181 zeeland Exposities drijven op 'In een Griekse cel ben je minder dan een hond' ZOMERTENTOONSTELLING Vroegtijdig plan opstellen en met eigen Spanje en Portugal Griekenland, Italië en Kroatië €1425,- West Europa vanaf Amsterdam Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Kaartverkoop 'Oproer' gaat van start CRUI5EWINKEL.NL donderdag 19 augustus 2010 door Wout Bareman Ze doen hun verhaal aan de tafel in de open keu ken in hun huis in Phi lippine. Op de bank in de voorkamer wordt de bijna vijfja rige Phoebe zoet gehouden met een dvd-tje. Obad Yazbeck kijkt naar zijn echtgenote Esther Spue- sens en trekt haar liefdevol aan een oorlelletje. Hij geniet van zijn vrijheid, na vier erbarmelijke jaren in een snikhete, veel te kleine cel in de gevangenis van Patra op het Griekse schiereiland Peleponessos. Yazbeck (43 nu) zat er vast nadat hij in augustus 2006 bij het passe ren van de Turks-Griekse grens werd opgepakt op verdenking van drugssmokkel. Hij was op de terug reis van een bezoek aan zijn dood zieke moeder in Libanon. Ze is in middels overleden. De douaniers hadden, beweerden ze, vijftig kilo hasj in z'n auto aan getroffen. Een verbijsterde Obad werd in juli 2007 veroordeeld tot vijftien jaar cel. In hoger beroep werd de straf later teruggebracht tot twaalf jaar. Dankzij bemidde ling van Europarlementariër Jeani- ne Hennis-Rlasschaert en mede werking van Nederlandse ambte naren mocht Obad zijn resterende straf in Nederland uitzitten. Vori ge week begeleidde de marechaus see Obad naar Nederland. En aan gezien de strafnormen hier anders zijn, kwam hij zaterdag al vrij. Es ther: „We genieten elke minuut van de dag van elkaar. Het belang rijkste is al die kleine dagelijkse dingen weer samen te kunnen doen: boodschappen doen, samen koken, naar de zee, beetje in de tuin rommelen, fietsen, spelen met Phoebe, kortom genieten van elkaar en van onze vrijheid." De ogen van Obad spuwen vuur als hij de gebeurtenissen in de Griekse gevangenis beschrijft. „Je bent daar minder dan een hond. Je wordt geestelijk gemarteld, hebt geen enkel recht en wordt com pleet vernederd. Ze zetten ie mand, die een maand moet uitzit ten probleemloos in één cel met een moordenaar. De overgang naar Nederland was een verademing. „Hier werd ik ge woon met 'u' aangesproken, kreeg ik een kopje koffie. Nou, voor zo'n behandeling moet je in Grieken land minstens de president zijn. Het is allemaal pure corruptie." Obad heeft veel gevangenen zien sterven. Esther: „Mensen hier zien Griekenland als een mooi vakantie land. Maar als je die verhalen hoort, is het wel een land met twee gezichten." Esther en Obad beraden zich over een tijdje over een mogelijkheid tot rehabilitatie. Dat moet, vinden ze, want er is sprake van groot onrecht. Maar eerst gaan ze genieten van een mooie vakantie, met z'n drietjes. EXCLUSIEF" bij cruisewinkel.nl Genua, Malaga, Cadiz, Lissabon, Gibraltar, Alicante MSC Orchestra Vertrek: alleen 8 september Duur: 7 dagen Inclusief vluchten met transavia.com en transfer van Nice naar Genua 'a. 755,- Athene, Katakolon, Venetië, Dubrovnik, Kotor, Corfu, La Valetta, Trapani, Napels, Rome ms Westerdam Vertrek alleen 13 oktober Duur: 13 dagen Inclusief vluchten met KLM en transfers v.a. Amsterdam, La Rochelle, Bilbao, La Coruna, Cherbourg, Southampton, Amsterdam .MSC Opera Vertrek: diverse data van juli t/m september 2011 Duur: 9 dagen AMSTERDAM-AMSTERDAM V.a. €599, Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax. Tafereel waarin de toenmalige stadsarchitect van Zierikzee, Johannes van Es, uitleg geeft aan jeugdige belangstel lenden over bouwplannen in de stad. foto Izaak Verkeste ZIERIKZEE - De kaartverkoop voor openluchtspel 'Het oproer van Zierikzee' gaat van start. Op de zaterdagen 21 en 28 augustus en 4, 11 en 18 septem ber worden bij de vestiging van Albert Heijn aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee kaarten verkocht. Bij de ABN-Amrobank zijn vanaf maandag 23 augustus kaarten verkrijgbaar, foto Stichting Historische Spelen Zierikzee CULTUUR DICHTBIj Een wandeling met Miems van Cit- ters door haar beeldentuin. Zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij MEEST GELEZEN Nieuw inzicht verplaatsen Onderdak Groen in Poortambacht op de schop 'We leggen ons niet neer bij krimp' TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland De nieuwe koers in cruisen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56