zeeland 121 Onderzoek naar huishoudscholen geen toestemming buiten de Vlissingse koopmanshaven te zoeken naar de Walcheren donderdag 19 augustus 2010 v,?>4ï 68*888 m&m. C gdügifflg mm r*> g&jjff £§a&Mg rond admiraalschip Evertsens Oud-zeeman en maritiem historicus Doeke Roos uit Vlissingen ziet zijn onderzoek naar de Walcheren stranden op 'ambtelijk geleuter'. Het schip heeft in dienst van de Admiraliteit van Zeeland tussen 1665 en 1689 deelgenomen aan vele grote zeeslagen, voordat het bij Vlissingen zonk. Lokaliseren van het wrak is belangrijk voor de Zeeuwse maritieme historie. foto Ruben Oreel kerheid of en wat er precies in de bodem steekt, kan echter pas wor den verkregen door duikers naar beneden te sturen en de plek van dichtbij te bekijken. De tevens bij het onderzoek betrokken WDSR diende een verzoek in, maar dat werd afgewezen. Rijkswaterstaat is weliswaar bereid de scheepvaart in het Oostgat tijdelijk te stremmen, een patrouillevaartuig in te zetten en geeft ook toestemming voor een eenmalige duik, maar slechts wanneer die verkenning wordt uit gevoerd door een professioneel be drijf Volgens juridisch beleidsme dewerker Gerius van Woudenberg zijn de risico's op die plek dermate groot, dat Rijkswaterstaat iedere aansprakelijkheid voor ongeluk ken wil uitsluiten. „Bij de inzet van beroepsduikers hebben wij daar geen omkijken meer naar. De wrakduikstichting heeft absoluut veel ervaring op dit gebied. Alleen, stel dat er iets mis gaat, dan willen wij daar niet tussen zitten", zegt Van Woudenberg. Roos en Groen begrijpen niets van de 'plots' for mele opstelling. De WDSR wordt door de Rijksdienst voor het Cul tureel Erfgoed (RCE) erkend als ar cheologische werkgroep. Om het veldwerk van en het beheer door bevlogen amateurs mogelijk te ma ken, heeft de rijksdienst in 2007 een convenant gesloten met water staat Zeeland. Onderdeel van die afspraken is dat ontheffing wordt verleend voor het duiken op wrak ken die archeologisch van belang zijn. Binnen dat kader heeft de WDSR (met toestemming van Rijkswaterstaat) al talloze onder zoeken gedaan op locaties waar standaard een duikverbod geldt, voert Groen aan. De stichting heeft voor hulp aangeklopt bij het RCE maar ook de rijksdienst houdt de boot nu af onder het mom: geen budget, geen dreigen de verstoring van het erfgoed, dus rustig laten liggen. „Kortom, jaren onderzoek dreigt vast te lopen op ambtelijk geleuter. Ik zou niet we ten hoe we nu nog verder moe ten", zegt Roos vertwijfeld. Cultuurgedeputeerde Harry van Waveren kent de precieze afspra ken niet, maar vindt dat het 'Rijk met één mond moet praten'. „Als de RCE eerder heeft aangegeven dat de wrakduikstichting in staat is dergelijk onderzoek op verant woorde wijze uit te voeren, dan is het merkwaardig dat Rijkswater staat daar nu aan voorbij gaat. Ik vraag me af of ze de risico's niet te hoog opvoeren." Hij benadrukt de bijzondere verbondenheid van het admiraalschip met de (toenmali ge) Staten van Zeeland en juicht verder onderzoek naar de Walche ren toe. „Het zou fantastisch zijn als duikers iets van die historie zouden kunnen terugvinden." De gedeputeerde gaat in overleg met de stichting om te zien hoe hij het onderzoek 'weer een duwtje in de goede richting kan geven.' 11niiiii "t 1 rir t rum m iiihihih door Coriteileke Blok Tarief geldt gedurende de minimum looptijd van het contract (24 mnd). Aansluitkosten eenmalig 9,95. Kijk voor de voorwaarden op telfort.nl MIDDELBURG - Cultuurhistorica Gerda Godrie (66) uit Etten-Leur is bezig met een onderzoek naar het huishoudonderwijs in Zeeland tussen 1919 en 1968. Ze is op zoek naar persoonlijke ervaringen van Zeeuwse vrouwen die in die perio de op de huishoudschool zaten. Godrie, die is afgestudeerd aan de Universiteit van Tilburg, deed eer der onderzoek naar de huishoud school in Brabant. Ze schreef er een boek over, dat in 2008 uit kwam. Godrie wil nu een vergelij king maken met Zeeland. „In Noord-Brabant was het katholieke onderwijs dominant. Ik was op zoek naar een meer protestantse regio. In andere provincies is veel archiefmateriaal in de vuilnisbak verdwenen, maar in Zierikzee en Middelburg kon ik informatie vin den, bijvoorbeeld over huishoud school De Schutse in Burgh-Haam- stede. Die heb ik nodig om het Zeeuwse huishoudonderwijs in kaart te kunnen brengen." Godrie zat zelf ook ooit op de huis houdschool. „Het was een tijd waarin leren voor meisjes niet van zelfsprekend was. Negentig pro cent van de meisjes zat alleen maar op die school, omdat ze nu eenmaal leerplicht hadden Toen ik kinderen had ben ik via de avond-mavo doorgestroomd naar de universiteit. Toen mijn oude huishoudschool in Etten-Leur werd opgeheven, werd ik gegrepen door alles wat met de huishoud school te maken had. Ik ben erg nieuwsgierig of er meer vrouwen zoals ik de kans gepakt hebben om verder te leren." Godrie is voor haar onderzoek vooral benieuwd naar persoonlijke verhalen. „Ik wil weten waarom de vrouwen naar de huishoud school gingen, of het hun eigen keuze was, of die van hun ouders. Ik ben ook benieuwd naar hun achtergrond, bijvoorbeeld het be roep van hun vader en moeder. Fo to's, dagboeken en lesmateriaal: ik ben overal in geïnteresseerd." Informatie van oud-bestuursle den, oud-docenten of directrices van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, die veel huishoudscholen in Zeeland oprichtte, is ook wel kom. Godrie verwacht de resultaten van haar onderzoek binnen twee jaar te publiceren. Gerda Godrie is bereikbaar via tele foonnummer 076-5040139 of via e-mailadres gerdagodrie@planet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67