zeeland 125 Je klokke loopt achter Traplift huren? Stannah regioagenda Alleen bij de beste! De fiscus betaalt mee, ook bij huur! BEL GRATIS 0800-0228-700 (toestel 2251) www.stannah.nl - info@stannah.nl Perenoogst barst los zaterdag 21 augustus 2010 door Rinus Willemsen „Wille hie op dien rööien of op dien groenen stoel zitten?" vraogt 'n meisje van een jaor of vuuve an d'r zusje. Die kleinste is wel 'n jaor joenger, dienk 'k. Ze lööpen alle twi op de straote bie 't busstation in Terneuzen. 'k Zitten d'r te wach ten op de bus. De meisjesdööpen wa rond en moeten ook wachten. Mao voor udder is dat glad gêên bezwaor. Voor miin trouwens ook nii 'öör. 't Is verkantie, dus waorom al dat gejakker en gejaog? Vandaoge 's een daogje nao Middelburg ge wist. Nao de rommelmart. 'n Pen dule gekocht. En noe dus overstap pen bie 't busstation in Terneuzen. En omdat 'r an d'overkant 'n ande re busmaotschappij riejt, sluuten die diensten nii op mekaore an. Da's ook niks nieuws, zunnen de ménsen uut Zêêuws - Vlaonderen zeggen, want de bóót en de trein da was ook altied mis. Mao langer dan 'n uure most je nóóit nii wach ten. En je was nóóit allêêne. Dus j'ao aoltied wel anspraoke. Die twi meisjes zitten udder ook nii te vervelen. Ze klimmen op de vee te 'óóge zittieng en spriengen d'r dan af. Die stoelen kommen tot an udder middel en dan is da best 'n 'êêle 'óógte. „Jippie", roept de oudst binst as ze spriengt en d'r èrms in de lucht góóit. De kleinere stao nog op de stoel en kiekt ver- zichtig nao beneejen. En dan nao d'r zusje. Mao ze spriengt nii. „Vin- ne hie 't te 'óóge?" vraogt ze an de kleine. Die zegt niks en gaot op d'r gat zitten. Op d'n kouwe iezderen zittieng mee allemaotje gaotjes. Ze ker om 't regenwaoter d'r deu te la- oten lóópen, dienk 'k. An ze dao nog an gedocht 'èn. De kleine meid bengelt wa mee d'r korte bêêntjes en inêês vliegt d'r slipper tje van d'r voet. Mee een sierlijk bochtje zweeft die deu de lucht en komt 'n paor meter vèder op de sténen terechte. 'Oeplao, dao gaot de volgende. D'r gróóte zus briengt ze alle twii terug en gaot neffest 'eur op de blauwe stoel zit- - - ten. Om beurten vliegen noe de schoenen en de slippertjes deu de lucht. Ik èn d'r zó maor m'n slien- ger in an 'k die twii kleine meisjes dao zó bezig zien. En udder vao- der en moeder? Die staon 'n eind je vèder mee mekaore te praoten en trekken udder niks van de klei ne joengers an. „Die meiden ver- maoken udder wel," moeten ze misschiens wè dienken. En die kleine gasten? Die speelen 'êêl leu tig. Want kiek maor 's. De schoe nen en slippers vliegen deu de lucht as veugels. D'n êênen al 'óóger dan den anderen. En vèder, vèder. Mao, 't spilletje bluuf na tuurlijk nii duren. Naodat zó'n twintig kêêr die schoenen over en weer gevlogen binnen, lóópt d'oudste achter 'n pluusje an. Om dat 'r bienao gêên wind staot, bluuft 't wat in de buurte van de róóie stoel zweven. „Kiek 's", roept ze, „da's mien pluusje". En blaost uut alle macht, dat het pluusje in derdaad nao voren vliegt. Langst de blauwe, groene en gele stoel de lucht in, over 't buskotje. En dao komt 'r nog êêntje. „Die is voo miin," kraoit de kleinste van het tweetal en springt om'óóge om het pluusje te pakken. Maor eur kleine viengertjes kunnen ze nii te pakken kriegen. Een ouwer echt- paor dat wa vérder ook staot te wachten, kiekt ook mee studie nao 't spel van de twii kleine meis jes. „Leutig ee?" 'óór ik de vrouwe te gen d'r man zeggen. Die bromt wat terug over alle die pluus en rommel van de stekels en da ze daor 's een fassoenlijke akkerrand zouden mosten inzaoien. En ie wiest naor 'n vuul diekje achter 't busstation. As even laoter 'n auto 't busplein kom opdraoien om iemand op t'aolen, stopt de chaffeur net voo me. Die draoit z'n raompje nao be neejen. Dan kiekt ie nao m'n staonde pendule van de rommel mart en roept: „Die lóópt achter". Mocht die noe dit stikje lezen, dan kan 'k 'm gerust stellen: Die pen dule lóópt as 'n liere en die slaot as d'n besten. En da voor 'n klokke van de rommelmart van 20 euro. En 'n slag dat 'r in zit joengen! Nii te gelóóven. Meer agendanieuws op de website van deze krant. WESTDORPE Fintandcircuit Axelse Vlakte, 11.00 15.00 uur, Open dag Dienstplicht op herhaling ZATERDAG 21 AUGUSTUS AXEL Watertoren, Ambachtelijk weekend; ZONDAG 22 AUGUSTUS BRESKENS Spuiplein, 15.00 uur: Concert muziekvere niging Breskens; Dijkvak bij Nummer Een,12.30 uur: Interna tionale viswedstrijd; KRABBENDIJKE - De perenoogst staat op het punt los te barsten. Zeeland is een echte perenprovincie. Omdat ongeveer 35 procent van het landelijk areaal in deze provincie staat. In Zeeland zelf is 2500 hectare volge- plant met perenbomen. De verdeling tussen appelen en peren in deze provincie is 45 procent tegen 55 pro cent. Het zijn cijfers die Ad Slabbekoorn zo uit zijn mouw schudt. Hij is bestuurslid van de landbouworgani satie ZLTO en van de Nederlandse Fruittelers Organisa tie. Hij ziet weer wat perspectief voor de appels en peren dit jaar. Dat heeft te maken, legt hij uit, met het feit dat in Nederland rekening kan worden gehouden met een redelijke oogst, terwijl de productie in het buitenland (ook buiten Europa) minder wordt. „Ik ben licht optimis tisch", vertelt Slabbekoorn. Op dit moment zijn de zomerrassen aan de beurt om geplukt te worden. Dat zijn er in de loop van de jaren steeds minder geworden onder druk van import uit het buitenland. Het populairste perenras is de Conference, een van oor sprong Engels perenras. Een van de redenen van de po pulariteit van dit ras is het feit dat deze peren goed te bewaren zijn. foto Willem Mieras CADZAND - DORP Mariakerk, 14.15 uur: rondwandeling door dorp; Centrum, 10.00 uur: Boeken- kunstmarkt; Terrein bij molen, 11.00 uur: Streekproduc- tenmarkt; CLINGE Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; HULST Reynaertland, 11.30 - 12.30 uur: Rode Kruis beschermd zwemmen; Omgeving Hulst, 10.00 uur: Ambachtelijk weekend; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 17.30 uur: Woord -en com munieviering; PAAL Terrein WSV Saeftinghe, 9.00 uur: Saefting- hefeesten met rommel markt, muziek, rondvaarten; 21.00 uur: Optreden Dexter en Mike; TERNEUZEN De Veste, 9.00 uur: Koersbal; De Hoeve, 14.00 uur: Kaarten; Centrum, 14.00 uur: Wielerkoers achter de derny HOEK Restaurant De Braakman, 10.00 uur: Vlees- kaarting; HULST Den Dullaert, 9.00 uur: Dienst Christenge meente; Omgeving Hulst, 10.00 uur: Ambachtelijk weekend; Grote Markt, 11.00 uur: Verzamelmarkt; LAMSWAARDE Café de Lamsoren, 14.00 uur: Kaarten; PAAL Terrein WSV Saeftinghe, 9.00 uur: Saefting- hefeesten met brocante markt, muziek, rondvaarten; WALSOORDEN Café Rue du Nord, 14.30 uur: Schieting; WESTDORPE Finlandcircuit Axelse Vlakte, 11.00 15.00 uur, Open dag Dienstplicht op herhaling; IjZENDIJKE Brasserie Petit Paris, 14.00 uur: Kaarten; Museum Het Bolwerk, 13.30 uur; fietstocht langs de Staats Spaanse linies. Informeer mij vrijblijvend over de Q buitentraplift O traplift rechte trap traplift met 1 of 2 bochten C€ C3 O 's Werelds meest gekozen en gewaardeerde traplift. Sinds 1867 (Dhr/Mevr) Adres PC Plaats Telefoon Afd2251 Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah i Trapliften B.V., Antwoordnummer 1 7006, 21 70 VB Sassenheim. ggg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 123