddels gearri veerd op een camping, ergens tus sen Bordeaux en Biarritz. We heb ben er twee dagen over gedaan, maar dan heb je ook wat. Mooie stranden, het grootste bos van Eu ropa, mooi weer en naast ons Fransen en Nederlanders uit Di- dam. Even helemaal weg zou je zeggen. Zou je zeggen. Zit ik aan het zwembad, hoor ik ineens een bekend dialect: „Het behint toch wèh een bitje te be trekken oh", hoor ik een vrouw te gen haar man zeggen. „Ik dienk dat zo een buitje haat doen", hoor ik hem antwoorden. Ik kan mij niet bedwingen en kijk naast me en op dat moment kijkt ook de man net om. Even is het stil, maar die stilte doorbreekt hij. „Ik a je zien lopen, jie bent toch wèh een broertje van Jan Arte?" „Ja" ant woord ik. „Own daar werk ik meeh ee, ik kom uut Sluuskille, weet je! Na deze ontmoeting groe ten we elkaar hartelijk op de pa den van de camping. Voor mij geen bonjour, ola of hello, nee, een paar keer per dag gewoon 'Heui'. Zit ik verdikkeme twee da gen in een auto, betaal ik een kapi taal voor twee weken in een cara van op een camping, heb ik nog geen vakantiegevoel. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gut fofgwkkg om met persoonsgegevens m het colofon treft u nadere Informatie aan. door Ben Jansen Wie in de buurt van de haven Vlissingen-Oost rijdt, kan er niet omheen. Enkele tientallen hoge felgele gevaarten te kenen zich af tussen de vertrouw de bebouwing van het havenge bied. Het zijn funderingspalen voor het tot nu toe grootste wind- park ter wereld, dat bij de Engelse kust verrijst. Havenbedrijf Verbrug- ge verzorgt de aanvoer van de on derdelen. Even verderop, naast alu miniumsmelter Zalco, wordt nog een record gebroken. Constructie bedrijf Overlasko bouwt er een gi gantische kraan die speciaal is ont wikkeld voor de plaatsing van windmolens op zee. Windenergie staat de laatste tijd weer volop in de belangstelling als duurzame mogelijkheid om elektri citeit op te wekken. De rijksover heid wil dat Zeeland ongeveer hon derd windturbines extra plaatst. Een consortium van Zeeuwse be drijven en de Zeeuwse Milieufede ratie wil een windpark en ont vouwde vorige week plannen voor een windpark op de Noordzee, een eindje uit de Zeeuwse kust. Andere Zeeuwse bedrijven zien mogelijkheden op het gebied van beheer en onderhoud van wind turbines. Ontwikkelingsmaat schappij Economische Impuls Zee land verkent samen met Delta Uti lity Services mogelijkheden om be drijven te laten samenwerken bij dat onderhoud. „Er zijn nogal wat bedrijven in Zeeland, Brabant en Vlaanderen die zich bezighouden met onderhoud van windturbi nes", zegt Laurens Meijering van Impuls. „Die zouden elkaar kun nen versterken. We hebben daar nu twee workshops aan gewijd en die hebben te zien gegeven dat er zeker belangstelling voor is." Een windturbine is een duur ding dat wel moet blijven draaien om de investeringen terug te' verdie nen. Een door een storing tot stil stand gekomen windmolen is vaak lastig weer aan de gang te krij gen. Daar moet soms een hoge kraan aan te pas komen. Die kost geld en zeker op zee loopt dat al gauw in de papieren. Meijering: „Het is zaak op afstand in de gaten te houden of windturbines goed functioneren. Zo kun je op het juiste moment preventief onder houd uitvoeren." Daarbij gaat het bijvoorbeeld om reiniging van tur binebladen, corrosiebestrijding, on derhoud van generatoren en tand wielkasten en werk aan de funde ring. Meijering: „Je hebt dan te ma ken met mechanica, hydraulica, pneumatiek en aërodynamica. Alle maal heel gespecialiseerd en daar om kan het zinvol zijn de handen ineen te slaan, zodat je elkaar-kunt versterken op de internationale markt van windturbineonder- houd." De bedrijven zien die voordelen ook, getuige het feit dat de gesprek ken om tot samenwerking te ko men na de zomervakantie zullen worden voortgezet. Ook de Hoge school Zeeland ziet mogelijkheden in deze markt-en bereidt voor het cursusjaar 2011-2012 een Engelstali ge opleiding maintenance voor. Volgens Meijering mag er niet op worden gerekend dat binnen af zienbare tijd in Vlissingen-Oost een pand zal worden geopend waarop de naam Windturbine Maintenance Zeeland prijkt. „Zo moet je die samenwerking niet zien. Het zal vooral een kwestie zijn vanuit de afzonderlijke bedrij ven gezamenlijk optreden." Het tot nu toe grootste windpark ter wereld krijgt vorm vanuit Vlis singen-Oost. Veel on derdelen voor het Greater Gab- bard windenergieproject, 23 kilo meter uit de Engelse oostkust, wor den verzameld en gereedgemaakt op de Zeelandterminal van Ver- brugge en van daaruit naar de En gelse kust verscheept. De terminal in Vlissingen-Oost fungeert als ma gazijn. Het windpark zal 140 wind molens tellen. Flinke exemplaren: de turbine bevindt zich 105 meter boven gemiddeld zeeniveau en de rotor heeft een diameter van 130 meter. Dat betekent dat de molens met een van de wieken in de hoog ste stand 170 meter hoog zijn. De totale capaciteit is 500 megawatt, vergelijkbaar met die van de huidi ge kerncentrale Borssele. Het wind park kan in de elektriciteitsbehoef te van 415.000 huishoudens voor zien. Een samenwerkingsverband van Scottish and Southern Energy en RWE is de opdrachtgever voor het windpark. Hoofdaannemer is het wereldwijd opererende enginee ring- en constructiebedrijf Fluor. Siemens levert de turbines. De fun deringspalen komen uit China en worden op de terminal van Ver- brugge gereed gemaakt voor de plaatsing in het windpark. Daar voor is een speciaal vaar/werktuig beschikbaar, de Seajack's Levia than. Dit hefschip heeft schroeven waar mee het zichzelf naar de juiste plek beweegt, waarna het zich op vier poten omhoog drukt om de funderingen in de bodem te slaan en de verschillende onderdelen van de windmolens op te bou wen. Begin deze maand waren vijf windturbines klaar. Nog een klei ne zestig funderingspalen moeten worden geplaatst. De overige turbi nes bevinden zich in verschillende tussenliggende bouwstadia. Het windpark moet in 2011 klaar zijn. Op het Nederlandse deel van de Noordzee wordt in twee windpar- ken elektriciteit opgewekt. Voor twaalf andere is vergunning ver strekt. Op de Thorntonbank, 35 ki lometer voor de monding van de Westerschelde op Vlaams grondge bied, is een windpark in aanbouw. door Cornelleke Blok SPORTUITSLAGEN Wilt u graag op de hoogte blijven van het laatste sportnieuws? vindt het op: www.pzc.nl/sportuitslagen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw sportfoto in het album www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - Zeeuwse middelbare scholen brengen een borg voor gra tis schoolboeken in rekening aan ouders. Ten onrechte, vindt de Ver eniging Openbaar Onderwijs (VOO). Ouders zijn volgens de wet namelijk niet verplicht om die borg te betalen. De VOO opende onlangs een zwar te lijst van middelbare scholen die zich niet aan de regels houden rondom gratis schoolboeken. Op de lijst staan meer dan 150 scholen uit het hele land, waaronder het Goese Lyceum (Goes), Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia, de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (Middelburg), de Stedelijke Scholengemeenschap De Rede, het Zeldenrust-Steelant College (Terneuzen) en het Wes terpoort College (Tholen). Scho len komen op de lijst na telefoon tjes of e-mails van ouders, maar de informatie wordt wel gecontro leerd, zegt Michiel Jongewaard van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2