221 zeeland 'De discobus naar de Joy is onmisbaar Veolia kan protest jeugd best begrijpen Plakplaatjes ST/HL PROEF Gemeente Sluis stopt deze winter bij wijze van proef met bus vanwege overlast in dorpen „Meer jongeren hangen rond op straat omdat ze niet meer naar de Joy kunnen" Marioes van Oeffelen 'Or9^a0Js almanak Discobus deze winter aan de kant wm .4 zaterdag 21 augustus 2010 door Frank van Cooten "T ongeren in West - Zeeuws - I Vlaanderen zijn vanaf okto- I ber genoodzaakt op zaterdag- I avond met de auto, de fiets of de scooter naar disco Joy in Cadzand-Bad te gaan. De discobus rijdt deze winter niet meer. De gemeente Sluis heeft dit be sluit genomen vanwege de over last in de dorpen waar de bus stopt. Omwonenden doen geen oog dicht door het lawaai en tuinen zijn het doelwit van vernielingen. „De politie kan het niet bijbenen", zegt wethouder Jan Schaalje. Dat de discobus de wintermaan den niet rijdt, is een proef De meente wil weten wat de effecten zijn. Kruipen meer jongeren met een slok te veel op achter het stuur of maken ze juist afspraken met elkaar dat bij toerbeurt de au tomobilist niet drinkt. „Als de ef fecten nadelig zijn, kan het best zo zijn dat de discobus weer gaat rij den", zegt de wethouder. De jongeren geloven daar geen snars van. Eens weg, altijd weg, vrezen ze. Ze voeren actie voor be houd van de discobus. Er zijn al honderden handtekeningen opge haald, T-shirts worden gedrukt en spandoeken zijn gemaakt. Ze gaan in protestmars op 31 augustus naar het gemeentehuis in Oostburg om de handtekeningen aan te bieden. „De discobus is onmisbaar", zeg gen Marloes van Oeffelen en Noe- mi Mannig. „We worden veilig op gehaald en weer thuis gebracht. Ik moet er toch niet aan denken op mijn fietsje in de winter van Bres- kens naar Cadzand te rijden. Trou- De discobus stopte vorig jaar enige tijd niet in Breskens toen het daar uit de hand was gelopen. En de bus stopte onlangs gedurende drie weken niet in Aardenburg omdat een toezichthouder werd belaagd. „Het effect van Breskens was dat wens, dat mag niet eens van mijn moeder." Dat laatste beaamt Ingrid van Oef felen, de moeder van Marloes. „Ik laat mijn dochter echt niet alleen naar de Joy gaan. Je weet niet bij wie ze immers 's nachts in de auto ge- stapt. Marloes van Oeffelen (links) en Noemi Mannig protesteren tegen het be sluit van de gemeente om de discobus te schrappen. foto Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl De Terneuzense dertiger heeft aan leg vooreen buikje en doet verwoede pogingen die ongewenste uitstulping overdwars te vermijden. Dat kost bloed, zweet en trainen. Hij zat een tijdje op fitness, maar door zijn onregelmatige diensten bleek dat een probleem. Dus voetbalt hij nu, in het zesde van een plaatselijke vereniging. Die club probeert de kas te spekken door het uitgeven van voetbalplaat jes van alle spelers van alle elftallen, ook van onze dertiger. Een leuke ac tie, die ook andere voetbalclubs al een aardige cent heeft opgeleverd. Plakplaatjes, maar ditmaal ook met iets nieuws. „]a", verzekerde hij, „want er zijn ook geurplaatjes bij. Dat zijn hele speciale, met een foto van ons achter werk." de Breskense jeugd naar Groede fietste om daar op de bus te stap pen. Daar had Veolia niet op gere kend", zegt Marloes. „Dat de bus niet in Breskens stopte, is wel een goede les geweest. Maar het gaat ons veel te ver om te stoppen met de bus vanwege twee akkefietjes. Voor ons is al niets te doen in de wintermaanden. Zeeuws-Vlaande- ren is dan dood. Het effect zal zijn dat meer jongeren op straat gaan rondhangen omdat ze niet meer naar de Joy kunnen." Een retourtje naar de Joy kost zes euro. „Ik ben bereid een tientje te betalen om de discobus te laten rij den", zegt Ingrid van Oeffelen. Volgens wethouder Schaalje is het echter geen centenkwestie. „We hebben besloten een tijdje te stop pen met de discobus vanwege de overlast in de dorpen. Het is echt geen bezuinigingsmaatregel." Volgens Marloes worden jon geren op hun gedrag aange sproken als ze het te bont maken. Maar dat is alleen in de bus. Wat daarbuiten gebeurt, daar hebben ze weinig invloed op. „Bij de derde waarschuwing wordt ie mand de bus uit gezet. Ook mid den in de polder. Maar zo ver is het nog niet gekomen." Raadslid Babijn stelt voor ouders mee te laten rijden met de bus om de jeugd in het gareel te houden. Daar moeten de jongeren niet aan denken. Een ouder laten meerij den, dat doe je immers niet. „En wat moet een ouder zeggen, als het mis gaat." De discobus rijdt vanaf 2002 ook in de wintermaanden iedere zater dagavond naar discotheek Joy in Cadzand-Bad. Jongeren betalen zes euro voor een retourtje. Veolia voert dit transport uit in op dracht van de gemeente Sluis. De gemeente heeft besloten tijde lijk te stoppen met de discobus vanwege de overlast in de dorpen waar de bus stopt. Het gaat om een proef van okto ber tot maart. De gemeente onderzoekt wat de effecten zijn van deze maatregel. De jongeren zijn het uiteraard niet eens met het besluit van de ge meente. Ze voeren actie voor behoud van de discobus naar de enige disco theek in West-Zeeuws-Vlaanderen. De jongeren bieden het gemeente bestuur op 31 augustus honderden handtekeningen aan. Ze gaan in een protestmars naar het gemeen tehuis in Oostburg. Ouders zijn best bereid een tientje te betalen voor de discobus maar volgens wethouder Jan Schaalje van de gemeente Sluis is het geen centenkwestie. TERNEUZEN - De discobus is lang niet meer zo populair als bij de start in 2002. „Er gaan honderden jongeren minder met de bus naar de Joy, zegt directeur Charles Tour- noy van Veolia. „Steeds meer jon geren kiezen voor eigen vervoer of gaan carpoolen. Dat is een landelij ke trend." De discobus van Veolia rijdt in op dracht van de gemeente Sluis. Wat er jaarlijks te kort is op de exploita tie, past de gemeente bij. Door het dalende gebruik is Sluis dus meer geld kwijt, maar dat is volgens wet houder Jan Schaalje niet de reden waarom de bus deze winter bij wij ze van proef niet rijdt. „Die discus sie komt wellicht later bij de kern takendiscussie." Volgens Tournoy vinden de chauf feurs van de discobus het jammer dat de gemeente tijdelijk stopt met de bus. „Uit het oogpunt van de jongeren kan ik hun protest best begrijpen. Ze worden immers keu rig opgehaald en weer thuis ge bracht. Maar ja, het is natuurlijk ook jammer dat planten uit tui nen worden gerukt, zoals laatst in Aardenburg is gebeurd." Jongeren willen best een stukje lo pen om op de bus te stappen. Die stopt nu bij woonzorgcentrum Hooge Platen in Breskens. Dat mag ook best bij het voetbalveld zijn, iets verderop. Volgens Tour noy is dat geen optie. „Dan loopt de jeugd immers 's nachts door Breskens." Een discoboot dan, zo dat de West-Zeeuws-Vlaamse jeugd in Vlissingen kan stappen? Tournoy moet lachen. „Daar moe- teil we maar niet aan beginnen." Hij herinnert zich immers nog de leeggespoten brandblussers aan boord van de laatste (disco)boot van Perkpolder naar Kruiningen. X. mMm. -.'W; ^T^TIHL HSE71 actie 199.- 1. Massaal protest discobus 2. Konijnen vieren feest bij zeesluis 3. Auto in sloot bij Biervliet STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 120