261 sport Schwarzman zweert bij Zoutelande effeweg.nl Wederom sterke prestatie Rentmeester DAMMEN Wereldkampioen hoopt op zege in Hiltex Zeeland Open vanaf NORMANDIE, INVASIESTRANDEN RONDREIS GRIEKENLAND OF WAT DACHT U VAN 8 dagen Najaarsaanbieding Riminiv.a. €299,- Meer informatie of boeken? Kijk op vivivi.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 «r- <g(io«fccode: supervoordelige busreizen €99,- €99,- €109,- €139,- €149,-y donderdag 19 augustus 2010 Wereldkampioen Alexander Schwarzman speelde gisteren een simultaan bij camping De Meerpaal in Zoutelande. Hij versloeg elf van zijn twaalf te genstanders. De Rus moest één remise toestaan. Vice-wereldkampioen Aleksandr Ceorgiev maakte zijn opwachting bij Muziekcafé De Stulp in Ren- esse. De landgenoot van Schwartzman won al zijn vijftien partijen. foto Izaak Verkeste. door Koen de Vries Zal hij zich scheren of zal hij het niet doen? Alexander Schwarzman twijfelt. Hij heeft al een flinke baard, maar het gaat zo lek ker op het Hiltex Zeeland Open damtoernooi. Ja, zelfs de wereld kampioen is bijgelovig. Als je wint, moet je zo weinig mogelijk veranderen, vindt hij. Schwarzman (42) heeft een sterke start. De Rus won twee van zijn vier partijen en speelde twee keer remise. Zou hij het toernooi dan nu echt gaan winnen? De beste dammer van de wereld durft er niets over te zeggen. Hij heeft aan de meeste edities meegedaan, maar het is hem nog nooit gelukt. Echt gebukt gaat hij er niet onder. „Ik speel hier altijd goed. Vorig jaar speelde ik tegen Ndjofong mis schien wel de beste partij uit mijn leven. Maar op het laatste moment ben ik hier nooit goed genoeg. Maar ach, er zijn belangrijker toer nooien", relativeert hij. Schwarzman maakt het zich in Zeeland willens en wetens moei lijk. Het toernooi is in Goes en hij zit in het Beachhotel in Zoutelan de. Op eigen verzoek. „Dat heen en weer réizen is heel vermoeiend, maar ik zit hier op een prachtige plaats. Je kunt hier prachtig wandelen, door de bos sen over de duinen en over het strand. Elk jaar opnieuw vraag ik of ik weer in dit hotel mag komen, tegen beter weten in. Eerlijk ge zegd, ik zou hier wel eens een week willen zitten zonder te hoe ven dammen." Dit jaar is het verblijf in Zoutelan de een extra feest. In zijn woon plaats was het extreem heet. Nee, dat was niet in Moskou. Daar woont hij niet meer. Schwarzman woont in Oekraïne, in het land van zijn vrouw. Maar ook daar was het extreem heet. Veertig graden, klaagt de Rus. En in hun nieuwe huis was nog geen airco. Hij was blij dat hij even weg kon. De wereldkampioen is niet be roemd in zijn moederland. „Al leen olympische sporters zijn in Rusland beroemd, jammergenoeg. Misschien ben ik in Nederland wel bekender dan in Rusland", ver moedt Schwarzman. „Tot 1989 was dammen een belangrijke sport. Het maakte deel uit van de strijd tussen oost en west. Er werd veel geld in gestoken door de staat. Dat is niet meer zo. Tegenwoordig moet de wereldkampioen dam men hard werken voor zijn geld. Dammen is niet mijn hobby, het is mijn werk. Soms haat ik het. Dat komt omdat ik het ook moet doen als ik er geen zin in heb. Voor een wereldkampioen is het extra moeilijk. Iedereen verwacht dat je wint. Dat geeft extra druk. Bovendien wil ik niet alleen win nen, ik wil op een mooie manier winnen. Ik vind dat ik de sport moet promoten en dat kan door mooie partijen te spelen. Dam men is een zware sport. Het kost veel energie, ook fysiek. Toen ik in wereldkampioen werd, heb ik niet gefeest. Ik ben gaan slapen, heel lang gaan slapen." Eigenlijk had Alexander Schwarz man schaker moeten zijn. Zijn va der deed alle moeite hem dat spel aan te leren. Zijn zoon vond dam men echter leuker. „Ik leerde het toen ik negen was. Ik weet nog dat we op vakantie waren aan de Zwarte Zee en dat ik aan alle bad gasten vroeg of ze tegen me wil den dammen. Toen heeft m'n va der me naar een damschool ge stuurd. Destijds kon je in Rusland na schooltijd naar scholen waar kinderen zich in bepaalde sporten konden specialiseren. Die zijn er bijna niet meer." Schwarzman won in Rusland in de loop der jaren bijna alle titels die er te winnen waren. Inmiddels is hij drievoudig wereldkampioen. Zijn derde titel greep hij in 2007 en hij hoeft die pas in 2012 te ver dedigen. Dat komt goed uit, want van studeren komt niet veel. De Rus is vader van twee dochters, Maria van tweeënhalf en Sofia van vier maanden. Als hij thuis is, heeft hij het daar druk mee. Maar daar denkt hij nu niet aan. Van daag speelt hij twee belangrijke partijen. Geschoren of ongescho ren. Eerst tegen Scholma, daarna tegen zijn vriend Wirny, zijn ka mergenoot in Zoutelande. Hoe hij zijn kansen inschat? „Als je je groep wint, zit je in de finale. En als je die wint, ben je toernooi- winnaar." Dammen kan heel sim pel zijn. door Daaf Kasse GOES - Martijn Rentmeester is voorlopig de sterkste Zeeuw in de invitatiegroepen van het Hiltex Zeeland Damtoernooi. Gisteren be gonnen hij en Ben Provoost met drie punten op zak aan de vierde ronde. Na afloop had de Zeeuwse kampioen uit 's-Gravenpolder er weer een punt bij, terwijl Provoost zijn tweede nederlaag leed. Boosdoener was wereldkampioen Alexander Schwarzman, die met een krachtige aanval de man. uit Aagtekerke zwaar op de proef stel de. De Rus gaat nu alleen aan de leiding in groep A, met een punt voorsprong op Thomy Mbongo, Ron Heusdens en Wadim Wirny. De twee laatstgenoemden pakten gisteren hun eerste zege. Heus dens profiteerde van een vreemde rekenfout van Nikolaj Guljajev en Wirny versloeg Auke Scholma. Martijn Rentmeester hield aan zijn duel tegen Andrei Tolchykau een plusremise over. De omsinge ling van de jonge Wit-Rus kwam niet goed uit de verfj waardoor Rentmeester genoeg terreinvoor deel overhield om twee bonuspun- ten te scoren. De TU-student blijft de tweede plaats delen met de Rus Alexander Georgiev. De titelhou der kwam ook in zijn vierde duel tegen Pim Meurs niet in de buurt van een overwinning. Koploper in groep B blijft de Kameroener Jean Marc Ndjofang, die gisteren remi seerde met Martin Dolfing. De topper in het open toernooi tussen Peter van der Stap en de Rus Nikolaj Kychkin eindigde on beslist. Het duo kreeg aan kop ge zelschap van de Russin Ayyyna So- bakina, die Middelburger Danny Wattel zijn eerste verlies bezorgde. Geniet van de Franse cultuur en natuur Bezoek Rouen, een middeleeuwse stad vol gotische architectuur en het museum over Jeanne dArc. Geniet van de prachtige natuur, talrijke kastelen en schitterende landhuizen tijdens een tocht door de dorpjes Bonnebosq en Beaufour Druval. Bekijk het monument bij de invasiestranden en breng een bezoek aan het museum Le Mémorial de Caen. Inclusief: 7 hotelovernachtingen, 7x ontbijtbuffet en diner en vervoer per Comfort Class touringcar Inclusief: 4 of 5 dagen Zwarte Woudv.a. €119,- 5 dagen Rijn en Moezelv.a. €229,- Vermeld nu bij boeking de boekcode en u maakt kans op een stedentrip!* Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. ANVR Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €15,- reserveringskosten. Kijk voor meer informatie de voorwaarden op www effeweg.nl/boekcode. Vertrek op: 27 september, 18 oktober, 1 november 4 dagen Praagv.a. 4 dagen Berlijnv.a. 4 dagen Parijsv.a. 4 dagen Londenv.a. 4 dagen Kopenhagenv.a. Door reizigers beoordeeld met een 8,7 Wij nemen u o.a. mee naar Olympia, Athene en Delphi! Vaar met een luxe cruiseferry naar het eiland Peloponnesos en geniet van het uitzicht op Corfu. Bezichtig het Olympisch Stadion in Olympia en ontdek de Akroplis in Athene. Ook de wereldberoemde Meteora kloosters behoren zeker tot één van de hoogtepunten van deze fantastische rondreis! 14 overnachtingen, 14x ontbijt en diner, 2 bootovertochten, diverse ^rondleidingen o.l.v. een gids en vervoer per Comfort Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72