i8l zeeland 'In een Griekse cel ben Eenrichtingsverkeer leidt tot stroom van bezwaren Overlast in dorpen reden van 'schorsing' discobus Konijn Spanje en Portugal 755,- Griekenland, Italië en Kroatië €1425,- West Europa vanaf Amsterdam Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 8&<f> almanak VIER JAAR IN EEN GRIEKSE CEL Obad Yazbeck (43) is verbaasd dat hij, na vier jaar in onmenselijke omstandigheden in een Griekse cel, gezond in Nederland is teruggekeerd.. „Ik heb mensen zien sterven." donderdag 19 augustus 2010 door Martijn de Koning OOSTBURG - Alle vijftien onderne mers uit de Zuidzandsestraat, To- renweidelaan en Veerhoeklaan in Oostburg tekenen bij de gemeente Sluis bezwaar aan tegen het plan om eenrichtingsverkeer in te voe ren in de Oude Kerkstraat. Volgens de gemeente komt die maatregel de veiligheid ten goede. De ondernemers zijn het daar niet mee eens. „Wij denken dat de snel heid alleen maar omhoog gaat als verkeer geen rekening meer hoeft te houden met tegenliggers", zegt Marc Paridaen van het bedrijf Schippers Nauta. „Bovendien wordt alle verkeer dan over de Veerhoeklaan gestuurd, en daar is nu soms al sprake van opstoppin gen. En wij vrezen dat mensen straks een sluiproute gaan kiezen, onder meer door een woongebied als de Schuttebochtlaan." De Lijst Babijn heeft zich aangeslo ten bij de ondernemers en ook een bezwaarschrift ingediend. Volgens een gemeentewoordvoer ster komen er al jaren klachten uit de buurt. „De straat wordt ge bruikt door vrachtwagens, bussen, auto's, fietsers én, door het ontbre ken van stoepen, door voetgan gers. Dat leidt tot gevaarlijke situa ties. Binnenkort verrichten we rio leringswerkzaamheden. Dat is hét moment om iets te veranderen. We gaan stoepen aanleggen, waar door de inrichting van de straat verandert. En dat vraagt om het in voeren van eenrichtingsverkeer." Genua, Malaga, Cadiz, Lissabon, Gibraltar, Alicante MSC Orchestra Vertrek, alleen 8 september Duur: 7 dagen Inclusief vluchten met transavia.com en transfer van Nice naar Genua v.a. Athene, Katakolon, Venetië, Dubrovnik, Kotor, Corfu, La Valetta, Trapani, Napels, Rome ms Westerdam Vertrek: alleen 13 oktober Duur: 13 dagen Inclusief vluchten met KLM en transfers V.a Amsterdam, La Rochelle, Bilbao, La Coruna, Cherbourg, Southampton, Amsterdam MSC Opera Vertrek: diverse data van juli t/m september 2011 Duur: 9 dagen AMSTERDAM - AMSTERDAM V.a. €599, Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax. Tip? redactie@pzc.nl Kim is 4 jaar maar nog een echte dui melot. Als ze 's morgens uit haar dro men ontwaakt is dat met de duim in de mond. Ook als ze overdag tv kijkt, een beet je moe is, of's avonds luistert naar het verhaaltje voor het slapen gaan. Duimpje in de mond. Ze heeft al vaak gehoord dat ze daar nu toch wel te groot voor is. Ze laat ze praten. Tot het bezoek aan de tandarts. Hij vertelde haar uitvoerig wat de consequenties waren. Dat de voortanden heel ver vooruit gaan staan. „Dan lijk je wel een ko nijn." Of ze het allemaal begrepen had? En of bleek uit het antwoord: „Dan moet ik ook in de tuin gaan slapen..." door Wout Bareman Ze doen hun verhaal aan de tafel in de open keu ken in hun huis in Phi lippine. Op de bank in de voorkamer wordt de bijna vijfja rige Phoebe zoet gehouden met een dvd-tje. Obad Yazbeck kijkt naar zijn echtgenote Esther Spue- sens en trekt haar liefdevol aan een oorlelletje. Hij geniet van zijn vrijheid, na vier erbarmelijke jaren in een snikhete, veel te kleine cel in de gevangenis van Patras op het Griekse schiereiland Peleponessos. Yazbeck (43 nu) zat er vast nadat hij in augustus 2006 bij het passe ren van de Turks-Griekse grens werd opgepakt op verdenking van drugssmokkel. Hij was op de terug reis van een bezoek aan zijn dood zieke moeder in Libanon. Ze is in middels overleden. De douaniers hadden, beweerden ze, vijftig kilo hasj in z'n auto aan getroffen. Een verbijsterde Obad werd in juli 2007 veroordeeld tot vijftien jaar cel. In hoger beroep werd de straf later teruggebracht tot twaalf jaar. Dankzij bemiddeling van Europar lementariër Jeanine Hennis-Plas- schaert en medewerking van Ne derlandse ambtenaren mocht Obad zijn resterende straf in Ne derland uitzitten. Dat kon dankzij de Wet Overdracht Tenuitvoerleg ging Strafvonnissen (WOTS). Daar voor was wel een besluit van de Griekse minister van justitie nodig én moest er 20.000 euro boete worden betaald. Vorige week bege-. leidde de marechaussee Obad naar Nederland. En aangezien de straf- normen hier anders zijn, kwam hij zaterdag al vrij. Esther: „We genieten elke minuut van de dag van elkaar. Phoebe loopt hem overal achterna. Ze kan haar geluk niet op. Het belangrijk ste is al die kleine dagelijkse din gen weer samen te kunnen doen: boodschappen doen, samen ko ken, naar de zee, beetje in de tuin rommelen, fietsen, spelen met Phoebe, kortom genieten van el kaar en van onze vrijheid." De ogen van Obad spuwen vuur als hij de gebeurte nissen in de Griekse ge vangenis beschrijft. „Je bent daar minder dan een hond. Je wordt geestelijk gemarteld, hebt geen en kel recht en wordt compleet verne derd. Ze zetten iemand, die een maand moet uitzitten probleem loos in één cel met een moorde naar. Levensgevaarlijk. En voordat je wordt voorgeleid, kun je gemak kelijk achttien maanden in voorar rest zitten." De overgang naar Ne derland was meer dan een verade ming. „Hier werd ik gewoon met 'u' aangesproken, kreeg ik een kop je koffie. Nou, voor zo'n behande ling moet je in Griekenland min stens de president zijn. Het is alle maal pure corruptie." Obad heeft veel gevangenen zien sterven. Esther: „Mensen hier zien Griekenland als een mooi vakantie land. Maar als je die verhalen hoort, is het wel een land met twee gezichten." Phoebe was tien maanden oud, toen haar vader achter de tralies verdween. Dankzij de regelmatige bezoekjes met Es ther aan de gevangenis vervreemd de ze niet van haar vader. Obad: „Ik had eigenlijk recht op verlof tij dens dergelijke bezoeken, maar dat werd me dan om duistere reden ontzegd. Pas op het laatst mocht ik de gevangenis wel even uit." Esther en Obad beraden zich over een tijdje over een mogelijkheid tot rehabilitatie. Dat moet, vinden ze, want er is sprake van groot on recht. Maar eerst gaan ze genieten van een mooie vakantie, met z'n drietjes. En... het eerste ruzietje hebben ze al gehad. Want zij moet uit de keuken blijven, als hij kookt. Ze vertellen het lachend. De Ageos-Stefanosgevangenis in het Griekse Patras. foto familie Spuesens door Martijn de Koning ZEEUWSE KELDER Over spuuglelijke nieuwe scheenbe schermers en meer kolder in de kel der: www.pzc.nl/zeeuwsekelder MEEST GELEZEN 1. Discobus halfjaar aan de kant 2. Automarkt Terneuzen op z'n kop 3. Eigenaar zerkentuin op 't matje STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto CADZAND-BAD - Overlast in ver schillende kernen is de voornaam ste reden dat de discobus naar Cad- zand-Bad komende winter niet rijdt. Vandalisme in de bus zeifis een minder belangrijke oorzaak. Dat zegt Monique van de Pas, woordvoerster van de gemeente Sluis. Ze reageert daarmee op een artikel dat gisteren in deze krant stond. „Groepjes jongeren die uit de bus stappen, zorgen steeds vaker voor problemen in diverse dorpen", geeft Van de Pas aan. „De politie vermoedt dat dit vooral komt doordat jongeren met meerderen tegelijk uit de bus stappen. Als ze meer verspreid thuiskomen, zou het probleem mogelijk een stuk minder kunnen zijn." De woord voerster vindt dan ook niet dat het om een strafmaatregel gaat. „We zoeken gewoon naar de manier die het minste overlast oplevert." Van de Pas benadrukt dat het om een proef gaat. „In het voorjaar kij ken we of het vandalisme in de kernen minder is geworden en hoe het zit met eventuele overlast in en rond Cadzand-Bad. Aan de hand van die evaluatie besluiten we of de discobus daarna weer gaat rijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64