Harde woorden officier aan adres Yara 20| zeeland Extraatje: 5 miljoen kg mosselzaad brieven Zeeuws project Trappen Scoort ook in Brabant Pensioentekort Watersnood YERSEKE Evenement wil in toekomst zich nog meer spiegelen aan vrijdag 20 augustus 2010 B - - '-EmssÊm immuun it wiwi mi' in 'i MWiii1 f in liiiHiiiini lm in iff ii n 'i ui iii ui "ii in ir''ii^iniiHiii'witiii' fnfurwiiiiii Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Demissionair minister Piet Hein Donner volgt het advies van De Nederlandsche Bank op om pen sioenfondsen niet langer de tijd te geven om de gevolgen van de crisis op te vangen (krant van 18 augus tus). Daardoor krijgen de gepensio neerden een rekening voor iets waar ze niets mee te maken heb ben. De regering heeft wel geld om de banken te redden, maar geld om de pensioenen veilig te stellen is er niet. Citaat van Thomas Jeffer son, derde president van de VS (1802): 'Ik geloof dat de bankinsti tuten gevaarlijker zijn voor onze vrijheid dan de legers. Als het Ame rikaanse volk toestaat dat hun geld gecontroleerd wordt door private bankinstellingen, middels inflatie of deflatie, dan zullen de banken en hun instellingen het volk van hun eigendommen verdrijven en hun kinderen zullen wakker wor den als daklozen in het continent dat hun voorvaders veroverden'. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart De Europese Commissie geeft 70 miljoen euro voor noodhulp aan Pakistan. In Nederland is inmid dels 2,5 miljoen verzameld op giro 555 (krant van 19 augustus). Op zich geen kleine bedragen, maar voor 20 miljoen getroffenen toch wel weinig. En wat doet Zeeland? Degenen die in 1953 de Ramp be leefden, herinneren zich nog steeds dat hulp, zowel in natura als in geld, heel veel betekende. Het verzachtte niet het leed van de overledenen. Maar hulp betekende wel ondersteuning en vooral de warme beleving dat onbekenden met je meeleefden. Wij Zeeuwen mogen dus niet achterblijven bij het steunen van de hulpacties. La ten we niet wegvluchten in de vraag of onze gift goed terecht komt. Zeker is, dat als wij niet ge ven, er niets komt en dat er in Paki stan medemensen sterven. P. van der Maas Julianastraat 6, Kortgene YERSEKE - Mosselkwekers kunnen deze zomer vijf miljoen kilogram extra mosselzaad vissen. Het is af komstig van mosselbanken in de Voordelta, in de monding van het Haringvliet. Het gaat om een vrij compact gebied. Een hoeveelheid van 30.000 mos- selton (3 miljoen kilogram) is in juni, juli en deze week al opgevist. Gisteren is besloten het restant van 20.000 mosselton ook op te vissen. Alle rechthebbenden op een mos selquotum zijn met de eerste 30.000 mosselton al aan de beurt geweest. Nu volgt een nieuwe ron de. Het zaad zou normaal gesproken weggespoeld zijn door de sluizen in de Haringvlietsluis. Maar door de koude winter zijn de sluizen veel minder gebruikt en is het mosselzaad blijven liggen. Het gaat om zaad dat nog geruime tijd op de percelen van de kwekers moet blijven liggen voordat het consumptiemosselen zijn. In die tijd kan er nog van alles mee ge beuren, waarschuwt Hans van Geesbergen van de mossel Produ centen Organisatie. Maar hij is niet ontevreden met het extra aanbod uit de Voordelta. „Het gaat om wat je babymosselen zou kunnen noe men, die nog zo veel moeten mee maken voor het consumptiemosse len zijn. Als dat zaad in stand blijft zouden de kwekers voor de toe komst kunnen beschikken over een mooie partij basismateriaal. Dat is ook wel welkom in een tijd waarin we met mosselzaadinvan- ginstallaties proberen zoveel moge lijk zaad bij elkaar te schrapen." Het is ook wel welkom want het seizoen 2008/2009 was wat de pro ductie betreft een mager jaar. Alles bij elkaar is er sinds het najaar van 2009 op de Waddenzee en in de Oosterschelde en de Voordelta er bij, 50 miljoen kilogram opgevist. Het mosselzaad in de Voordelta is min of meer bij toeval door ande re vissers gevonden, die de mossel vissers een seintje gegeven heb ben. Die hebben het verkend en een vergunning in het kader van de Natuurbeschermingswet ge vraagd om het op te mogen vis sen. Die vergunning is zonder dat die is aangevochten verleend. door Ad Roos MIODELBURC - Het waren harde be schuldigingen die de officier van justitie in Middelburg gisteren rich ting Yara Sluiskil bv uitte. „Yara speelt een soort Russische roulet te, interne procedures zijn onder geschikt aan de eigen ervaringen en werknemers kruipen door het oog van de naald". De kunstmest- producent stond gisteren terecht omdat er 27 en 28 april 2007 twee lekkages waren geweest, waarbij ammoniak en kooldioxide was vrij gekomen. Werknemers hadden de lekkages opgelost zonder te weten hoe hoog de concentratie was ge weest en hadden dus mogelijk niet de juiste beschermende kleding aan. Het bedrijf meldde deze 'zwa re ongevallen' niet aan de vergun ningverlener. Daarbovenop be schuldigde het Openbaar Ministe rie (OM) Yara dat zij had nagela ten alle mogelijke maatregelen te treffen om ongevallen te voorko men en zo die zich voordeden ook niets had gedaan om de gevolgen daarvan te beperken. Ook had eind november 2007 een werkne mer brandwonden opgelopen bij een reparatie van een pomp waar bij chemicaliën waren vrijgeko men. De man had verkeerde be schermende kleding aangetrokken omdat hij de zaak verkeerd had im geschat. Tenslotte werd het bedrijf ervan verdacht van midden augus tus 2008 tot en met 5 januari 2009 te veel stikstof te hebben geloosd. Voor dat alles eiste de officier een boete van hondderdduizend euro. Dat René de Groot, de raadsman van het bedrijf het volkomen on eens was met de officier, lag voor de hand. „Waar gaat dit over. Er komt 83 kilo ammoniak vrij, ter wijl het bedrijf er drieduizend kilo mag lozen. Er lekt 24 kilo kooldi oxide weg terwijl en 60.000 kilo per uur de lucht in vliegt. En zwa re ongevallen? Bij één klep is de pakking eruit gevlogen en bij een pomp is een lekkage ontstaan. Toe vallig op dezelfde avond in april 2007. Voor de medewerkers van Ya ra is het oplossen daarvan een rou tineklus en het gebeurt regelmatig dat er mineure lekkages zijn die binnen enkele minuten worden opgelost." Hij meende dat het OM de zaak wel heel erg sterk had aan gezet. Dat Yara bij die lekkages de provincie niet had ingelicht, lag volgens De Groot voor de hand: het was verre van een 'zwaar onge val' en er was ook absoluut geen enkel gevaar voor mens, dier en milieu. „Er is nog geen vlieg overle den! En als koeien met hun vlaaienproductie nog geen gevaar vormen, dan toch zeker deze klei ne uitstootjes ammoniak niet. Het waren enkele incidenten en die zijn adequaat opgelost. Dat er te veel stikstof was geloosd weet de raadsman aan overmacht. Wat de rechtbank ervan vindt wordt op 2 september duidelijk. MIDDELBURC - Noord-Brabant zal het Zeeuwse fietsproject Trappen Scoort uitvoeren. De provincie Noord-Brabant heeft daar subsidie voor beschikbaar gesteld aan Cos Brabant en Sportservice Brabant. Trappen Scoort is een fietsstimule- ringsproject voor het basis- en het (speciaal) voortgezet onderwijs. Het is een project van de provincie Zeeland en wordt in Zeeland uitge voerd door SportZeeland. Het pro ject is een afgeleide variant van het project Fietsen Scoort (voor wergevers en werknemers) van COS (Zeeland). Trappen Scoort is in 2006 ontstaan als promotiej voor het gebruik van de fiets. Mosseldag peinst door Raymond de Frel Als je een goed recept hebt voor mosselen, dan verander je dat toch niet meer? Lek ker is lekker, punt uit! Vraag maar eens aan een wille keurige chefkok van een mosselres taurant in Yerseke. Maar voor de verrassing en variatie kan het tóch geen kwaad om zo af en toe eens een nieuw snufje toe te voegen. Zo is het ook met de Mosseldag in het dorp, die zaterdag naar ver wachting weer zo'n 45.000 bezoe kers zal trekken. Het organise rende comité Zeeland Presenteert wil dat aantal graag zo hoog hou den, dus is er twijfel. Vernieu wing? Graag, maar wel heel voor zichtig. „We zijn eigenlijk een beet je gevangen door ons eigen suc ces", zegt coördinator Ida Sinke van Zeeland Presenteert. „Die 45.000 bezoekers komen nog steeds af op onze vertrouwde on derdelen, zoals het mosselen eten en de braderieën. Dus houd je daar aan vast. Maar aan de andere kant willen we ook dat de Mossel dag past bij de ontwikkelingen in de mosselsector. Die vernieuwt, denk bijvoorbeeld maar eens aan de mosselzaadinyanginstallaties. Dan moet je als Mosseldag ook durven kiezen voor een insteek, waarbij duurzaamheid centraal staat." Meer aandacht voor oude ambach ten en streekproducten, demon straties (zoals garnalen pellen) en culinaire aspecten kunnen de Mos seldag een nieuwe dimensie ge ven, denkt Sinke. „Maar zo'n ver andering moet je geleidelijk door voeren. Om het bezoekersaantal op peil te houden, maar ook om dat dit voor een groep vrijwilligers niet zomaar een-twee-drie is te be werkstelligen." Sinke roept iedereen op om met suggesties voor vernieuwing te ko men. Morgen blijft alles nog bij het oude, behalve dan dat de tradi tionele taptoe voor één keer niet doorgaat. Door de sloop' van vere nigingsgebouw 't Trefpunt was er voor de showkorpsen namelijk geen goede kleedruimte beschik baar. Het gemis van de taptoe heeft overigens ook een voordeel. De braderieformule is elk jaar goed voor zo'n 45.000 bezoekers. Sinke: „We hielden namelijk ze venduizend euro van ons budget over. Daardoor kunnen we de be zoekers nu een bakje mosselen aanbieden voor een euro. Vorig jaar kostte een portie nog twee eu ro." Liefhebbers van het Yersekse mos selbier, dat speciaal voor de Mossel dag door brouwerij Van Steenberg- he uit het Belgische Értvelde wordt gemaakt, drinken zaterdag voor een goed doel: de restauratie van een panoramadoek (vier bij zes) van de Veerse impressionist Vaarzon Morel. Het uit 1913 date rende doek, dat te zien is in het Oosterscheldemuseum in het cen trum van het dorp, is dringend toe aan een opknapbeurt. www.mosseldagyerseke.nl Een bakje mosselen kost een euro. Dat Zeeuwen zijn mosselkenners en -liefhebbers. De PZC zet de komende weken de mossel in de schijnwerper. Plaats uw foto's, recepten en tips op www.pzc.nl/mosseien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64