221 zeeland Godshuizen in beeld: Tedere Bezorgdheid bij 't Hart om zieke zeehonden Medisana Massagekussen Geen slotconcert tijdens Vlasdag 'Hoge leges zijn slecht voor imago van Goes' Nachtbus Renesse gaat weer rijden BOEKENSERIE Carel van Gestel is gefascineerd door kerken en die liefde ontstond vanuit zijn passie voor kerkorgels. Het gevolg: de boeken Luisterrijk en Orgelrijk en een boekenserie over kerken. Kerken, kerkorgels en spoorwegen DISANA zaterdag 21 augustus 2010 DREISCHOR Het traditionele slotconcert tijdens de Vlasdag in Dreischor gaat niet door. Omdat in de kerk restauratie werkzaamheden plaatsvinden is er geen mogelijkheid voor een optre den. Normaal gesproken wordt het slotconcert altijd verzorgd door de plaatselijke muziekvereniging Cres cendo. De vlasdag vindt vandaag plaats op en rond de Ring van Dreischor. De start is om 10.00 uur. GOES Goes behoort tot de duurste ge meenten in Zeeland als het om le ges voor lichte bouwvergunningen gaat. Die conclusie van de Vereni ging Eigen Huis is tegen het zere been van de WD in Goes. „Dit is slecht voor ons imago", stelt Dick de Korte in vragen aan het college. Hij wil daarom de oorzaken achter halen. Ook wil hij weten hoe de ta rieven zich verhouden tot de eis om de kosten maximaal te dekken. RENESSE De speciale nachtbus van de hore ca Renesse gaat vanaf dit weekend weer rijden naar de dorpen. De bus stopt aan de Zeeanemoon- weg en nog niet bij de gebruikelij ke halte. De nachtbus wordt mede betaald door de horecabedrijven, maar desondanks moet het tarief wel iets worden verhoogd. Een kaartje gaat vijf euro kosten in plaats van €4,50. MEEST GELEZEN 1.Problemen door wier in schroef 2.Bon voor eigenaar disco 3.Bekende ingrediënten Havendagen TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl op www.pzc.nl/weblogs zijn alle blogs van verslaggevers te lezen door Piet Kleemans De een is rijk versierd, de ander simpel en sober. Een ding heb ben ze gemeen en dat is dat ze allemaal verschillend zijn. „Elke kerk vertelt zijn eigen verhaal", zegt Carel van Gestel. Gewapend met schrijfblok en camera trekt Van Gestel - gebo ren in Zeist maar met Zeeuwse grootouders - van kerk naar kerk voor zijn boekenserie over gods huizen. In september verschijnt deel IV en daarin staan de kerken van Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland en Tholen centraal. Kerken zijn onderdeel van het landschap. De kerktorens zijn ba kens voor de reiziger. Van Gestel is eraan verslingerd geraakt en heeft die hobby gecombineerd met een andere, fotografie. „Op open Mo numentendag ben ik echt de hele dag op pad om kerken te fotografe ren. Dan maak ik van te voren een bepaalde route en dan heb ik op voorhand ook precies bepaald wat ik wil fotograferen." Het gaat Van Gestel niet alleen om de kerk als bouwwerk maar ook om de de tails waarmee de ene kerk Zich van andere onderscheidt. „Een kansel, een bijzonder raam, heiligenbeelden of bijvoorbeeld een geëmailleerd bordje zoals ik dat in de kerk van Kerwerve aan trof en dat aangeeft dat de voorste bank is gereserveerd voor het pre dikantsgezin. Dat is uniek." Van Gestel heeft inmiddels honderden kerken in verschillende delen van Nederland van binnen en buiten gezien. Daarbij heeft hij zich naar eigen zeggen nog nooit verveeld. „Elke kerk heeft zijn heel eigen sfeer", al dus Van Gestel. „En de kerktoren is een verhaal apart. De een staat nog schever als de ander." Ook voor wat betreft de plaats in Carel van Gestel is oud-leraar En gels en al vanaf zijn jeugd geïnteres seerd in fotografie. Fotografie kreeg hij met de paple pel ingegoten. Zijn grootvader was fotograaf bij de politie. Andere fascinaties: kerken, kerkor gels en spoorwegen. Over spoorwegen verzorgde hij een groot aantal publicaties. Van Gestel heeft inmiddels drie boeken geproduceerd in de serie over kerken. Het nieuwe deel wordt tijdens open monumentendag gelan ceerd. Deel V is in de maak. Dat gaat over kerken langs de IJssel. Het is te koop bij de betere boek winkel in Zeeland en via de websi te www.vankerknaarkerk.nl. Het boek wordt dan thuisbezorgd. het landschap zijn er grote verschil len. „In de Betuwe zie je veel ker ken op terpen. Dat heb je in Zee land niet. Daar heb je weer veel kerken die tijdens de watersnood ramp van 1953 onder water heb ben gestaan. In de muur van de Lu therse kerk in Zierikzee zit een ge denksteen ingemetseld die aan geeft hoe hoog het water er des tijds stond." In Zeeuwse kerken zijn meer spo ren van de ramp. „In het kerkje van Serooskerke op Schouwen bij voorbeeld zijn houten panelen te zien waarop de ramp wordt uitge beeld." Kerken bekijken en fotograferen kost veel tijd maar levert meer op dan alleen foto's, is de ervaring van Van Gestel. Tijdens zijn toch ten raakte hij vaak in gesprek met de koster van de kerk of een me de-bezoeker van het Godshuis. „Je hoort wat mensen bezig houdt, de rol die de kerk in hun leven speelt. Dat geeft je foto's en het boek meer diepgang." KERKWERVE - Van Gestel neemt ruim de tijd om de kerken die hij bezoekt te bekijken en dat levert verrassende details op. „Soms ben ik met één kerk toch wel anderhalf a twee uur bezig." Bovenstaand geëmailleerd bordje - gemonteerd op de voorste kerkbank - trof de schrijver/fotograaf aan in de kerk van Kerkwerve. „Prachtig klein kerkje, met van die roodbruine banken. Zo'n detail geeft dan net iets extra's." ZIERIKZEE - Van Gestel portretteert in zijn boek bekende en minder beken de kerken en belicht ook hun historie. Zoals de geschiedenis van de Nieu we Kerk in Zierikzee die gebouwd werd nadat de majestueuze Sint Lievens Monsterkerk - gebouwd in een tijd dat Zierikzee rijk en machtig was - ver woest werd door brand. De Nieuwe Kerk is vooral karakteristiek. „Tja, het is een wat merkwaardig bouwwerk. Neo-klassiek, maar wel bijzonder." door Selma Osman MIDDELBURC - Lenie 't Hart heeft het er maar druk mee. „Donder dag kregen we twee Zeeuwse zee honden op één dag." Dat is veel, zegt de vrouw die sinds 1971 de zeehondencreche in Pieterburen runt. „We hebben er nu zes uit Zeeland", somt ze op. Alle zes hebben longwormen. Ze hoesten bloed. „Normaal zie je dat pas later in het seizoen. Dit is echt verschrikkelijk. Onze biologe ver richt onderzoek. We zien een ver andering. Zeehonden worden vroe ger geboren." Ondervoede zee hondjes zwemmen moe naar de kant omdat ze willen rusten. „Al leen de sterkste komen nog aan land. Anderen verdrinken." De binnengebrachte patiënten zijn geen huilers meer. Ze zijn ouder dan vier weken en van de moeder melk af „Maar ze hebben nog wel het gewicht van een huiler." Over een maand of twee zijn ze naar 35 kilo gegroeid. Dan mogen de die ren terug naar de Zeeuwse wate ren. Het gaat goed met de Zeeuw se zeehondenbaby's, zegt 't Hart. „Ze léven nog." Zeeland is een risi cogebied waar negentig procent van de aangespoelde zeehonden dood wordt gevonden omdat ze verdrinken in netten. PSESIKSN'SGfm 1 Geniet van een intensieve massage voor een heerlijk ontspannen gevoel met het Shiatsu massagekussen RBI. De rug wordt gemasseerd met rolmassage met verplaatsbare infrarood warmte. Het zitvlak is vibrerend. Afstandsbediening met programmakeuze 4 roterende massageknoppen 3 selectiezones; gehele rug, bovenrug of onderrug Normaal 99,90 Lezersprijs €79,90* exclusief verzendkosten van 4,50 Bel bestel: 0900-2002003 (lokaal tarief) op werkdagen 9°°-17°° www.pzc.nl/gezondheidswinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 132