81 buitenland Beveiligers zetten missie voort Duitsers vallen over Ministerie in Moskou: branden zijn zondag allemaal geblust 'Grondrechten Soldaten Israël opgepakt SOLDATEN UIT IRAK Slachtoffer aardverschuiving China geborgei Sterren slachtoffer van criminele kapster Bewijs voor enorme olievlek in Golf 'Brown speecht voor 78.000 euro per uur' Moeder overvalt bank met 5-jarig dochtertje Decennia-oude babylijkjes gevonden vrijdag 20 augustus 2010 mgmmmmammimmMmmsBmsm fwamwiilUB III 11 Buitengewone rol ministerie van Buitenlandse Zaken. Materieel State Department wordt sterk uitgebreid. Grote uitdagingen worden trai ning politie en beheersen spanningen tussen Koerden en Arabieren. WASHINGTON - Vlak voordat giste ren de gevechtsmissie van de VS in Irak tot een einde kwam» werd bekend dat het aantal particuliere beveiligers dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken in Irak in dienst heeft, wordt verdubbeld. The New York Times kwam met het bericht op gezag van bronnen rond het ministerie. Het aantal be veiligers dat door het genoemde ministerie alleen al is ingehuurd komt dan op zeker zevenduizend. Zij moeten vijf extra verstevigde complexen, uitvalsbases voor Ame rikaanse ambtenaren in Irak, bewa ken en ze moeten als commando's in actie komen wanneer Ameri kaanse burgers in gevaar zijn. „Ik geloof niet dat Buitenlandse Zaken ooit eerder op eigen kracht, geheel los van het Amerikaanse leger, in zo'n gevaarlijke omgeving heeft ge opereerd", zei James Dobbins, oud-ambassadeur bij de EU, tegen The New York Times. „In ieder ge val niet op deze schaal." Door het einde van de militaire missie verschuift veel werk van De fensie "naar Buitenlandse Zaken, ook wel State Department ge noemd. En die gaat daarom naast meer beveiligers ook meer pantser wagens en andere voertuigen voor gebruik in Irak aanschaffen. Ook verhoogt het het aantal door parti culieren gevlogen helikopters van zeventien naar 29. Het ministerie neemt verder geen genoegen meer met één vliegtuig in Irak, maar zal er drie hebben. Ongeveer 50.000 militaire 'advi seurs' blijven achter om het Iraak- se leger te trainen en te ondersteu nen. De overgebleven militairen mogen alleen hun wapens trekken uit zelfverdediging of op verzoek van de Iraakse autoriteiten. Begin 2012 zal de Amerikaanse aanwezig heid uit louter burgers bestaan. De oorlog heeft de afgelopen zeve neneenhalf jaar volgens sommige bronnen aan honderdduizenden Irakezen het leven gekost, tegen 4.419 doden aan Amerikaanse zij de. President Saddam Hussein werd afgezet, ter dood veroordeeld en geëxecuteerd en het land hield twee keer verkiezingen. De laatste verkiezingen, van 7 maart van dit jaar, hebben echter nog niet tot de vorming van een re gering geleid. De partijen van oud-premier Iyad Allawi en die van de huidige premier Nuri Ka- mal al-Malikien betwisten nog al tijd de uitslag. Een van de grootste uitdagingen voor de Amerikanen is het beteu gelen van de spanningen tussen Koerden en Arabieren. Een andere zorg, is het trainen van de politie. Enkele vooraanstaande Irak-vetera- nen hebben dan ook al gesugge reerd dat het wellicht toch beter zou zijn om ook na 2011 nog enke le duizenden militairen in het land te houden. MOSKOU - De bos- en heidebran den in Rusland zullen zondag alle maal geblust zijn. Dat maakte het Russische ministerie van Noodsi tuaties gisteren bekend. Het aantal branden nam donder dag met een derde af, vergeleken met woensdag. De teller staat nu op ongeveer driehonderd vuur haarden. Er staat nog ongeveer 10.000 hectare van het Russische land in brand. De weersomstandigheden zijn TEL AVIV - Vijf Israëlische soldaten zijn aangehouden in verband met diefstal aan boord van een eind mei onderschepte internationale protestvloot. Volgens een eerste onderzoek heeft een luitenant tus sen de vier en zes laptops gestolen en die vervolgens doorverkocht aan soldaten. De hoofdverdachte commandeerde een eenheid die vrij toegang had tot de schepen, toen deze na de overname naar de haven van Ashdod waren gesleept. Hij is aangehouden, samen met vier soldaten die worden verdacht van heling. Meer arrestaties wor den verwacht. Negen Turkse activisten verloren op 31 mei het leven toen de Israëli sche marine met geweld het Turk se protestschip Mavi Marmara overnam. Op vijf andere schepen verliep de overname zonder bloed vergieten. De in totaal 716 passa giers konden na een dag vertrek ken, de meesten naar Turkije. fors verbeterd, na een wekenlange hittegolf Zo was het gisteren in de hoofdstad Moskou nog geen 25 gra den Celsius, waar temperaturen van bijna 40 graden de laatste tijd eerder regel dan uitzondering wa ren. Wel is er in de stad nog steeds veel smog. Doordat Moskou in een kom ligt, stroomt de rook al snel richting stad, waar deze blijft hangen. On geveer 160.000 mensen proberen momenteel nog altijd de branden te blussen. Ruim 900.000 hectare is al in vlammen opgegaan. Meer dan vijftig mensen kwamen om het leven bij de bestrijding van de branden. Deze week werd gemeld dat veel meer oudere Russen de laatste tijd in en rond de stad zijn overleden dan gemiddeld, waarschijnlijk door de smog. Door de droogte en de branden is ook een derde van de tarweoogst in Rusland verloren gegaan. GONGSHAN - Reddingswerkers dra gen het lichaam weg van een slacht offer van een aardverschuiving in de Chinese provincie Yunnan. Honder den mensen zijn de afgelopen tijd in het zuid-westen van China om het leven gekomen door modderstro men. Reddingswerkers vrezen dat er nog veel mensen onder de aarde lig gen. De meeste vermisten in het af- BERLIJN - Hoeveel Porsche ver draagt Die Linke? De extreemlink se partij is ernstig in verlegenheid gebracht door de privéauto van partijvoorzitter Klaus Ernst (55). „Ik heb een ongeveer tien jaar oude Porsche 911. Die heb ik uit een erfenis betaald, het was een jongensdroom", zegt Ernst in reac tie op een stroom van kritiek. De politicus staat vooraan bij de bestrijding van 'sociaal onrecht' en wil 'rijkdom' aan banden leggen. Dat verhoudt zich moeizaam met het rijden in een Porsche. LOS ANGELES De politie in Beverly Hills (Califor- nië) heeft een kapster opgepakt die haar beroemde gasten flink wat geld afhandig zou hebben gemaakt. Maria Gabriela Perez (51) wordt er van beschuldigd de creditcardnum mers te hebben misbruikt van on der anderen Jennifer Aniston, Cher en Liv Tyler. Het gaat om honderd duizenden dollars. Perez kan wor den veroordeeld tot 25 jaar cel. WASHINGTON Wetenschappers van het oceanogra- fisch instituut Woods Hole in Ame rika hebben een 35 kilometer lange oliewolk in de Golf van Mexico in kaart gebracht. De oliewolk is on zichtbaar, maar werd met speciale instrumenten waargenomen. De oliewolk drijft op een diepte van zo'n negenhonderd tot twaalfhon derd meter. Gordon Brown en zijn vrouw. LONDEN De Britse ex-premier Gordon Brown is beschikbaar voor toespra ken. Dat meldt het Britse blad The Spectator. Een speech van een uur zou omgerekend 78.000 euro kos ten. Voor extra feestelijke bijeen komsten kan zijn vrouw Sarah ook meekomen, voor 15.500 euro extra. Zij kan voor dat geld 'een prijs uit reiken tijdens de toespraak'. CHEMNITZ Werknemers van een bank in Duitsland kregen gisteren te ma ken met een bijzonder duo. Een vrouw deed in een Sparkasse-fili- aal in Chemnitz een overvalpoging samen met haar, naar later bleek, 5-jarige dochter. De 34-jarige moe der dreigde met een mes en eiste volgens de politie veel geld. Een werkneemster sloeg echter alarm, waarop de overvalster zich overgaf. LOS ANGELES Schoonmakers in Californië heb ben een gruwelijke ontdekking ge daan. In een kelder van een appar tementencomplex in Los Angeles stuitten ze op dokterstassen met daarin lijkjes van twee foetussen, ingepakt in kranten uit de jaren dertig. De oud-manager van het ge bouw vermoedt dat de foetussen zijn geaborteerd, wat illegaal was. Vooralsnog neemt de par.tijtop 'Porsche-Klaus', zoals hij al is ge noemd, in bescherming. Maar de basis mort. „Een Linke-politicus moet voor zichzelf andere maatsta ven hanteren. Wie zich voor so ciaal achtergestelden inzet moet ook persoonlijk bescheidenheid betrachten", meent een partijlid. En daarvan lijkt bij Ernst aller minst sprake. Hij vertoont zich graag met blitse zonnebril, in maat pak en met dure schoenen. En hij heeft een riant chalet in Oosten rijk. Een 'luxe levensstijl' conclude- door onze correspondent Robert-Jan Friele BOGOTA - Een rechtbank in Peru buigt zich vandaag over de verkla ring waarin Joran van der Sloot de moord op Stephany Flores bekent. Volgens advocaat Maximo Altez is die onrechtmatig, omdat de grond rechten van Joran zijn geschon den. Op 6 juni, een dag nadat Van der Sloot (23) door de Peruaanse poli tie naar Lima was overgebracht, be kende hij Stephany Flores te heb ben vermoord in zijn hotelkamer. Dat zou in een vlaag van woede zijn gebeurd, nadat Flores hem een klap had gegeven tijdens een gesprek over de zaak-Holloway. Advocaat Altez stelt nu dat het ver hoor waarin van Van der Sloot be kende, onrechtmatig is verlopen. Hij zou hevig onder druk gezet zijn door de politie. Daarnaast zou pro deo advocate Marina Romero

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8