i7 spectrum Nog steeds 138 vermisten Zaterdag 21 augustus 2010 Op 29 augustus 2005 werd de Amerikaanse stad New Orleans getroffen door de orkaan Katrina. 80 procent van de stad liep onder water, 200.000 hui zen werden verwoest, 1.500 mensen stierven, 138 men sen zijn nog steeds vermist. Drie maanden later organi seerde het eerste toeristen bureau reizen door het ge troffen gebied. Tegenwoor dig bedienen twaalf reisbu reaus het ramptoerisme. Aanbiedingen variëren van een doe-het-zelf-toer op cd voor 22 dollar tot fietstoch ten en busreizen van 50 tot 65 dollar. ken ze ook weer te verstommen. Niet al leen hebben veel bewoners van de getrof fen wijken meer aan het hoofd dan voor bijtrekkende dagjesmensen, ook zijn er steeds meer bewoners die beseffen dat een onophoudelijke stroom toeristen ook een onophoudelijke stroom aandacht gene reert. En aandacht betekent geld en politie ke druk. Enkele getroffen wijken, waaron der Gentilly en Lakeview in het noorden van de stad, riepen zelfs comités in het le ven om toeristen welkom te heten, hen persoonlijk rond te leiden en te vragen om, eenmaal thuis, veel over de ramp te vertellen. Wat ook hielp, is dat de rondleidingen van meet af aan kritisch waren. Kritisch op de decennialange verwaarlozing van de water werken, kritisch op de afwachtende reactie van de regering Bush vlak na de ramp. En kritisch op de moeizame inspanningen die New Orleans moest verrichten om van Washington geld te krijgen om de stad weer op te bouwen. Vandaag protesteert niemand meer en is de concurrentie in het Katrina-toerisme al om. Nu zijn er ook Katrina Disaster Tours en Hurricane Katrina Tours 'America's Gre atest Catastrophe'. Big Easy Bike Tours en Ninth Ward Rebird Bike Tours nemen toe risten mee op een fietstocht, omdat je 'de wereld niet vanachter een autoraam moet bekijken'. Zelf laat ik me vier uur lang, 70 kilometer ver, op sleeptouw nemen door een dub- bel-cd van reisorganisatie BaYou, die je in de autoradio stopt en die je stap voor stap door het rampgebied leidt. De stemmen op de cd zijn van overleven den, ze vertellen hoe hun wijk eruit zag vóór de ramp. Ze praten over de muziek die er werd gemaakt, over het vaak armoe dige leven dat de mensen hier leidden. Maar ze vertellen ook over de kwetsbare natuur in de moerasgebieden rondom New Orleans en de fouten die telkens weer worden gemaakt in de strijd tegen het alomtegenwoordige water. Vanzelf sprekend gaat ook een deel van de op brengst van de cd naar fondsen, bestemd voor de opbouw van de stad. En Deedee's oordeel over de stroom toeris ten? Dat is, vijfjaar na de ramp, verrassend nuchter. „Toeristenbussen moeten ook tan ken. Wie uitstapt om te plassen, koopt snacks. Soms zijn dat mijn cookies. Boven dien zien toeristen nu met eigen ogen hoe we hier moeten leven. Het is goed dat ze dat weten. New Orleans is meer dan de toeristen in het French Quarter." Ze wijst op een aantal nieuwe huizen even verderop. „Die huizen heeft filmster Brad Pitt laten bouwen. Dat had hij nooit ge daan als hij niet eerst als toerist was ko men kijken." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 101