BN'ers in Goes voor War Child 'In een Griekse cel ben i8l zeeland Watersnoodmuseum vertoont film Sinke 'Als mensen de buurtwinkel niet gebruiken, houdt het snel weer op' Nog vijf extra turbines in Sloegebied op komst Radio 538 met trucks door het land GENIETEN VAN DE VRIJHEID Obad Yazbeck (43) is verbaasd dat hij, na vier jaar in onmenselijke omstandigheden in een Griekse cel, gezond in Nederland is teruggekeerd. „Ik heb mensen zien sterven." vrijdag 20 augustus 2010 door Frank Balkenende GOES - Radio 538 doet in de herfst vakantie Goes aan om aandacht te vragen voor War Child. Vanuit een truck worden, vermoedelijk op de Grote Markt, speciale pro gramma's uitgezonden over en rond het thema 'oorlogskinderen'. Doel is zoveel mogelijk geld in te zamelen voor War Child. Het is nog niet bekend op welke dag de 538-truck in Goes halt houdt, omdat de herfstvakantie in de drie Nederlandse regio's op ver schillende data beginnen. De ge meente Goes, die 2500 euro aan het radioproject bijdraagt, mikt op 22 oktober, de dag waarop de 538- tournee eindigt. De uitzending duurt vier uur. De precieze plek van de truck moet nog worden be paald. Het kan de Grote Markt zijn, maar evengoed de Singel straat bij de Grote Kerk. Het college van burgemeester en wethouders steunt het 538-project, omdat Goes Millenniumgemeente is en het Fair Trade-predikaat ge niet. Adel verplicht. Wethouder Jo-Annes de Bat denkt dat de be kende radiozender Goes daarnaast OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk pakt tijdens de nationale Week van de Geschie denis van 16 tot en met 24 oktober breed uit met een programma on der de titel 'Skeletten van Zeeland, dijken tussen land en water'. Het programma biedt onder meer de nieuwe film van cineast Digna Sinke 'Weemoed 8c. Wildernis' over het teruggeven van het eiland Tiengemeten aan het water. Dit ei land is in de 17e eeuw op de zee veroverd en omgevormd tot land bouwgrond. In de jaren 90 is beslo ten terug te geven aan de natuur. heeft uitverkoren omdat ze on langs landelijke Gemeente van het Jaar is geworden. De 538-trucks (de zender stuurt er twee het land in) brengen niet al leen muziek en interviews, maar ook stunts en 'uitdagingen' in de steden die worden bezocht. Veel BN'ers (Bekende Nederlanders) voeren plaatselijk opdrachten uit. Luisteraars mogen opdrachten aan dragen via de actiewebsite. BN'ers moeten ervoor zorgen dat er bin nen een vastgestelde tijd een be paald bedrag binnenkomt. De DJ's roepen op hun beurt luisteraars op tijdens de actieweek uitdagin gen aan te gaan voor het goede doel. In elk truck reist een wisselend team van DJ's mee. Jeroen Nieu- wenhuize, afkomstig uit Zeeland, en Jens Timmermans van 538 be reiden zich komende maand voor op de War Child-actie met een be zoek aan Sierra Leone en Congo. Ze bezoeken er onder meer projec ten van War Child. Uiteindelijk doel is zoveel geld op te halen om 50.000 oorlogskinde ren te helpen. Daarvoor is 600.000 euro nodig. www.radio538.nl/www.warchild.nl door Wout Bareman Ze doen hun verhaal aan de tafel in de open keu ken in hun huis in Phi lippine. Op de bank in de voorkamer wordt de bijna vijfja rige Phoebe zoet gehouden met een dvd-tje. Obad Yazbeck kijkt naar zijn echtgenote Esther Spue- sens en trekt haar liefdevol aan een oorlelletje. Hij geniet van zijn vrijheid, na vier erbarmelijke jaren in een snikhete, veel te kleine cel in de gevangenis van Patras op het Griekse schiereiland Peleponessos. Yazbeck (43 nu) zat er vast nadat hij in augustus 2006 bij het passe ren van de Turks-Griekse grens werd opgepakt op verdenking van drugssmokkel. Hij was op de terug reis van een bezoek aan zijn dood zieke moeder in Libanon. Ze is in middels overleden. De douaniers hadden, beweerden ze, vijftig kilo hasj in z'n auto aan getroffen. Een verbijsterde Obad werd in juli 2007 veroordeeld tot vijftien jaar cel. In hoger beroep werd de straf later teruggebracht tot twaalf jaar. Dankzij bemiddeling van Europar lementariër Jeanine Hennis-Plas- schaert en medewerking van Ne derlandse ambtenaren mocht Obad zijn resterende straf in Ne derland uitzitten. Dat kon dankzij de Wet Overdracht Tenuitvoerleg ging Strafvonnissen (WOTS). Daar voor was wel een besluit van de Griekse minister van justitie nodig én moest er 20.000 euro boete worden betaald. Vorige week bege leidde de marechaussee Obad naar Nederland. En aangezien de straf- normen hier anders zijn, kwam hij zaterdag al vrij. Esther: „We genieten elke minuut van de dag van elkaar. Phoebe loopt hem overal achterna. Ze kan haar geluk niet op. Het belangrijk ste is al die kleine dagelijkse din gen weer samen te kunnen doen: boodschappen doen, samen ko ken, naar de zee, beetje in de tuin rommelen, fietsen, spelen met Phoebe, kortom genieten van el kaar en van onze vrijheid." De ogen van Obad spuwen vuur als hij de gebeurte nissen in de Griekse ge vangenis beschrijft. „Je bent daar minder dan een hond. Je wordt geestelijk gemarteld, hebt geen en kel recht en wordt compleet verne derd. Ze zetten iemand, die een maand moet uitzitten probleem loos in één cel met een moorde naar. Levensgevaarlijk. En voordat je wordt voorgeleid, kun je gemak kelijk achttien maanden in voorar rest zitten." De overgang naar Ne derland was meer dan een verade ming. „Hier werd ik gewoon met 'u' aangesproken, kreeg ik een kop je koffie. Nou, voor zo'n behande ling moet je in Griekenland min stens de president zijn. Het is alle maal pure corruptie." Obad heeft veel gevangenen zien sterven. Esther: „Mensen hier zien Griekenland als een mooi vakantie land. Maar als je die verhalen i hoort, is het wel een land met twee gezichten." Phoebe was tien maanden oud, toen haar vader achter de tralies verdween. Dankzij de regelmatige bezoekjes met Es ther aan de gevangenis vervreemd de ze niet van haar vader. Obad: „Ik had eigenlijk recht op verlof tij dens dergelijke bezoeken, maar dat werd me dan om duistere reden ontzegd. Pas op het laatst mocht ik de gevangenis wel even uit." Esther en Obad beraden zich over een tijdje over een mogelijkheid tot rehabilitatie. Dat moet, vinden ze,-want er is sprake van groot on recht. Maar eerst gaan ze genieten van een mooie vakantie, met z'n j drietjes. En... het eerste ruzietje hebben ze al gehad. Want zij moet uit de keuken blijven, als hij kookt. Ze vertellen het lachend. Digna Sinke is afkomstig uit Zon- nemaire en vertoeft daar nog regel matig. Zij volgde over een periode van 13 jaar de veranderingen in het landschap van Tiengemeten, terwijl zij ook terugblikt op haar eigen leven. Het thema van de film is tijdelijkheid en vergangelijk- heid. 'Weemoed 8c Wildernis' gaat donderdag 2 september lande lijk in première. Andere activitei ten in dit museum tijdens de Week van de Geschiedenis zijn een expositie over dijken en een in leiding over de eerste bedijkingen in Zeeland. De Ageos-Stefanosgevangenis in het Griekse Patras. foto familie Spuesens door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Blijdschap in Scher- penisse. Het dorp krijgt na jaren weer een buurtwinkeltje. Woning corporatie Castria, één van de be trokken partijen, waarschuwt de inwoners wel. „Als zij er geen ge bruik van maken, houdt het heel snel weer op." Het gaat immers om een proef van een jaar. Als na die tijd blijkt dat de winkel niet kostendekkend kan draaien, wordt hij weer gesloten. Arjan van Ommen van de Spar in Sint-Maartensdijk gaat het winkel tje runnen. Hij doet dat in het pand aan de Weststraat dat sinds enkele weken leegstaat na het ver trek van bakker Cock Leijs. Van Ommen zal het pand huren, maar Castria staat garant voor de huur. „Dat wil zeggen dat wij het ver schil bijleggen als de winkel toch niet rendabel blijkt te zijn", zegt Marieke Remer. De buurtwinkel, die zes ochten den open gaat, krijgt een beperkt assortiment. Het is vergelijkbaar met het winkeltje dat Van Om men vorig jaar opende in zorgcen trum Maartenshof in Sint-Maar tensdijk. Mensen kunnen er brood kopen en een aantal basis-produc ten uit de supermarkt. Sjaloom Zorg participeert ook in het project. De instelling, die zorg verleent aan verstandelijk en licha melijk gehandicapten, zal cliënten onder begeleiding in het winkeltje laten werken. Op die manier wordt bespaard op de loonkosten, waardoor de kans groter is dat de nieuwe voorziening zonder verlies kan draaien. Ook de Rabobank heeft toegezegd een bijdrage te leveren in de vorm van een chipknip-voorziening. Als het winkeltje een succes wordt, verhuist het op termijn naar het nieuwe woonzorgcentrum aan de Laban Deurloostraat. Het nieuwe buurtwinkeltje opent op 1 november zijn deuren. door Raymond de Frel BORSSELE - Op het bedrijfsterrein van op- en overslagbedrijf Kloos terboer in het Sloegebied komen vier windmolens van maximaal honderd meter hoog te staan. Op een compostterrein van Delta Mi lieu is ook een nieuwe windmolen gepland. Eerder werd al bekend dat Delta en kerncentrale-exploitant EPZ op het terrein van op- en overslagbe drijf Ovet twee turbines (175 me ter hoog) mogen bouwen. Win- vast BV wil op het compostterrein een molen plaatsen met een op wekkingsvermogen van twee tot drie megawatt. Delta Energy en Kloosterboer willen vier molens plaatsen van honderd meter hoog, elk met een vermogen van drie megawatt. Onderzoek wijst uit dat de turbines nauwelijks effect heb ben op de natuur en de veiligheid in het gebied. De molens op het terrein van Kloosterboer zorgen weliswaar voor slagschaduw bij twee woningen, maar die valt met een verwachte hinderduur van twintig minuten per jaar binnen de normen. Tot 29 september lig gen beide plannen ter inzage bij de gemeente Borsele. Een van de molens staat op grondgebied de gemeente Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62