300 kilo zeeland 13 Koteren is een eeuwenoud gebruik Teler mag van rechter kanon weer gebruiken We gaan dit jaar meer betalen voor aardappels commentaar Ontgroening Daan Hamelink (63) M/V GEZOCHT vrijdag 20 augustus 2010 mmmKmmammÊÊÊmÊmÊÊiKÊmBmÊKmKÊÊmmÊÊmmUÊËmÊÊmmÊm Zoveel aardappelen kunnen er in één week tijd van een al gerooid veld nog na-geraapt worden. bezwaar tegen als de overgebleven oogst verzameld wordt, maar wel op gepaste afstand van de machines. foto's Peter Nicolai Uien, aardappels en worte len. Die worden tegen woordig op de Nederland se akkers nog na-geraapt. Een verhaal uit het Oude Testa ment (Ruth 1-4) maakt duidelijk dat het gebruik eeuwenoud is en vroeger niet beperkt bleef tot deze gewassen. Het bijbelverhaal gaat over Ruth, die bij het begin van de ger- ste-oogst in Betlehem komt. Ze vraagt aan haar schoonmoeder of het goed is dat ze aren gaat lezen op het land, als ze iemand kan vin den vinden die dat toestaat. Ruth vindt een akker waar ze mag ra pen en gaat achter de maaiers aan. Dat aren lezen is aan beperkingen gebonden. Het is niet de bedoeling dat de na-rapers aren halen uit de bundels samengebonden gerst. Ruth zoekt met haar ogen op de grond naar halmen die zijn blijven liggen als de maaiers geweest zijn. Maar ze heeft geluk, want de man „Ik heb nog nooit uien, wortels of aardappels gekocht. Die raap ik, mijn hele leven al. Vroeger ook aardappels met een stuk eruit, voor het varken. Tegenwoordig alleen gave aardappels. Een deel gaat in kisten, met poeder erop tegen het uitlopen, als wintervoorraad." De gevolgen van de droge zomer zijn in de aardap pel- en uienoogst goed te merken, zegt ZLTO-voorman Jo- han Sanderse uit het Walcherse Serooskerke. „De kilo-opbrengst van zomerge wassen als tarwe, graszaad, droge erwten en bonen is goed geweest. Bij de uien en aardappelen zie je zo'n 10 a 15 procent minder op brengst dan gebruikelijk. Zeker waar niet beregend kon worden." Tussen de aardappelrassen zijn gro te verschillen. „Bij een ras als Bin tje is vrij algemeen doorwas ont staan. Door de warmte en de droogte heeft de groei van de knol lang stilgestaan. Als de groeiom- standigheden verbeteren, maakt de aardappel een nieuwe loot met een nieuwe knol eraan. Die nieu we knol onttrekt, bij het afrijpen van de plant, voedingsstoffen aan de oude knol. Daardoor krijg je gla zige aardappels." Glazige aardappels komen niet in de winkel. „Voor de teler betekent het een lagere opbrengst en kleine re aardappels. Je ziet de prijs er nu al op reageren. We zullen dit jaar meer voor onze aardappels moe ten betalen dan we gewend zijn. Aan de andere kant: de afgelopen jaren was de prijs zo laag, dat de boer amper kostendekkend kon produceren. Zo'n jaar als dit is voor de boer dus niet per se on gunstig." Het verhaal gaat op voor heel Noordwest-Europa. Voor concur rentie van buurlanden hoeven de boeren dus niet te vrezen. „De aardappelmarkt is een Europese markt. En op die markt is de vraag momenteel groter dan het aan bod." Met de wintertarwe speelt een an der probleem: door de regen van de afgelopen dagen is het binnen halen een probleem. De helft is nu gedorst, de rest staat op het land. Veel is platgewaaid. „Kwaliteit en opbrengst nemen ernstig af. We hopen op een periode van droog weer." -v. 'i"£ f f van wie het veld is, blijkt een fami lielid te zijn en hij geeft zijn man nen de opdracht zo nu en dan wat halmen uit de bundels te trekken en die te laten liggen, zodat zij ze op kan rapen. Ook mag zij tussen de schoven aren lezen. Ruth werkt van de vroege morgen tot de late avond op het veld. Als ze 's avonds de halmen uit de aren slaat, heeft ze een efa (35 kilo) gerst. wmmmtmmmmmmmammrmmmmmmmmmKmmmHm Uit een exploot van gerechtsdeur waarder P.J. Dielen te Terneuzen d.d. 13 augustus 2010 blijkt, dat ten verzoeke van de Coöperatieve Rabobank West Zeeuws Vlaanderen U.A., gevestigd te Oostburg en de Rabo-hypotheek- bank N.V., statutair gevestigd te Amsterdam, aan P.M. Minnaard, zonder bekende woon- en of ver blijfplaats in Nederland of daarbui ten, is aangezegd de executie door requiranten van de in dat exploot omschreven hypotheek op de onroerende zaak. Executoriale verkoop zal plaatsvinden op datum en tijd zoals in het exploot vermeld. Van dit exploot kunnen belang hebbenden een afschrift verkrij gen op onderstaand adres. Ontgroenen, móet dat nou? Bij het be gin van elk studie jaar is er discussie over het nut van al die vreemde rituelen in de introductieperio de. Vooral als ze weer eens sma keloos, vernederend of gevaar lijk zijn. Maar dat valt de laatste jaren erg mee. De ernstige ver branding van een feut, dit voor jaar in Groningen, is een uitzon dering. Onderzoek bevestigt dat ouderejaars de grenzen be ter in de gaten houden. Dat is goed voor de traditie van inwij ding in de studentenvereni ging. Die mag best een beetje mysterieus blijven. En ook wel een beetje selectief. Jonge men sen die nog volop aan hun ei genzinnigheid werken, gedijen vaak goed in zo'n gesloten groep. Ze vergeten zelfs dat de mores van hun kleine kudde hen op een belachelijke manier is ingewreven. Anderen kiezen in alle vrijheid voor wat meer zelfstandigheid en dus afstand tot het corps. Ook daar is niets mis mee. Meer kunst tips vindt u op: www.kunstinzeeland.nl door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Fruitteler André Alkema uit Sint-Maartens dijk mag zijn antihagelkanon voor lopig weer gebruiken van de rech ter in Middelburg. Alkema spande een kort geding aan tegen de gemeente Tholen, omdat die geen vergunning meer wil verstrekken voor het gebruik van het kanon. Dat zou te veel overlast voor omwonenden veroor zaken. Volgens de rechter is de gemeente echter in de fout gegaan door de vergunning te weigeren op basis van de APV. De Raad van State heeft in eerdere zaken, onder meer over kanonnen in Borsele, bepaald dat deze appa raten onder het soepele activitei- tenbesluit vallen. Kortom: de gemeente had niet de bevoegdheid om de vergunning eerst te verstrekken om haar ver volgens te weigeren op ba^is van de APV. De fruitteler mag zijn kanon weer gebruiken in afwachting van een reactie van de gemeente op zijn be zwaar. De rechter stelt dat de gemeente gezien zijn bevindingen haast niet anders kan dan fruitteler Alkema toch een vergunning geven. OP PAD IN ZEELAND Naar de film, een concert bijwonen of een kunstroute lopen? U vindt het op: www.pzc.nl/uit EN VERDER Uw activiteit in onze agenda? Mail het door naar redactie@pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl weGeNfc NieuwsMedia Wegener NieuwsMedia. De nummer 1 voor werkzoekenden! Bel voor meer informatie Wegener NieuwsMedia Arbeidsmarkt (055) 538 80 00. WERF UW PERSONEEL IN UW REGIO!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3