Artsen melden zelden kinderdood binnenland 17 Goedkoop naar de Sunweb Nederland heeft plek in top tien beste landen www.sunired.nl Tandarts in opleiding krijgt jaar cel voor vergiftigen zwangere vrouw Bekende Nederlanders willen geld voor Pakistan MISHANDELING Dokters zijn niet op de hoogte van wetswijziging Militair verdacht van gewapende overvallen Drie jaar geëist in hoger beroep De Punt President Indonesië brengt staatsbezoek Arts berispt na dood gevangene Holocaust-cartoon 'onnodig grievend' vrijdag 20 augustus 2010 HILVERSUM - Cabaretier Paul van Vliet tijdens het opne men van een spotje van de Samenwerkende Hulporgani saties (SHO). De SHO gaan vanaf vandaag spotjes op tv en radio uitzenden om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de overstromingen in Pakistan. Het Ro- DEN HAAG - Veel behandelend art sen houden zich niet aan de ver plichting om bij' overlijden van een kind standaard een lijkschou wer in te schakelen. Zij zijn onvol doende op de hoogte van de mel dingsplicht, die is bedoeld om ge vallen van kindermishandeling op te sporen. Dat stellen betrokkenen in de me dische wereld. De meldingsplicht werd op januari van kracht door een wijziging op de Wet op de Lijkbezorging. Vroeger hoefden art sen alleen bij twijfel over een na tuurlijke doodsoorzaak contact op te nemen met een lijkschouwer. Nu moet bij de dood van een min derjarige altijd eerst worden over legd met een lijkschouwer, voor dat een verklaring van overlijden mag worden afgegeven. „Soms wordt bij het overlijden van kinde ren mishandeling als doodsoor zaak volledig gemist", zegt Willem Fetter, hoogleraar neonatologie en voorzitter van de Vereniging voor Kindergeneeskunde (NVK). Jaar lijks overlijden in Nederland zo'n 1500 minderjarigen. Van zo'n twee honderd is de dood onverklaar baar. „Bij een heel klein deel daar van gaat het dan om mishande ling. Die zou je er op deze manier uit moeten kunnen vissen." De NVK, het Forensisch Medisch Genootschap en het Nederlands Huisartsen Genootschap waar schuwden vorig jaar dat de invoe ring van de meldingsplicht alléén ARNHEM Justitie verdenkt een 27-jarige mili tair uit Eindhoven van twee gewa pende overvallen in zijn woon plaats plus een overval in Assen. Dat maakte het Openbaar Ministe rie (OM) in Arnhem bekend. De mi litair werd al op 29 juli aangehou den. De overvallen op twee win kels en een tankstation vonden ook in juli plaats. De militair zit in voorlopige hechtenis. LEEUWARDEN Het Openbaar Ministerie (OM) in Leeuwarden heeft gisteren drie jaar cel geëist tegen de eigenaar van de scheepswerf in De Punt. In 2008 kwamen daar bij een brand drie brandweerlieden om het le ven. Volgens het OM heeft de ver dachte opzettelijk het elektriciteits netwerk beschadigd in de werf, waardoor de brand is ontstaan. President Yudhoyono DEN HAAG De president van Indonesië, Susilo Yudhoyono, komt begin oktober naar Nederland voor een staatsbe zoek. Dat maakte de Indonesische ambassade bekend. Het staatsbe zoek is mede mogelijk omdat de In donesische vliegmaatschappij Garu- da weer in Nederland mag landen. Eerder werd de maatschappij niet veilig genoeg geacht. de Kruis zei gisteren ruim vier keer zo veel geld nodig te hebben om de slachtoffers in Pakistan te helpen. Stel de de organisatie het eerder nog met twaalf miljoen eu ro af te kunnen, gisteren bleek al 53 miljoen euro nodig te zijn. foto Rick Nederstigt/ANP AMSTERDAM - Nederland staat in de top 10 van beste landen om te wonen. Dat concludeert althans het Amerikaanse blad Newsweek, dat een ranglijst heeft gemaakt op basis van een aantal criteria. Zo werd gekeken naar de kwaliteit van onderwijs en gezondheids zorg en naar de economische en politieke situatie in een land. Op grond van deze criteria ver dient Nederland een achtste plaats. Als alleen naar de politieke situatie was gekeken, zou Neder land wereldwijd op de derde plek eindigen. Zweden en Noorwegen doen het nog iets beter. Nederland wordt beschouwd als het homo- vriendelijkste land ter wereld. De top 100 van Newsweek wordt aangevoerd door Finland. Dat land scoort op alle punten hoog, op het gebied van onderwijs zelfs als bes te. Zwitserland en Zweden zijn tweede en derde. In detop 10 staan zeven Europese landen. De overige drie zijn Australië, Canada en Japan. Nederland doet het beter dan de buurlanden Duitsland en België. Duitsland staat op plaats twaalf, België staat met een negentiende plek nog net binnen de top twin tig. Overigens is België wel het bes te land om een hond te houden. Honden worden in België be schouwd als een deel van de fami lie, vindt Newsweek. niet werkt. De financiering van het vervolgonderzoek, het Nader Onderzoek Doodsoorzaak (Nodo), is nog niet rond. Ook moeten de forensisch artsen, kinderartsen en pathologen die het moeten uitvoe ren nog worden bijgeschoold in de veel uitgebreidere onderzoekspro cedures. Het ministerie van Binnenlandse Zaken, waar de Wet op de Lijkbe zorging onder valt, heeft geen zicht op het aantal meldingen om dat die onder de gemeenten val len. Volgens een woordvoerder is er voorlichting geweest door art- sennet KNMG. „Zo'n nieuwe wet moet wennen. En het is aan de art sen ervoor te zorgen op de hoogte te zijn van wetswijzigingen." AMSTERDAM - De rechtbank in Am sterdam heeft gisteren een jaar cel straf opgelegd aan de 32-jarige man die een zwangere vrouw ver giftigde. De Belg die in Nederland een tandartsopleiding volgt, dien de het slachtoffer zonder toestem ming medicijnen toe waardoor zij een miskraam kreeg. Het Open baar Ministerie (OM) had twee jaar cel geëist. De man wilde niet dat het slachtof fer, met wie hij een paar keer het bed had gedeeld, zijn kind zou krij gen. Hij maalde in oktober 2008 een aantal pillen met de werkza me stof misoprostol door haar eten nadat zij hadden gesproken over de zwangerschap. Diezelfde avond nog kreeg de vrouw buikkrampen en een bloe ding en verloor zij haar op dat mo ment ongeveer zeven weken oude foetus. AMSTERDAM Het Amsterdamse medisch tucht college heeft een arts op de vingers getikt in verband met de dood van een gedetineerde. De 43-jarige ge vangene overleed op 7 mei 2007 in de gevangenis in Heerhugowaard aan longembolie. Hij zat zestien jaar uit wegens het beramen van een moord. De arts had de man naar het ziekenhuis moeten sturen, vindt het tuchtcollege. ARNHEM Een cartoon over de holocaust die de Arabisch Europese Liga in 2009 op haar website zette is onnodig grievend. De cartoon zet vraagte kens bij de genocide op de Joden in de Tweede Wereldoorlog. Het ge rechtshof in Arnhem veroordeelde gisteren de AEL tot een boete van 2500 euro waarvan 1500 voorwaar delijk. VAKANTIES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7