Hoogstammen Aardenburg krijgen naam Het 'flaneerstraatje' 181 zeeland Jongeren protesteren tegen besluit discobus Burg Noorddeuren sluis vertonen kuren almanak Zoektocht naar hoogstamfruit .51- STRAATJUBILEUM Trotse bewoners van de Bastionstraat vieren eeuwfeest vrijdag 20 augustus 2010 ln een oogopslag is nu duidelijk wat voor boom er staat. foto Peter Nicolai door Wout Bareman AARDENBURC - Is het de Juglans Re- gia, de Cydonia Oblonga, de Reine Victoria of misschien de Laxtons superb? je moet er bijna voor ge studeerd hebben om de namen uit te spreken, laat staan te onthou den. Nog moeilijker is het om ze te onderscheiden. Nou ja, de Jug lans Regia is gewoon de walnoot en de Cydonia Oblonga de kwee peer. Het gaat om oude hoogstam- fruitbomen. Kweker Steve Martin uit Aarden burg heeft een oplossing gevon den voor het onthouden van de namen van zijn tientallen oude hoogstamfruitbomen. Hij bedacht naambordjes, die op de bomen worden bevestigd. Ze worden voortaan verspreid door de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). De eerste exemplaren wer- door Wout Bareman TERNEUZEN - De twee noorddeu ren van de zeesluis in Terneuzen vertoonden woensdagavond ku ren. Eerst viel de pas gerenoveerde buitendeur uit door een storing en toen die verholpen was weigerde de binnendeur, pal daarachter, dienst. De zeesluis was daardoor drie uur gestremd. Woordvoerder Peter Scherpenisse van Rijkswater- De vakantiereis ging dit jaar naar Frankrijk. En dat Schouwse echtpaar had bedacht dat de route dit keer eens via Luxemburg zou voeren. Tijdens de autorit kwam het woord 'Luxemburg' vaak voorbij in de con versatie tussen de man als bestuur der en zijn vrouw als bijrijder. De jeugdige passagiers op de achter bank - zoontje Luuk (5) en dochter Sterre (3) - vermaakten zich geruime tijd uitstekend met spelletjes. Toen Luxemburg voor de zoveelste keer ter sprake kwam werd het de parmantige Sterre toch iets teveel. Ze trok een pruillipje en deed haar beklag: Ja, maar wanneer rijden wij nou eens langs mijn burg? Jullie heb ben het alleen maar over Luuk z'n burg." door Sheila van Doorsselaer De mooiste straat van Axel is jarig. De trotse bewoners van de Basti onstraat in Axel gaan de honderdste verjaardag van hun straat uitbundig vieren. Hoewel de straat dit jaar een eeuw als zodanig bestaat, is de straat naam slechts veertig jaar oud. De locatie was honderd jaar geleden gedoopt als Nieuwstraat. Dit was tegen het zere been van enkele no tabelen uit de toenmalige gemeen teraad. Die zagen liever dat de straat De Nieuwe Straat genoemd zou worden, of, nog liever, De Nieuwe Statiestraat. Ze trokken echter aan het kortste eind. Desondanks rustte op de straat naam geen zegen. Door de ge meentelijke herindeling in 1970 raakte de Nieuwstraat zijn naam weer kwijt. Koewacht, het dorp dat bij Axel werd gevoegd, had óók een Nieuwstraat en die was langer... De Axelse Nieuwstraat kreeg daarom een nieuwe naam. Het werd Bastionstraat, naar het bolwerk, oftewel bastion Vlissin- gen dat er ooit lag. Axel was im mers een vestingstad. Over deze nieuwe naam is door notabelen overigens nooit gemord. den hem deze week enigszins fees telijk overhandigd door SLZ-mede- werkster Ellen Boelhouwers. Vroeger waren op ieder boerenerf hoogstamfruitbomen te vinden. Door de opkomst van modernere (vaak meer productieve) rassen zijn de oude rassen grotendeels verdwenen. De bomen werden ge ruimd en vervangen door laagstambomen. Of ze verdwenen door achterstallig onderhoud. Het was niet alleen een landschappe lijk verlies, maar ook een geneti sche verarming: oude fruitrassen dreigden uit te sterven. SLZ speurt al jaren naar oude fruitbomen, die worden geënt voor de kweek van jonge bomen. Het is een bron voor nieuwe fruitrassen. Wie bo men wil laten enten, nieuwe aan plant wil of naambordjes wil be stellen kan dat doen via e-mail: info@slz.landschapsbeheer.nl staat: „Bij de buitendeur had het mogelijk te maken met opstartpro blemen na de onderhoudsbeurt. De hydrauliek haperde. En daarna liep de binnendeur vast." Er was op het moment van de storingen veel scheepvaart. Scherpenisse: „Vooral de haven van Gent is niet blij met dit soort gebeurtenissen. Hun roep om een nieuwe sluis wordt er alleen maar luider door. Ik kan ze geen ongelijk geven." Tip? redactie@pzc.nl De Bastionstraat (toen nog Nieuwstraat) in 1910 en de Bastionstraat anno nu, honderd jaar later. Het merendeel reerd of worden piekfijn onderhouden door de trotse bewoners van de straat, die de Bastionstraat zijn grandeur MEEST GELEZEN 1. Obad Yazbeck terug in Philippine 2. Massaal protest discobus 3. Consultatiebureau's verdwijnen STELLING De stelling: Aanpak drugstoerisme sti muleert illegale straathandel. www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Wout Bareman CADZAND-BAD - Jongeren uit West-Zeeuws-Vlaanderen proteste ren massaal tegen het besluit van B en W van Sluis om de discobus naar discotheek Joy in Cad- zand-Bad komende winter niet te laten rijden. Ze hebben een kleine actiegroep gevormd, die in nauwelijks twee dagen tijd ruim 500 handtekenin gen verzamelde. De actie loopt nog even door. Ze worden waar schijnlijk eind volgende week aan geboden aan het college. Woordvoerster Marloes van Oeffe- len: „We willen gewoon dat de bus blijft rijden. Het is allemaal hartstikke veilig nu, al zal er altijd wel eens iemand in de fout gaan. Het belangrijkste is dat jongens en meisjes na een avondje stappen niet met een slok op in de auto of op de scooter of zo stappen. Want dan wordt het pas gevaarlijk." De actiegroep is van plan de komende dagen ook t-shirts te verspreiden. En er worden spandoeken ge maakt. Fractievoorzitter Francois Babijn van Lijst Babijn heeft inmiddels voorgesteld de bus gewoon te handhaven en eventueel ouders in te zetten om bij toerbeurt toezicht te houden. Hij pleit voor overleg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50