spor 25 voetbalhoogtepunt McEwen zet claim op WK-plaats kracht bij Topklasse voorlopig niet op landelijke tv EUROPA Nederlandse clubs Feyenoord AZ FC Utrecht donderdag 19 augustus 2010 B Vier Nederlandse clubs treden vanavond aan in de play-offronde van de Europa League. 14.00 uur: Sibir Novosibirsk (Rus)-PSV 19.15 uur: Feyenoord-AA Cent (Bel) 20.45 uur: Celtic (Sch)-FC Utrecht LEAGUE 21.00 uur: AZ-Aktobe Lento (Kaz) door Frans van den Nieuwenhof NOVOSIBIRSK - De Europa-League- play-ofF tussen Sibir Novosibirsk en PSV wordt vanavond een hoog tepunt in de sportgeschiedenis van 'het slapende land' Siberië. IJs hockey en biatlon zorgen voor af leiding in de lange, barre winters, maar ook het voetbal lééft onder de mensen. Nu kunnen ze hier, in deze miljoenenstad, eindelijk een westerse topploeg aan het werk zien en daarvoor wil het volk wel betalen. De goedkoopste kaartjes kosten 600 roebel (15 euro). Best een fors bedrag in Novosibirsk. Na een reis over 4.962 kilometer, de langste reis in de geschiedenis van het Europese voetbal, is PSV beland in een streek met prettig, warm weer. De temperatuur wil nog wel eens schommelen, van acht graden op maandag naar dik twintig gisteren. PSV is gewaar schuwd voor de grillige omstandig heden, zoals ook het slechte kunst grasveld en het grote tijdsverschil (vijf uur), maar trainer Fred Rut- Feyenoord moet het vanavond in de thuiswedstrijd tegen AA Gent in de play-offs voor de Europa League doen zonder André Ba- hia. De Braziliaanse centrumver dediger heeft last van zijn knie. Hij verliet gistermiddag wegens die blessure voortijdig de trai ning. Maandag had Bahia al hele maal niet meegetraind met de Rotterdamse selectie. Bruno Martins Indi neemt in het hart van de defensie de plaats van de Zuid-Amerikaan in. De geboren Portugees maakt zijn of ficiële debuut voor Feyenoord. ten bant belemmerende gedach ten uit. Zijn motto luidt: niks aan trekken van die reis, wedstrijd spe len en direct weer naar huis. Cees-Rein van den Hoogenband, clubarts van PSV, is zijn raadsman. Die zegt: „Hoe korter de reis is, hoe minder een topsporter zich hoeft aan te passen aan dit soort omstandigheden. Zie het als pilo ten, die vaak ook in korte tijd meerdere tijdszones moeten door kruisen. Met dat gegeven moet je zien om te gaan. Feitelijk is het eni ge wat we doen vliegen, slapen, eten, trainen en die wedstrijd spe len. Daar moet je je snel en profes sioneel doorheen zien te loodsen." Aan boord van het vliegtuig zaten ook twee agenten van de Eindho- vense politie (bureau voetbal en evenementen). Niet zozeer om aanhangers van PSV te begeleiden, want vpor zover bekend maken slechts twee fans van de club de reis naar Novosibirsk. De politie hoopt vooral meer inzicht te krij gen in de aard van de Siberische voetbalfans. De vrees bestaat dat bij de thuiswedstrijd volgende Ruim zeventien weken na zijn laat ste wedstrijd met AZ, keert Stijn Schaars vanavond terug in het elf tal. Trainer Gertjan Verbeek rekent er op dat de 26-jarige international met zijn leiderschap en routine AZ een zetje in de rug geeft in het Europa Leagueduel met FK Akto- be. „Stijn zou zelf aangeven als hij zich fit genoeg voelde om toe te treden tot de wedstrijdselectie en dat heeft hij gedaan", aldus Ver beek. Op 18 april, uit tegen Wil lem II, kwam Schaars voor het laatst in actie bij AZ. week Russen uit Zuidoost-Brabant kaartjes aanschaffen en die door verkopen aan aanhangers van Si bir. Trainer Fred Rutten beseft dat de koploper van de eredivisie de favo riet is tegen de hekkensluiter van de Russische competitie. „Dat is normaal als je kijkt op welke ni veaus PSV heeft gespeeld", aldus Rutten. PSV wil in Novosibirsk een goede uitgangspositie verwerven voor de return van volgende week in Eind hoven. „Het resultaat is het belang rijkste hier, dat is het enige dat telt", aldus Rutten. De oefenmees- ter kreeg van de verzamelde Russi sche media zeer uiteenlopende vra gen, zoals welke Russische club hij wel zou willen trainen en of hij het Russische eten niet lekker vindt, aangezien PSV een eigen kok heeft meegenomen. Rutten is zonder Carlos Salcido, Ibrahim Afellay en Balazs Dzsud- zsak (geschorst) naar Rusland afge reisd. Salcido is in afwachting van een transfer, Afellay kampt nog met een trainingsachterstand. FC Utrecht is gisteren zonder Na- na Asare afgereisd naar Glasgow voor de Europa League-wedstrijd van vanavond tegen Celtic. De Ghanese middenvelder mocht in Rotterdam het vliegtuig niet in omdat hij geen visum had. Asare heeft als Afrikaan een visum no dig om in Groot-Brittannië te mogen voetballen. „Een admini stratieve vergissing", verklaarde een woordvoerder van Utrecht. Het probleem was snel verhol pen. Asare kreeg 's middags het visum en arriveerde 's avonds in Glasgow. door Edward Swier RHENEN - Met een ritzege'in de En- eco Tour hoopt Robbie McEwen zijn plekje in de WK-selectie van Australië te hebben afgedwongen. Vijftien Aussies strijden om de ne gen startbewijzen voor de wereldti telstrijd. De nestor van de Australi sche wielersport is nog niet zeker, maar hoopt begin oktober vanzelf sprekend wel te starten. „Een WK in eigen land, dat maak je maar één keer in je leven mee. Daar moet ik bij zijn. Zie dit maar als mijn visitekaartje." Katoesja-renner McEwen had tot voor kort geen recht van spreken. De sprintoverwinning in Rhenen was pas zijn tweede overwinning van 2010. Óp 7 februari won McE wen de Trofeo Mallorca, daarna lukte het maar niet. En dat terwijl 2009, na een scheenbeenbreuk in de Ronde van België, ook al volle dig in de soep liep. „Het duurde na die zware revalidatie lang voor ik weer op niveau was. Het viel aiNiiii7ii|i[|iiiiiiiiiii|iti||ii||ii|||||)|iti|i||iii||i|j|||ii|||||i|||Mi|i|iiiaf|||||iii|||MllllllH»|iiil>awWI APELDOORN - De voetbalwedstrij den van de topklasse worden pas vanaf de tweede periode uitgezon den op landelijke televisie. Het Centraal Orgaan Top- en Hoofd klasse (COTH) is dat overeengeko men met Eyeworks en RTL7. Het plan om al vanaf het begin van de nieuwe topklasse; komen de zaterdag en zondag, samenvat tingen te maken en uit te zenden op de landelijke televisiezender RTL7, werd niet door alle deelne mende topklassers gesteund. Veel clubs waren in de veronderstelling dat de uitzendingen geld zouden opleveren, maar de topklassers moeten juist in de buidel tasten om aan alle eisen te voldoen. „We hebben besloten om meer voorbereidingstijd uit te trekken om tegemoet te komen aan de niet mee. En een val in de Tour, in de rit op weg naar Spa, doorkruis te mijn plannen. Ik heb de Tour uitgereden zonder aspiraties, maar heb er wel conditie opgedaan." McEwen (38 inmiddels, maar nog niet van plan te stoppen) won de eerste etappe in de Eneco Tour, op de Grebbeberg in Rhenen, dankzij die conditie én een berg ervaring. Onder aan de voet ging Edvald Boasson Hagen hard aan. De Noor, jagend op de bonificatiese conden én daarmee de leiderstrui, viel echter stil en werd door vijf tien man voorbijgestoken. McE wen: „Ik wist dat je niet te vroeg aan moest gaan. Tot 250 meter voor de streep heb ik mijn eigen tempo gereden, om daarna diep in de verzuring te gaan." Achter McEwen werden de Argen tijn Lucas Sebastian Haedo en McEwens landgenoot Allan Davis respectievelijk tweede en derde. De Canadees Svein Tuft rijdt van daag in de leiderstrui door Zee land naar het Belgische Ardooie. wensen van de clubs en potentiële partners om volledig invulling te kunnen verlenen aan een optima le samenleving", aldus voorzitter Harrie Derks van het COTH. Het COTH is ervan overtuigd dat de partijen tot elkaar komen: „RTL7 is onverminderd positief over het uitzenden van de samen vattingen van 18.00 tot 19.00 uur op de wedstrijddagen en biedt ons daarmee een geweldig platform voor sponsors van de clubs en de competitie." Ook is het COTH met RTL7, Eye works en Sports Exposure overeen gekomen dat de samenvattingen vanaf de tweede periode gratis ter beschikking worden gesteld aan de regionale omroepen. Dat gebeurt wel nadat de landelijke zenders de beelden al hebben uitgezonden. Lesley Kerkhove had gisteren op het NK tennis drie sets nodig om qualifier Iris Verboven te verslaan. foto Roeland van Vliet SPORT DAMMEN Goes. 7e Internationale Hiltex Zeeland toer nooi. Vierde ronde. Hoofdgroep 1: Virnyi (Dui)-Scholma (Ned) 2-0, Shvartsman (Rus)-Provoost (Ned) 2-0, Boomstra (Ned)-Mbongo (Kam) 1.01-0.99, Guljajev (Rus)-Heusdens (Ned) 0-2. Stand: 1. Shvarts man 4-6, 2. Virnyi 4-5.03, 3. Bongo 4-4.99, 4. Heusdens 4-4.98, 5. Boomstra 4-3.01, 6. Pro voost 4-2.99, 7. Guljajev 4-2.98, 8. Scholma 4-2.02. Hoofdgroep 2: Valneris (Rus)-Thijssen (Ned) 1.01-0.99, Tolchikau (WRu)-Rentmeester (Ned) 0.98-1.02, Dolfing (Ned)-Ndjofang (Kam) 1.01-0.99, Georgiev (Rus)-Meurs (Ned) 1.02-0.98. Stand: 1. Ndjofang 4-5, 2. Georgiev en Rentmeester 4-4.03, 4. Valneris 4-4.01, 5. Dolfing 4-4, 6. Thijssen 4-3.99, 7. Tolchykau 4-3.96, 8. Meurs 4-2.98. Zwitserse groep, belangrijkste uitslagen: Van de Stap-Kychkin 1-1, Sobakina-Wattel 2-0, Hessing-Groeneveld 1-1, Koopman-Terpstra 1-1, Ivanova-Koops 1-1, Teijn-Verschoor 1-1, Kasse-Gerasimov 1-1, Binnenkade-Van de Vel de 1-1, Rijk-Jaap de Jonge 1-1, Tjon A On-Beeck 2-0, Wiskerke-Kleinrensink 1-1, Dus- ebout-Rozenboom 2-0, Kerkhofs-Plijter 2-0, Stam-Mikhaylov 0-2, Jeroen de Jonge-Kentie 1-1, Plijter-Berger 2-0, Smit-Van Oosterhout 2-0, Van Lien-Verton 0-2, K. de Jonge-Louwer- se 1-1, Blaas-Stam 2-0, Oste-Bennink 2-0, Van Akkeren-Nijholt 1-1, Draaisma-Van Velzen 1-1. Stand: 1. Kychkin 4-7, 2. Van de Stap 4-7, 3. Sobakina 4-7, 4. Hessing 4-6, 5. Groenveld 4-6, 6. zestien spelers met 4-5 VOETBAL Champions League. Laatste voorronde, eer ste wedstrijd: FC Basel (Zwi)-Sheriff Tiraspol (Mol) 1-0, Sporting Braga (Por)-Sevilla (Spa) 1-0, Red Bull Salzburg (Oos)-Hapoel Tel Aviv (Isr) 2-3, Werder Bremen (Dui)-Sampdoria (Ita) 3-1, Partizan Belgrado (Ser)-Anderlecht (Bel) 2-2. Volgende week zijn de returns. KNVB-beker. Eerste ronde: Be Quick Gronin- gen-ASWH 2-1, HHC Hardenberg-Venray 1-1, Venray wns. WIELRENNEN Rhenen. Eneco Tour. Eerste etappe, Steen- wijk - Rhenen: 1 McEwen (Aus) 177 km in 4.16.34 (41,392 km/u), 2. Lucas Sebastian Hae do (Arg), 3. Davis (Aus), 4. Chicchi (Ita), 5. Roe- landts (Bel), 6. Westra (Ned), 7. Hoetarovitsj (WRu), 8. Jose Ivan Gutierrez (Spa), 9. Knees (Dui), 10. Vantomme (Bel), 13. De Kort, 22. Tuft (Can), 25. Posthuma, 27. Tankink, 32. Tjal- lingii, 33. Van Emden, 52. Moerenhout, 58. Flens, 59. Leezer, 61. Boom, 71. Maaskant, 83. Veelers 0.18, 88. Van Hummel 0.25, 91. Elijzen 0.37. Algemeen klassement: 1. Tuft 4.22.52, 2. Van Emden 0.05, 3. Boom 0.06, 4. Tjallingii, 5. Boasson Hagen (Noo) 0.07, 6. Martin (Dui), 7. Porte (Aus) 0.09, 8. Knees (Dui) 0.11, 9. Gretsch (Dui) 0.12, 10. Henderson (NZe) 14. Flens 0.13, 20. Posthuma 0.17, 24. Maaskant 0.19, 25. Westra, 27. Moerenhout 0.20, 32. Leezer 0.22, 39. Tankink 0.24, 51. De Kort 0.27, 66. Veelers 0.38, 82. Van Hummel 0.49, 85. Elijzen 0.52, 95. Mouris 1.25, 125. Curvers 1.54, 134. Timmer 2.36.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83