i8l zeeland 'Zeeuws bronwater smaakt iets zachter Film Sinke in Watersnoodmuseum Q£t^ling Steeds meer mensen kopen zo'n fles, gewoon omdat ze het leuk vinden BICCEKERKE Biologische boerderij Zeeuws Hof begint nieuwe activiteit vrijdag 20 augustus 2010 <i«iBm«gi^iir^i:»rwTMgi»-THTHiiiironrwnrwwn^^ ir n ,ii ii ii iiirtwrim wwiiT* "'i'itta door Annemarie Zevenbergen Op het erf van biologi sche boerderij Zeeuws Hof in Biggekerke scharrelen wat kippen rond. Een wit paard, geflankeerd door twee geiten, kijkt nieuwsgie rig vanuit de stal naar de activitei ten buiten. In de grote schuur wor den pompoenen gewassen. Op die schuur hangt een bord met daarop heuse Zeeuws-water-vlag geschil derd, compleet met wapen. Een verwijzing naar een nieuwe activi teit op de boerderij; het winnen en bottelen van bronwater van ei gen bodem. René Dingemanse, eigenaar van de boerderij, heeft het er maar druk mee, want het bronwater komt bovenop de 'normale' werk zaamheden op de boerderij en de minicamping die erachter ligt. Van daar dat vakantiekrachten hand-en spandiensten verrichten. Zowel op het land als in de witte container waar de flessen bronwa ter gebotteld en gesloten worden. René heeft niet veel tijd, het is nu eindelijk droog, dus er moet nogal wat gebeuren. Hij vertelt hoe het allemaal tot stand kwam. „Onge veer een jaar geleden kwam hier een meneer het erf op, die al lan ger bezig was met het idee om Zeeuws water te gaan verkopen. Dat bleek Ad Weststrate te zijn. Hij was op zoek naar een bron, dus hij vroeg mij of ik zoet water voor hem had. Zo is het eigenlijk begonnen. We zijn gaan zoeken, want ik wist wel dat er onder Big gekerke een grote wel ligt. Maar niertiand weet tot hoever die door loopt. Op een gegeven moment zijn ze hier, dicht bij ons huis, gaan boren. Dat ging rigoureus, met waterdruk werd een pijp de grond in gespoten. Op negen me ter kwam er wit zand naar boven en op twaalf meter bleek dat we beet hadden. Alleen was het water iets aan de zilte kant, dus daar moest nog iets aan gebeuren." René loopt naar een grote contai ner waar een osmosepomp staat, met daarachter een 4000 liter wa tertank. Het zogenaamde omkeer de osmoseapparaat filtert en ont- zilt het water. „Aan boord van zeeschepen doen ze dat op dezelfde manier. Daar moeten ze van zout water ook zoet water 'maken'." Via de osmo sepomp gaat het bronwater naar de watertank waar het twee dagen wordt 'belucht'. Vervolgens wordt het nog een dag of drie rondge pompt om het met UV lampen te reinigen van eventuele laatste bac teriën. Het duurt in totaal vijf da gen voor het water vanuit de bron in de flessen kan. Dat vullen en bottelen gebeurt in een andere container. Daar staan de vakantiekrachten Pieter, Jesse en Dennis zich het zweet op de kop te werken om de flessen te vullen en luchtdicht af te sluiten. „Ze verwerken zo'n 600 tot 900 flessen per uur. De drie jongens, met chirurgische handschoenen aan, werken een halve dag. Als één van de flessenvullers losschiet, moet René bijspringen. Hij fikst het snel, maar de vuiler moet wel opnieuw gesteriliseerd worden. „We nemen regelmatig monsters die door een laboratorium worden onderzocht. We kunnen natuur lijk geen risico nemen." René Dingemanse bij de osmosepomp die Ret water filtert. In een aparte container worden de flessen gebotteld en afgesloten. Heeft u zich nog niet ingeschreven? Ga naarwww.pzc.nl/abonneevoor- deel en geef u op via het formulier. Via deze eenmalige inschrijving maakt u tot en met 4 september dagelijks kans op 4 gratis kaarten. door Ali Pankow OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk pakt tijdens de nationale Week van de Geschie denis van 16 tot en met 24 oktober breed uit met een programma on der de titel 'Skeletten van Zeeland, dijken tussen land en water'. Het programma biedt onder meer de vertoning van de nieuwe film van cineast Digna Sinke 'Wee moed Wildernis' over het terug eeven van het eiland Tieneemeten aan het water. Dit eiland is in de 17e eeuw op de zee veroverd en omgevormd tot landbouwgrond. In de jaren 90 is besloten Tienge- meten terug te geven aan de na tuur. Digna Sinke is afkomstig* uit Zon- nemaire en vertoeft daar nog regel matig. Zij volgde over een periode van 13 jaar de veranderingen in het landschap van Tiengemeten, terwijl zij ook terugblikt op de ver anderingen in haar eigen leven. Het thema van de film is tijdelijk heid en vergangelijkheid. 'Wee moed 8t Wildernis' gaat donder dag 2 september landelijk in pre mière. Aansluitend op de verto ning van deze film in het Waters noodmuseum op donderdag 21 ok tober wordt een debat gehouden over waterbeheersing en nieuwe natuur. Andere activiteiten in dit museum tijdens de Week van de Geschiedenis zijn onder meer een expositie over dijken door de eeu wen heen en een inleiding over de eerste bedijkingen in Zeeland. Er was maar één proefboring voor nodig om een nieuwe bron aan te boren. Zowel let terlijk als figuurlijk, want het Zeeuws Water is een nieuwe loot aan de boom van Zeeuwse streek producten. Biggekerke zou wat dat betreft een goudmijntje kunnen worden. Het Zeeuws Water is nu bijna een jaar te koop en verovert langzaam maar zeker een plaats op de markt. Projectleider Harry Ver- woolde: „Initiatiefnemer van dit project is Ad Weststrate. Het leek hem een goed idee om Zeeuws Water te verkopen. We zijn via wa termaatschappij Evides in Bigge kerke beland. Biggekerke heeft van oudsher een grote wel. Toen we de biologische boerderij van René Dingemanse zagen, zijn we met hem gaan praten. Hij werd ook en thousiast voor het idee en we zijn op zijn terrein gaan zoeken naar een bron. Dat was dus in een keer raak. Verwoolde heeft als taak op ■zich genomen om het bronwater verder in de markt te zetten. „We zijn eind vorig jaar begonnen met de verkoop en je ziet dat er langza merhand een ontwikkeling in zit. We merken dat mensen het ge woon leuk vinden om dat water te kopen. We gaan het nu rustig ver der uitbouwen en over een jaar of vijf moet het grootschaliger zijn dan nu." Het water is vooralsnog te koop bij de Sligro, bij een aantal strandpaviljoens en restaurants en via Zeeuwse Zaken gaat het ook naar kleinere afnemers. „Ik heb be grepen dat de Sligro nu bezig is om het water ook landelijk in het assortiment op te nemen." Ook Cinecity in Vlissingen heeft het op het menu. Ad Weststrate is im mers grondlegger van de bioscoop. De bron op het terrein van de bio logische boerderij Zeeuws Hof aan de Zoutelandseweg in Bigge kerke werd in 2009 geslagen. Op negen meter diepte kwamen de boorders wit zand tegen en op twaalf meter diepte zat het water. Onder Biggekerke ligt van oudsher een grote waterwel. Het Zuiver Zeeuws Water wordt verkocht in literflessen, glazen beugelflessen van 0,75 liter en hal ve literflessen. Tot nu toe zijn circa 30.000 halve li terflessen (€1.00)5000 glazen beugelflessen (€2.00) en 10.000 li terflessen (€1.50) verkocht. De flessen worden gelabeld door Lété. ABONNEE VOORDEEL Vandaag heeft mevr. E.S. Klap-van Strien uit Vlissingen 4 Efteling entreekaarten gewonnen! t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38