221 sport Mn het profvoetbal is het uit het oog Een Braziliaanse HSV HOeK TOPKLASSE Ex-prof Jos van Nieuwstadt staat met HSV Hoek aan de vooravond van het avontuur in de topklasse. 'Ik ben even geschrokken van mijn eerste kennismaking met de club, toen we op een ongemaaid trainingsveld werden gestuurd, omdat er bij Hoek zelf niet kon worden getraind.' Selectie van Hoek donderdag 19 augustus 2010 Jos van Nieuwstadt door Frits Bakker HOEK - De illusie van een nieuwe profclub had hij al opgegeven in de weken voordat hij zich aan Hoek verbond. Het laatste jaar van los van Nieuwstadt in het betaald voet bal is op een mislukking uitgelo pen. „Ik ben bij Cambuur door blessures zelden aan spelen toege komen." En het profvoetbal, zo be seft hij, is meedogenloos. „Ik besef hoe het werkt: uit het oog is uit het hart." Met Hoek maakt de dertigjarige centrale verdediger uit Waalwijk een herstart. Het zal wennen zijn voor een speler die in Jong Oranje en onder Co Adriaanse en Cle mens Westerhof heeft gespeeld. Hij is er echter de speler niet naar om met sterallures aan zijn nieuwe avontuur in de topklasse te begin nen. Het lot heeft het zo bepaald en eigenlijk heeft de Brabander zich al neergelegd bij de stap terug. Met twaalf prof jaren, bij Willem II, Excelsior, het Britse Doncaster Rovers FC en Cambuur, neemt hij niettemin een schat aan ervaring mee. Voor trainer Gaby Demanet is hij ongetwijfeld de speler die straks samen met Giovanni Siere- veld van achteruit gaat aansturen en coachen. Wat hij van de topklasse en van zijn nieuwe club moet verwach ten? )os van Nieuwstadt heeft er eerlijk gezegd geen idee van. „Met Willem II en Excelsior heb ik wel eens tegen hoofdklassers gespeeld. Ik hoor vaak dat IJsselmeervogels een klasse apart is, maar voor mij is alles nieuw. Ook hier bij Hoek. Ik kende alleen )örg van Nieuwen- huijzen, die mij heeft gebeld of ik zin had om bij Hoek te komen spe len. Bij Cambuur blijven was geen optie en van andere profclubs hoorde ik ook niets. Zo'n jaar van blessures, bijna zonder te spelen, Jos van Nieuwstadt (rechts) was het als gelouterd profvoetballer snel gewend bij topklasser Hoek. maakt dat je snel uit beeld ver dwijnt." Vanaf zijn achttiende heeft Van Nieuwstadt die zorgen nooit ge kend. Hij werd - opgeleid in de jeugd van Desk in Kaatsheuvel - op zijn twaalfde jaar al gescout door Willem II en daar langzamer hand rijp gemaakt voor de stap naar het hoogste niveau. Co Adriaanse was er zijn eerste trai ner, daarna volgden Clemens Wes terhof Mark Wotte, Robert Maas kant en Cees Zwamborn. Zijn positie stond vanaf de door braak vast. Jos van Nieuwstadt ont wikkelde zich als een sterke centra le verdediger, goed in duels en in de mandekking. Voor die rol is hij ook aangetrokken door Hoek, al heeft hij in de loop van zijn profja ren geleerd om beter positioneel te verdedigen en leiding te geven. „Ik was vroeger ook helemaal geen sterke kopper, maar in Engeland heb ik veel bijgeleerd. Ik kon het al leen als ik mijn dag had en af en foto Rob Kamminga toe eens toevallig goed tegen een hoge bal aanliep. Maar in Enge land kleunen ze er allemaal zo ste vig in, dat je wel mee omhoog moet. Ik ben nu ook veel sterker in luchtduels." De Engelse periode, die tot één jaar beperkt bleef, volgde op zeven jaar Willem II en twee jaar Excel- keepers sinds duels goals Jorgvan Nieuwenhuijzen 2010 - - Sven van Ryckeghem 2010 - Kristoff Deprez 2010 verdedigers sinds duels goals Dwight Dildick 2010 - - Klaas Hellebaut 2010 - - Michael Koné 2008 45 1 Jurgen Landuyt 2009 20 1 Jos van Nieuwstadt 2010 - - Giovanni Siereveld** 2007 65 4 I middenvelders sinds duels goals Ferry Alfons 2006 93 26 Jeroen van de Broeke* 2010 86 7 Brecht Delbeke 2010 - - Kwinten Klappaert 2010 - - Niels de Looff 2010 - - John Schot* 2010 12 0 I aanvallers sinds duels goals John Atsu Acolatse 2010 - - Hoessein Bouzambou 2009 24 6 Nick de Jong 2010 - Stijn Mahieu 2007 60 24 Mille Mendes 2010 - - JosimarPattinama 2008 50 18 Regilio Pinas 2008 42 2 Rogier Veenstra 2010 - - speelden al eerder een periode bij Hoek speelde tussendoor halfjaar bij Eendracht Aalst door Frits Bakker Felix Binicewicz bron Rudy Boogert HOEK - Aan die ene geniale actie was de rasvoetballer te herkennen. De kleine Braziliaan Mille Mendes stond met de bal aan de voet tegen de hoekschopvlag, twee stoere ver dedigers hadden hem ingeklemd, maar plotseling wipte Mendes de bal met een prachtige voetbewe ging over zijn tegenstanders en maakte hij de weg vrij naar het doel. Het was, behalve de kopbal goal van de spits en zijn twee goals tegen Jong Ajax één van de hoogtepunten in de voorbereiding van Hoek op de competitie. Mille Mendes (24) is met zijn heer lijke techniek en subtiele steekpass de meest opmerkelijke aanwinst in de selectie van Gaby Demanet. De verhalen over clubs die geïnte resseerd waren in de Braziliaan zijn wel wat overdreven. Ze heb ben hem wel eens gescout, PSV, AZ en FC Utrecht, maar daar houdt het mee op. „Ik heb geen Europees paspoort, dus ze moeten heel veel betalen willen ze mij een contract geven", beseft Mendes. Die regel geldt niet voor Hoek en ook niet voor Unitas en Grens wachters, de vorige clubs van de schaduwspits. Mille Mendes hoopt zelf stiekem wel weer op een prof club als de zaken met zijn pas poort dit jaar zijn geregeld. Met Hoek wil hij zich in de kijker spe len na één jaar Grenswachters, dat hij met 22 goals kampioen maakte van de vijfde klasse. Mille Mendes (officieel Walmer Rodriguez Mendes) is een kind van de grote stad, opgegroeid in Brasilia, de hoofdstad van Brazilië, zoon van een politieagent en één van de drie jongens in het gezin. Vanaf zijn jongste jaren voetbalde hij op blote voeten op pleintjes. „Op mijn veertiende werd ik weg gehaald door Cruzeiro, de grote club uit Belo Horizonte, zo'n ze-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60