binnenland 7 Prins Carlos Hugo, een leven lang onbegrepen 'Elektrocutie door zonnepaneel onmogelijk' Handsfree bellen nauwelijks veiliger TIJDELIJK TOT 6.300,- VOORDEEL* donderdag 19 augustus 2010 Prinses Irene en prins Carlos Hugo in 1965 op het balkon van hun flat aan de Calle Herman Os de Becquer in Madrid. foto Ben Hansen/ANP Prins Carlos Hugo werd in Nederland gezien als een rechtsextremistische 'Malle Pietje'. Ten onrechte, maar begrijpelijk. „Mijn positie was onduidelijk voor ieder een, zelfs voor mij." door Hans Jacobs De gisteren op tachtigjari ge leeftijd in het Vall d'Hebron ziekenhuis in Barcelona overleden prins Carlos Hugo van Bour- bon-Parma is in Nederland altijd weggezet als een rechtsextremis tische dilettant. Hij vertegenwoor digde, toen hij in 1964 plotseling opdook aan de zijde van prinses Irene, een beweging die tijdens de Spaanse burgeroorlog had gestre den met generaal Franco. Dat maakte hem bij voorbaat verdacht. Bovendien maakte zijn familie aan spraak op de vacante Spaanse troon en dat maakte hem onge wenst als partner van de populaire tweede dochter van koningin Julia na en prins Bernhard. Irene was in die tijd onverwachts overgegaan tot het katholieke geloof en dat viel bij het protestantse volksdeel in het destijds nog verzuilde Ne derland bijzonder slecht. Wi ^^MMSMSRg g .2 Mt' - WBtiÊMM De chaotische en weinig verheffen de wijze waarop vervolgens de ver loving en het huwelijk verliepen, deed de rest. Nederland stond en kele maanden op zijn kop. Irene kreeg geen parlementaire toe stemming voor het huwelijk, en de koninklijke familie moest weg blijven bij de plechtigheid in Ro me. Koningin Juliana moest zelfs een deel van de televisieuitzen ding missen omdat in Diepen- heim, waar de Oranjes verbleven, de stroom uitviel. Carlos Hugo en Irene vestigden zich naar gelang de luimen van dictator Franco af wisselend in Frankrijk en Spanje, al bleven ze deelnemen aan fami lieactiviteiten in Nederland. Hun vier kinderen werden allen in Nij megen geboren, maar voor het werk van Carlos Hugo was verder weinig serieuze aandacht. Hij werd weggezet in het rariteitenka binet. Na de scheiding met Irene in 1981 verdween de prins vrijwel geheel uit beeld, een voetnoot bij de ge schiedenis van de Oranjes. Tot in 2003 zijn dochter Margarita op eens een boekje opendeed over fa miliezaken. Dit omdat iedereen haar echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn liever kwijt dan rijk was. Ook de inmiddels verarm de en bejaarde Carlos Hugo, die de huwelijksplechtigheid in 2001 had geboycot, stond ongewild weer even in de schijnwerpers. Hij zou op de pof leven en in Amerika een buitenechtelijk kind hebben. De ontboezemingen van de gefrus treerde Margarita pasten in het beeld van 'Malle Pietje' Carlos Hu- go. De prins heeft die onjuiste voorstelling nooit publiekelijk ge corrigeerd, door het schrijven van zijn memoires bijvoorbeeld. „Het verleden is voorbij", meende hij. Toch schreeuwt het leven van de op 8 april 1930 in Parijs geboren prins Hugues Xavier Marie Sixte Louis Robert Jean Georges Benöit Michel de Bourbon Parme - de naam Charles of in het Spaanse Carlos werd er pas later aan toege voegd - om een uitvoerige beschrij ving. Daaruit zal dan blijken dat Neder land hem nooit op waarde heeft geschat en nooit heeft willen be grijpen of accepteren. Helemaal on begrijpelijk was dat ook weer niet. „Mijn positie was onduidelijk voor iedereen, zelfs voor mij", zei Car los Hugo zes jaar geleden in een te rugblik op de tijd waarin hij met Irene streefde naar een 'democra tisch Spanje'. Carlos Hugo was meer ziener dan dromer, hij stuur de de aartsconservatieve carlisti- sche beweging een radicaal andere richting in, meer naar links ook. „De koers was onverenigbaar met de eisen van de tijd", vond hij, waardoor er binnen de carlisten en binnen de familie tweespalt ontstond. Met zijn jongste broer en oudste zus was de breuk definitief - op de begrafenis van zijn moeder prin ses Madeleine was Carlos Hugo zelfs niet welkom. Spanje had ech ter geen behoefte aan de carlisten en Franco koos in 1969 Juan Car los als toekomstig koning. „Ik heb niet alles bereikt wat ik wilde bereiken, maar ik heb er vre de mee, want ik heb gedaan wat ik heb gedaan", zei Carlos Hugo over zijn politieke en dynastieke strijd, die voortvloeide uit de negentien de eeuw en die zijn familie in 1936 in de schoot werd geworpen. De prins, die van Juan Carlos de Spaanse nationaliteit kreeg, deed nog een gooi naar een parlements zetel maar koos, toen dat mislukte en ook zijn huwelijk strandde, voor een andere weg. Hij ging les geven aan Harvard, gebruikmak end van zijn eerdere studie econo mie in Oxford. Als professor waar schuwde Carlos Hugo onder meer voor de nadelige gevolgen van glo balisering voor het overgrote deel van de wereldbevolking die met le ge handen en lege magen moet toekijken naar de rijkdom van het Westen. Ondertussen ging hij de verplich tingen die voortvloeiden uit het feit dat hij telg was uit een roem rijk en eeuwenoud vorstelijk ge slacht, met vertakkingen in heel Europa, niet uit de weg. Carlos Hu- go was voorvechter van een 'mo dern en verenigd' Europa. Hij haalde de banden aan met het hertogdom Parma in Italië, waar de Bourbons in 1859 aan de kant waren gezet. Met zijn vier kinde ren Carlos, Margarita, Jaime en Ca rolina ging hij op audiëntie bij paus Benedictus XVI, en ook op Nederlandse hoogtijdagen was hij immer present. „De Oranjes brachten de groots heid op om de scheiding niet te zien als een scheiding met de ko ninklijke familie. Onze wederzijd se affectie bleef. Ik denk dat dat een bewonderenswaardig voor beeld is van hoe mensen kunnen helpen door niet het verkeerde te doen. Dat is veel moeilijker dan het goede te doen", zei hij over zijn voortdurende betrokkenheid bij zijn ex-schoonfamilie. Toen in 2008 kanker was geconsta teerd werd Carlos Hugo enige tijd behandeld in Amsterdam. De ziek te heeft hem nu toch geveld. „Ik heb vertrouwen in God. Ik ben niet bang om te sterven", had Car los Hugo jaren geleden al gezegd. WÊÊBKSÊÊÊÊÊmÉÊÊÊtMtÊÊÊÊÊBÊKÊKÊÊÊÊÊÊÊKÊHtKM»Km DEN HAAG - Elektrocutie door zon nepanelen is nagenoeg onmoge lijk. Alleen als iemand zowel een blootliggende plus- en minader te gelijkertijd vasthoudt zou die een schok kunnen krijgen. In de prak tijk zal zich zo'n situatie nooit voordoen, zegt de brancheorgani satie voor installateurs Uneto-VNI. De organisatie reageert hiermee op beweringen van het Neder lands Instituut voor Fysieke Veilig heid (NIFV) dat de panelen een ge vaar opleveren voor brandweerlie den bij het blussen van branden. Het NIFV, dat richtlijnen opstelt voor de brandweer, stelt dat blus sen met water bij zonnepanelen kan leiden tot elektrocutie. Alleen door de bedrading door te knip pen met geïsoleerd gereedschap is dat gevaar te vermijden, meent het NIFV. Uneto-VNI zegt dat het NIFV de plank misslaat en dat de panelen ook bij brand veilig zijn. Als er al blootliggende aders zijn, dan zou den de brandweerlieden geen schoenen en handschoenen moe ten dragen en de plus- en min- aders tegelijk moeten aanraken om zichzelf te elektrocuteren. Dat bluswater een extra veiligheidsrisi co vormt wordt ook bestreden. Als beide stroomdraden met water in aanraking komen, ontstaat er kort sluiting en is er geen gevaarlijke spanning meer. DEN HAAG - Handsfree bellen tij dens het autorijden is bijna net zo onveilig als met één hand sturen en met de andere een mobiele tele foon vasthouden. Dat blijkt uit di verse studies, aldus de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid. Demissionair mi nister Eurlings (Verkeer) begint half september een campagne om bestuurders erop te wijzen dat het gebruik van mobiele telefoons, na vigatiesystemen en tv-schermen in de auto het risico op een onge luk vergoten. „Het ministerie wil vooral mensen bewust maken van de gevaren. In de hoop dat ze hun gedrag aanpassen", aldus een woordvoerster van het ministerie. Handheld bellen is al jaren verbo den. Het aantal boetes steeg van 55.000 in 2003 tot 135.000 vorig jaar, leren cijfers van het Centraal Justitieel Incassobureau. NU IN DE BIOSCOOP PEUGEOT MOTION EMOTION 'Genoemd moximole voordeel geldt op de Peugeot 4007 Plotinum. Op ondere modellen zijn ondere voordeelbedrogen von toepassing. Deze octie loopt t/m 31 augustus 2010 en geldt afhonkelijk van het model voor nieuw bestelde auto's óf nieuwe auto's uit voorraad Blue Lease bedrijfsauto's zijn uitgesloten van deelname Vraog uw dealer naor de specifieke voorwoorden en mogelijkheden Wijzigingen voorbehouden. Bij Peugeot ontvangt u nu tijdelijk tot maar liefst 6.300,- voordeel op een nieuwe Peugeot. Voor het complete verhaal gaat u naar de Peugeot-dealer of kijk op www.peugeot.nl. Gem, verbr. (afh. van type motor) 1/100 km: 4,4-7,9, km/l: peuc eotrauuuMTTotal. 22,2-12,6; COr 114-183 gr/km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7