221 zeeland Niet twee dagen, maar een Bezorgdheid om zieke zeehonden MIDZ0MER2DAAGSE Aftrap voor jubileumjaar Molukse wijk in Souburg Oud-burgemeester Wolters overleden Expositie draaiorgels blijkt groot succes Vakantiebijbeldub voor kinderen 'Hoge leges zijn slecht voor imago van Goes' Midzomer2Daagse: 27 en 28 augustus zaterdag 21 augustus 2010 w MIDDELBURG Op 90-jarige leeftijd is donderdag oud-burgemeester P. A. Wolters van Middelburg overleden. Hij diende de Zeeuwse hoofdstad als WD-burgemeester in de jaren 1970-1985. Daarvoor was hij burge meester in Coevorden. Wolters was een doordouwer. Hij hield niet van nieuwlichterij, maar stimuleer de economie en stadsvernieuwing. Wolters zat in vele Europese orga nen. Dat leverde Middelburg de ti tel op van Europese monumenten- stad. Hij was na zijn pensionering actiefin onderwijs en cultuur. GOES De tentoonstelling van draaiorgels in de Grote Kerk van Goes, blijkt ui terst succesvol. Gistermiddag liep de 5000ste bezoeker binnen. De veertien draaiorgels staan nog tot vandaag (zaterdag) te kijk. Tussen 10.00 en 17.00 uur gaan ze boven dien de straat op. Ze zijn te zien op de Grote Markt, St. Adriaanstraat, Kolveniershof, Zusterstraat, Kreu- kelmarkt, Klokstraat, Damplein, Stenen Brug, Ganzepoortstraat, Lange Vorststraat, Lange Kerk straat, Oostwal en de Vismarkt. MIDDELBURG De Gereformeerde Gemeente uit het centrum van Middelburg houdt van maandag 23 tot en met vrijdag 27 augustus een vakantiebij beldub voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Kinderen zijn tijdens deze dagen el ke ochtend van 9.45 tot 12.00 uur welkom in de Herman Faukelius- school aan het Rietbergkwartier in Middelburg. Op het programma staan meerdere activiteiten zoals Bijbelverhalen, zingen en knutse len. GOES Goes behoort tot de duurste ge meenten in Zeeland als het om le ges voor lichte bouwvergunningen gaat. Die conclusie van de Vereni ging Eigen Huis is tegen het zere been van de WD in Goes. „Dit is slecht voor ons imago", stelt Dick de Korte in vragen aan het col lege van burgemeester en wethou ders. Hij wil daarom de oorzaken achterhalen. Ook wil hij van het college weten hoe de tarieven zich verhouden tot de eis om de kosten maximaal te dekken. door Wendy van den Hurk Vijftig jaar Molukse wijk in Souburg. Zes tig jaar Molukkers in Zeeland. Achtentwin tig jaar Midzomerfees ten. Molukkers zien doorgaans al tijd wel reden voor een feestje, maar de aanleidingen kloppen alle maal. En daarom is de Midzomen- Daagse dit jaar groter dan ooit. Weinig wijken waar de gemeen schap zo hecht is als in en rondom de Prins Hendrikstraat in Souburg. Zeker het laatste weekend van au gustus. Dan zorgen alle bewoners dat ze thuis zijn en staat iedereen tot middernacht op straat met el kaar te praten, dansen, zingen, eten, drinken en lachen. Dit jaar verwacht de organisatie niet de duizend feestvierders die er meestal zijn, maar het dubbele. „Of misschien wel meer", hoopt Dicky Wattimena hardop. „Omdat veel mensen het jubileum aangrij pen om elkaar na heel lange tijd te zien. Een soort reünie. En we hoe ven er niet eens zo veel publiciteit aan te geven. Alles gaat van mond tot mond. Via Hyves en Facebook, heel Nederland door." door Selma Osman middelburg - Lenie 't Hart heeft het druk met de zeehonden die van de Zeeuwse stranden worden gered. „Donderdag twee op één dag." Dat is zelfs voor de vrouw die al sinds 1971 de zeehondencre- che in Pieterburen runt nog bijzon der. „We hebben er nu zes uit Zee land", somt ze spontaan op. Het laat haar niet koud dat al die dieren longwormen hebben. Ze Niet alleen het bezoekersaantal zal verdubbelen: het budget deed dat al. Fondsen tastten extra diep in hun buidel om het jubileum van vijftig jaar Molukse wijk te vieren. Met dat geld zijn 'grotere' artiesten geregeld. Zo komt Roger Happel, die bekend is uit het Nederlandse circuit van popmuziek en populai re talentenjachten. Hij heeft vaak samengewerkt met Molukse arties ten en weet wat de gemeenschap wil horen. Hij neemt twee Moluk se zangeressen mee: Jessica Manu- putty en Monica Tanamal. Ook zijn er twee DJ's: D) Boaz en DJ Noisy Rockstar B2B. Verder Vrijdag 27 augustus is om 19.30 uur de familiequiz. Zaterdag 28 augustus is de dag van muziek, dans en de pasar maluku: 13.00 uur opening 13.05 uur Lace 14.00 uur Astaganaga 15.30 uur linedance 16.30 uur aankomst motorrit 17.00 uur Astaganaga 18.15 uur Astaganaga 19.45 uur bekendmaking beste hoesten bloed. „Normaal zie je dat pas later in het seizoen. Dit is echt verschrikkelijk. Onze biologe ver richt onderzoek. We zien een ver andering. Zeehonden worden vroe ger geboren." Ondervoede zeehondjes zwem men moe naar de kant omdat ze willen rusten. „Alleen de sterkste komen nog aan land. Anderen ver drinken." De binnengebrachte pa tiënten zijn geen huilers meer. Zé zijn ouder dan vier weken en al is er nog coverband Lace en Astaga naga, die zorgt voor de traditione le Molukse zang en dans. Traditioneel is ook de pasar malu ku, de markt met Molukse lekker nijen. De kraampjes staan er de he le zaterdag, en dat is ook de dag dat alle muziek en dans plaats vindt. En natuurlijk de aankomst van de reeks motoren die elk jaar geld bij elkaar rijden voor een goed doel in Indonesië. Op vrijdag is er een groot familie spel, gebaseerd op het televisiepro gramma In Holland staat een huis. Quizmaster Nico Lopulissa heeft vragen over de Molukse wijk en standhouder pasar maluku 20.00 uur trekking lootjes 20.30 uur DJ Boaz 21.30 uur Roger Happel met Jessi ca Manuputty, Monica Tanamal en Franklin Schieman 22.25 uur DJ Noisy 23.15 uur Roger Happel met Jessi ca Manuputty, Monica Tanamal en Franklin Schieman 23.50 uur onthulling bord 24.00 uur The Badendang Party van de moedermelk af „Maar ze hebben nog wel het gewicht van een huiler." Over een maand of twee zijn ze van 12 naar 35 kilo ge groeid. Dan mogen de dieren te rug naar de Zeeuwse wateren. Jaap heet het dier dat donderdag op het Vlissingse badstrand werd gered. De pup die bij Domburg werd gevonden heeft de tijdelijke naam Emma-Louise gekregen. Dat deze een oog moet missen, is vol gens 't Hart niet erg. „Onder water over Molukse muziek op een rijtje gezet en de familie die de meeste antwoorden weet, gaat met een te levisie naar huis. Aan het eind van de feesten, zater dagnacht om klokslag twaalf uur wordt het met de onthulling van een bord bij de ingang van de wijk het startsein gegeven voor het vijf tigjarig jubileum van de wijk. Precies een jaar later, dus van 28 op 29 augustus 20x1, stopt het jubi leumjaar. Dat is de dag dat de eer ste steen werd gelegd voor de wijk: de bewoners werken het he le jaar toe naar het échte jubileum. Er komt een boekje uit met levens verhalen van de bewoners en de geschiedenis van de wijk. Iemand is bezig met een fotoboek, halver wege oktober wordt het bewoners- register vanaf 1961 opengesteld, al le basisscholen in Souburg krijgen een speciaal lespakket, er wordt een documentaire gemaakt, er ver schijnt een album met de 'greatest hits' uit de Molukse wijk, er wor den Molukse spelletjes van vroe ger -zoals patulele, pasang nama en knikkeren- georganiseerd en het gemeentearchief van Vlissingen helpt met een tentoonstelling. www.mae-uk d Dit is de nieuwe huisstijl van de Molukse wijk in Oost-Souburg. Elke streepje draagt een betekenis. De linkerhelft van de cirkel symbo liseert de plek die Molukkers heb ben ingenomen in de Nederlandse samenleving: de kleuren van de Molukse vlag zijn omsloten door die van de Nederlandse. Als het Molukse hart dat is geworteld in de Nederlandse bodem. De rechterhelft staat voor de mid- zomerzon, dat al 28 jaar lang het thema is rond de zomerfeesten in de Molukse wijk. Dit logo, dat is ontworpen door de Rotterdamse graficus Ilse van Klei samen met Dicky Wattimena, die is opgegroeid in de wijk, zal voor taan naar buiten uitgedragen wor den als hét symbool voor de wijk. is het troebel. Daar ziet het toch haast niks. En aan land hebben ze min-tien!" Ze zou nooit een zee hond zonder snorharen terugzet ten, want daar 'vist' het mee. Het gaat goed met de Zeeuwse zee- hondenbabies, zegt 't Hart. „Ze léven nog." Zeeland is een riscoge- bied waar negentig procent van de aangespoelde zeehonden dood wordt gevonden, 't Hart: „Het grootste probleem is dat de dieren bij jullie verdrinken in een net." Niemand in Souburg en omgeving kan zijn ontgaan dat de Molukse wijk wat te vieren heeft. Bezig met het bord, van links naar rechts: Hein Wattimena, Edwin Matitaputty en Minggus Tomasoa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24