'Versterking kust op termijn veel duurder' PZCII7 Zeehond 'Theo' komt er bovenop almanak Konijn SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 NOORDERSTRAND Jumelet spreekt zorg uit Meeuw verjagen mag 18 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Zomertentoonstelling in Nieuwe Kerk drijft op vrijwilligers Donderdag 19 augustus 2010 'In een Griekse cel ben je nog minder dan een hond' door Melita Lanting RENESSE - Binnendijkse kustver- sterking bij het Noorderstrand in Renesse lijkt nu misschien goed koop, maar zal op termijn veel duurder zijn. Dat zegt Andries )u- melet, lid van de Christen- Unie-fractie van het algemeen be stuur van het Waterschap Zeeuw se Eilanden. „De onderhoudskosten zullen vele malen hoger zijn dan bij buiten dijkse versterking. De zandafkal- ving gaat nu onverminderd door", zegt lumelet. Hij legt zich niet neer bij het besluit van het Rijk om de bewuste duinen aan de landzijde te versterken. Dit besluit is echter wel genomen op voor spraak van het Waterschap. Een standpunt waar het algemeen be stuur van het schap bij nader in zien niet gelukkig mee is. Binnendijks versterken is niet ge bruikelijk. In vrijwel alle gevallen wordt aan de zeezijde versterkt omdat het uitgangspunt is, dat bij kustversterking geen land verloren mag gaan. Versterken aan de land zijde wordt alleen toegepast als er aan de zeezijde geen mogelijkhe den zijn. „Wij vinden dit dan ook een principiële trendbreuk", zegt lumelet. Een buitenduinse versterking zou bij het Noorderstrand ook meer voor de hand liggen, zegt hij. Aan de binnenkant ligt een waardevol natuurgebied (de zoete- en zoute haard) wat verdwijnt bij kustver sterking. Bovendien wordt bij bui tenduinse versterking gelijk het af kalven van het strand bij de strand paviljoens Our Seaside en De Bran ding tegen gegaan. Nu nog moet om de paar jaar het strand op nieuw opgespoten worden omdat het zand door de stroming en een mui in hoog tempo wegspoelt. Met het opspuiten van de stran den zijn ook grote bedragen ge moeid. In juni heeft het algemeen bestuur een motie aangenomen waarmee het dagelijks bestuur van het Wa terschap is opgedragen weer om ta fel te gaan zitten met het Rijk met als doel de kust aan de zeezijde ver sterken. Dat overleg heeft geen nieuwe inzichten opgeleverd. Het Rijk houdt vast aan binnendijkse versterking vanwege de kosten. „Terwijl je als je aan de buitenkant gaat versterken alle problemen met het Noorderstrand in een keer oplost. Dan heb je sterke duinen, een sterk strand en heb je geen af slag meer. Nu moet je elke keer het strand opnieuw suppleren. Dat gebeurt in 2011, maar dat is met zo'n minimale hoeveelheid zand dat je twee jaar later weer overnieuw kan beginnen. En ik weet niet of Rijkswaterstaat dat gaat doen. Dan zeggen ze mis schien dat het niet echt nodig is. Strand opspuiten voor toeristen doen ze niet." Voor de beide strandpaviljoens heel vervelend. Niet alleen omdat de paviljoens door het water wor den bedreigd. De smalle stranden zijn ook minder aantrekkelijk voor badgasten en dat betekent inkom stenderving. Bovendien is het strand tussen de paviljoens bij hoog water niet direct bereikbaar voor hulpdiensten. ZIERIKZEE - Het verjagen en (beperkt) doodschieten van zilvermeeuwen bij mosselpercelen in de Ooster- schelde is toegestaan. Dat schrijft demissionair minister Gerda Verburg (LNV) in antwoord op vragen van Ma rianne Thieme van de Partij voor de Dieren. De zilvermeeuw is een beschermde vogel. Het dier eet afval, vis, jonge vogels maar ook schaal en schelpdieren zoals krabben, mosselen of oesters. Die dieren zijn ech ter ook gek op mosselzaad. Ze hebben het bij laag wa ter met name voorzien op de pas ingezaaide percelen bij de Zandkreek en vreten dan enorme hoeveelheden op. De provincie Zeeland heeft toestemming gegeven voor het verjagen van de vogels. Daarnaast mogen jaar lijks maximaal tien zilvermeeuwen geschoten worden. De ontheffing geldt alleen in de eerste drie weken na dat het mosselzaad is gezaaid. De Partij voor de Dieren wil dat het beschermen van de natuur (en de dieren) boven het economisch belang van de vissers gaat, maar daar is de minister het niet mee eens. Volgens haar gaan mosselkwekerij en natuur goed samen in de Oosterschelde en leveren de mosselkwe kers wellicht een positieve bijdrage aan de natuurwaar den van het gebied. foto Izaak Verkeste CADZAND-BAD - Hij gaat nu door het leven als 'Theo' en na een paar maandjes aansterken in de zeehon dencrèche in Pieterburen komt de dinsdagavond geredde zeehonden pup er weer helemaal bovenop. De huiler was aangespoeld op het strand bij Cadzand-Bad, vlak bij paviljoen De Zeemeeuw. Hij is ver noemd naar de eerste mens die zich zijn lot aantrok: Theo Tolle naar uit Retranchement. Tip? redactie@pzc.nl Kim is 4 jaar maar nog een echte dui melot. Als ze 's morgens uit haar dro men ontwaakt is dat steevast met de duim in de mond. Ook als ze overdag tv kijkt, een beet je moe is, of's avonds luistert naar het verhaaltje voor het slapen gaan. Duimpje in de mond. Ze heeft al vaak gehoord dat ze daar zo langzamerhand toch wel te groot voor is geworden. Ze laat ze praten. Tot het bezoek aan de tandarts daar was. Hij vertel de haar uitvoerig wat de consequen ties waren. Dat de voortanden heel ver vooruit gaan staan. „Dan lijk je wel een konijn", zei de man in de witte jas. Of ze het allemaal wel goed begre pen had? En of, bleek uit het antwoord van Kim: „Dan moet ik ook in de tuin gaan slapen..." DEITAPARK Ga op de foto met de zeeleeuwen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55