Zeeuwse als een speer Bo'us 'Op zomerse topdagen bakken we er 30.000' 3 caoci ÜTJ F0$HICN&&m FOR KIK 6 7SNS Protest I Vingino Outfitters Nation O'Neill Puma I Vans Quiksilver Converse enz. ST. MCCSSSTRMT25/27, VUSSIHGCN, WtBSHCP SKIPS M Net uit de oven worden de bolle broodjes op de bakblikken omgedraaid en platgedrukt door de nationaal groeiende vraag naar de bolus. „Wij zoeken hoe de automatisering ons een handje kan helpen", zegt Kees Da- men, commercieel manager van Bliek Meesterbakkers. „De kwaliteit moet na tuurlijk ook bewaard blijven", voegt hij toe. Met Van den Boomgaard lopen we naar de ovens waar het warmer is en nog lekker der ruikt. Karren vol met bakplaten waar verse bolussen op liggen of hebben gele gen, staan achter elkaar. De gedraaide deeg creaties moeten eerst nog tweeënhalf uur rijzen voordat ze de oven ingaan. „Een extra lange rijstijd", zegt Boomgaard. Door het rijzen zijn het bolle broodjes gewor den, met weinig suiker want dit is naar de bodem van de bakplaat gezakt. Het bakproces van de bolus luistert nauw: te lang in de oven en de suiker karameli- seert te veel en wordt dus te hard, te kort in de oven en het deeg is niet gaar. Om op alle tijden de perfecte smeuïge samenstel ling te krijgen, wordt de baktijd zelfs afge stemd op de wisseling van de oogst en de buitentemperatuur. Van den Boomgaard: „Het blijft een natuurproduct." Ook de ovens, die werken met hete olie, zijn zo ge maakt dat het in de hele oven precies even warm wordt. Dat komt het bakken ten goe de. De bolussen die uit de oven komen, wor den met hele bakblikken tegelijk omge draaid, zodat ze weer de platte broodjes worden zoals wij kennen. Nu komt ook de kleverige gekarameliseerde suiker tevoor schijn. In de inpakkamer verdwijnen de bolussen in doosjes. Die worden door heel Neder land gestuurd naar supermarkten en bakke rijen. Er worden twee soorten bolussen met een haast identieke receptuur ge maakt: een dagverse bolus en een langer houdbare ingevroren bolus. Buiten Zee land moeten liefhebbers genoegen nemen met een invriesbolus. Al doet de kwaliteit ervan volgens Damen niet onder voor die van de dagverse bolus. Bij de Zeeuwse horecagelegenheden, bak kerijen en supermarkten worden wel dag verse Bliek bolussen verkocht. Damen: „Wie in Zeeland op een terrasje in een bo lus hapt heeft grote kans dat het een dag verse Bliek Bolus is." door Maurits Sep Het is warm bij de ovens in de bakkerij van Bliek Mees terbakkers. Toch hebben ze daar liever warm en zonnig weer dan regen. „Hoe beter het weer, hoe meer toeristen in Zeeland, hoe meer bolussen er worden gege ten", is de simpele redenering van commercieel manager Kees Da men. Over belangstelling voor de bolus hebben ze bij Bliek toch al niet te klagen. Zodra er toeristen in de pro vincie zijn, neemt de vraag flink toe. Met Pasen, Hemelvaart, Pink steren en in de herfstvakantie dus. Maar de allergrootste piek is nu, in de zomer. Damen: „We draaien nu op volle capaciteit. Dat zijn er 30.000 per dag. De horeca wil ze hebben, de supermarktomzetten verveelvuldigen." In februari wordt al begonnen met de planning voor de zomerdrukte, zegt Damen. „We leveren in heel Zeeland, op Goeree en in West-Brabant. En aan supermark ten in heel Nederland, zoals Albert Heijn, (umbo, Sligro, Plus en Bak ker Bart." Je zegt niet 'bolus' maar 'Zeeuwse bolus', benadrukt Damen. Toch schijnt het zoete broodje oorspron kelijk uit Spanje en Portugal te ko men. „Wij zeggen wel eens dat we de bolus graag weer zouden 'terug brengen'. Exporteren dus, dat is een uitdaging voor de toekomst." donderdag 19 augustus 2010 De -nu échte- Bolussen worden verpakt en naar verkooppunten in heel Nederland gebracht oktober zal het derde deel worden uitge bracht. De vrouw in de kooi gaat over de jonge linkse politica Merete Lynggaard, die zon der spoor van de aardbodem verdwijnt. De media suggereren zelfmoord en vrijwil lige verdwijning. De politie pakt het groots aan, maar slaagt er desondanks niet in haar te vinden. Jaren later vindt alsnog een doorbraak plaats. Brigadier Carl Mor- ck, hoofd van de afdeling Q_voor onopge loste zaken, is een roekeloze crimineel op het spoor die gedreven wordt door haat. Carl Morck krijgt assistentie van een vluch teling, Assad, die een ware hulp in het on derzoek blijkt te zijn. Wraak blijkt een cru ciale factor te zijn in het verhaal. „De combinatie met de prettige schrijfstijl van Adler-Olsen maakt het tot een gewel dig boek", concludeert Jaqueline. „Span ning en humor laten je als een speer door het boek gaan." Skids kids teens zit nu onder 1 dak met onze nieuwe winkel KICK IT sneakers en shoes in alle maten in een mooi en ruim pand in de St. Jacobsstraat op een steenworp van vorige locatie. Sneakers Shoes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39