zeelandI 19 van Axel wordt 100 Zonder brokken op je scootmobiel Palladio Kampioenschap kleipijproken tijdens derde Bernardusfestijn Dienstplichttijd herleeft op Axelse Vlakte Aardenburgsche Fanfaren op Hafabrugge laat de zomer voor altijd duren van hun straat met vertier voor iedereen Inbrekers slaan slag in bedrijfspanden Gezin belandt met auto in de sloot vrijdag 20 augustus 2010 Wie tegenwoordig geen direc te bestemming in de Basti onstraat heeft, komt er doorgaans ook niet zo gauw terecht. De route van en naar het centrum van Axel via de Stationsstraat en de Buiten weg ligt veel meer voor de hand. Vroeger was dat wel anders. Toen kon je er over de koppen lopen en kreeg de straat niet voor niets de koosnaam 'flaneerstraatje'. De Bas tionstraat was .immers dé route WW iT aa van en naar het treinstation van Axel en het was ook daarom dat winkeliers er zich maar wat graag vestigden. Klandizie gegarandeerd. Zo kon het gebeuren dat in het korte straatje zo'n veertig winkel tjes gevestigd waren, zoals een cho colatier, vlashandel, drogerij, ijzer warenhandel, meerdere cafés, win- kels-van-Sinkels, een bloemist en een school. En dat allemaal in prachtige Jugendstil-pandjes. In de Tweede Wereldoorlog, in september 1944 werd de Bastion straat getroffen door een geallieer de bom. Het doelwit was de school, waarin Duitsers zouden zit ten. De bom vernietigde echter een aantal huizen in de Bastion straat. Er vielen vier doden. Gaandeweg de jaren, ook door het verdwijnen van het Axelse station, werden veel winkeltjes in de Basti onstraat opgedoekt. Ze kwamen in gebruik als woonpand. De soms rijke geschiedenis achter de pan den ging langzaamaan verloren. Het comité 100 Jaar Bastion straat brengt hier verande ring in. Chris Lievaart, bewoner van het pand waar voorheen verf- warenwinkel en drogerij De Zeeuwsch-Vlaamsche Gaper geves tigd was, heeft de historie van veer tig (winkel)panden in de Bastion straat uitgeplozen. Van elk van die panden is een bord gemaakt, boor devol informatie en verhalen over de oud-neringdoenden, prachtige oude advertenties van hun zaak en bouwtekeningen van de pan den. Op zaterdag 11 september, als de verjaardag van de Bastionstraat wordt gevierd, worden die borden bij de panden gezet, zodat ieder een er kennis van kan nemen. Het feestcomité bestaat uit zeven buurvrouwen. Zij hebben de activi teiten bedacht van het verjaardags partijtje. „Behalve informatiebor den, worden er kraampjes ge plaatst voor de huizen waar in het verleden een bedrijf of winkel was gevestigd. Om de verbinding tus sen vroeger en nu te leggen, be mannen ondernemers en winke liers die nu eenzelfde bedrijf of winkel hebben die kramen", zegt Lia Lievaart van het comité. De Terneuzense burgemeester Jan Lo- nink geeft om 10.30 uur het start sein voor het verjaardagspartijtje waar iedereen van harte voor is uit genodigd. Van 10 tot 17 uur zijn er allerlei activiteiten zoals een mi- ni-playbackshow, modeshows, een balletvoorstelling en een optreden van de band Superautomatic. De geschiedenis van de Bastionstraat is gevat in een boekje. Het comité wil dit boekje graag uitgeven en zoekt sponsoren. Lievaart: „Bij wij ze van verjaardagscadeau voor on ze jarige straat!" Q chris.lievaart@xs4all.nl TERNEUZEN Bij verschillende inbraken in be drijfspanden zijn in de nacht van woensdag op donderdag een geld bedrag en waardevolle spullen ge stolen. Bij een bedrijfspand aan de Octrooiweg in Terneuzen werden enkele honderden euro's en een bankpas gestolen. Op de Aziëweg in Hulst werd bij twee panden in gebroken. Uit het ene pand is een computer en een onbekend geldbe drag gestolen. Uit het andere pand werden sleutels, gereedschap en een navigatiesysteem buitgemaakt. KLOOSTERZANDE BIERVLIET Een auto met drie inzittenden kwam gisteren op de Kapitalen- dam in Biervliet om 14.00 uur in de sloot terecht. Daarbij raakte nie mand gewond. Toen de politie arriveerde waren de inzittenden, een 33-jarige man, een 35-jarige vrouw en een 4-jarig meisje, allen afkomstig uit Gent, al uit de auto. De bestuurder verklaar de dat hij net voorbij de bocht met de Annaweg reed, toen het meisje iets vroeg. Hij keek om en reed daarop de sloot in. KLOOSTERZANDE - Het wordt zater dag vast het hoogtepunt van het derde internationale Bernardusfes tijn in Kloosterzande: een demon stratie en workshop kleipijproken door leden van Pijprookgilden uit heel Nederland en vervolgens de strijd om het Zeeuws Vlaams Kam pioenschap 'Stenen Pijp'. De work shop begint om 14 uur, het kam pioenschap om 14.30 uur. De Huls ter burgemeester Jan Frans Mulder huldigt rond 17 uur de kampioen. WESTDORPE - De Stichting General Armygreen Foundation (GAF) houdt dit weekend voor de derde keer een open dag onder het the ma 'Dienstplicht op herhaling'. Op het zeven hectare grote terrein op de Axelse Vlakte tussen West- dorpe en Axel, tegenover het Fin- landcircuit, krijgen de bezoekers een reëel beeld uit de vijftiger, zes tiger en zeventiger jaren met leger tenten, voertuigen, manschappen, gereedschappen, hulpdiensten, ver- dedigingsmaterieel, technische diensten, wapencollecties, verbin dingsdiensten en catering. Er zijn verschillende demonstraties en er staat een levensecht legerkamp uit de voormalige DDR. Iedereen is za terdag welkom van 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 15.00 uur. Toegang is gratis. www.gaf.zeelandnet.nl De stichting Kerk in Klooster (KIK) heeft tijdens het festijn in en rond de 800-jarige Hof te Zande- kerk nog meer in petto: een de monstratie van de Honteruiters en ook is er een ganzenhoeder. Verder zijn er streekproducten, oude am bachten (een palingroker, klompen maker en tingieter) en is er een tap perij met trappistenbieren. Voor de muziek zorgt Termenieke uit Hulst. Het festijn begint om 12 uur en duurt tot 18 uur. BRUGGE - De Koninklijke Muziek- sociëteit Aardenburgsche Fanfaren - één van de oudste van Neder land - werkt zaterdag mee aan de derde editie van het tweedaagse muziekspektakel Hafabrugge. Wat in 2006 begon als een 'groepscon- cert' van alle Brugse harmonieën en fanfares, is inmiddels uitge groeid tot een internationale twee daagse. De fanfare van Aardenburg verzorgt 's middags om 16.30 uur op de Markt samen met muziekge zelschappen uit Dudzele en Zedel- gem het eerste groepsconcert van het muziekfestijn. Om 14.00 uur wordt daarvoor overigens ook al in het openbaar gerepeteerd. Zon dag draait alles om de Brugse mu ziekkorpsen. Zowel 's morgens als 's middags repeteren 300 muzikan ten voor het grote slotconcert, dat om 16.30 begint. buitenmeubelen buitenverlichting Schouwersweg 7 Heinkenszand www.binnenuit.nl woonconcept KLOOSTERZANDE - Rijden op een scootmobiel lijkt misschien een ei tje, maar valt in de praktijk nog best tegen. Met name voor wie voor het eerst opstapt. Liesbeth de Bruijn van het team welzijn van woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande kan erover meepra ten. „Als je een fiets gewend bent, is het oppassen. Want daar knijp je in je handrem. Knijp je op een scootmobiel in die hendel, dan geef je juist gas!" Op het veldje voor Antonius deden 14 scootmo- bielers gisteren mee aan het behen- digheidsparcours. Brugje op, langs de stoep, slalommen en zelfs file- parkeren, op aanwijzing van een ergotherapeute waren enkele on derdelen. Ook kon jong en oud een ritje maken op een testmobiel. In opperste concentratie... foto Peter Nicolai van de gebouwen staat nog altijd fier overeind. Ze zijn kundig gerestau- van vroeger willen laten behouden. foto en repro Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51