uit het hart' rasvoetballer in Hoek 23 Kilometervreter in de topklasse Paspoort neckerman* donderdag 19 augustus 2010 iiiiiaiiaii'twiaKWiMaai MMMMNMHH Het aantal profjaren van Jos van Nieuwstadt. Hij speelde voor Willem II, Excelsior, het Britse Doncaster Rovers FC en SC Cambuur. sior. „Ik heb met Doncaster Rovers in de Championship, net onder het hoogste niveau, een prachtig jaar gehad. Co Adriaanse is verre weg de beste trainer die ik heb meegemaakt, maar Sean O'Dris- coll vond ik ook een geweldige tac ticus. Die kon een elftal op heel veel manieren laten spelen, met drie, vier of vijf verdedigers, maar altijd in balans. Ik kon er na dat ene jaar nog een tweede blijven. Toch heb ik op het laatste mijn contract laten verbreken. Het zag er naar uit dat ik te weinig speel tijd zou krijgen. Ik kon nog bij Cambuur terecht, had in Engeland net een operatie aan mijn lies ach ter de rug en begon dus niet al te fit aan dat jaar. Daar kwam later nog een scheurtje in mijn ham string bij en na twee maanden weer een scheurtje in de lies. Toen heb ik maar besloten om mijn lichaam helemaal te laten herstel len, maar daardoor is het wel een verloren jaar geworden." De gelouterde prof, met zeven in terlands in long Oranje op zijn naam, komt in Hoek in een ande re wereld terecht. Twee keer trai nen per dag wordt nu drie keer per week. De Spartaanse discipline die Co Adriaanse zijn selectie op legde, is nog slechts een vage herin nering. „Hoe geweldig hij ook was als trainer en tacticus, hij kon zo overdrijven in zijn professionele denken, dat hij af en toe door sloeg. De verhalen zijn natuurlijk bekend: dat hij volwassen spelers paaseieren liet zoeken, dat hij ze uit de bus zette en urenlang naar huis liet lopen. Ik heb het ook meegemaakt. We verloren een vriendschappelijke wedstrijd uit te gen AA Gent met 6-o. Morgen melden op de club en zelf een lunchpakket meenemen, zei hij na afloop. We moesten met de auto achter de trainer aan, de sleutels in leveren en zo'n 25 kilometer lo pen. Dat is kleinerend hoor, voor spelers die dertig zijn en een gezin met kinderen hebben. Maar goed, er stond sportief van alles tegen over. Ik was negentien toen, we wonnen na de winterstop alles en haalden de Champions League." Jos van Nieuwstadt (Waalwijk, ge trouwd, vader van drie jonge kin deren) komt bij Hoek in het ritme van de topamateur terecht. „Ik ben even geschrokken van mijn eerste kennismaking met de club, toen we op een ongemaaid trai ningsveld werden gestuurd, omdat er bij Hoek zelf niet kon worden getraind. Waar kom ik nu terecht, heb ik een paar keer gedacht. Ik heb me snel aangepast en weet dat de mensen er hier alles voor doen. Het is een aardige selectie, denk ik zo, we moeten alleen nog veel be ter gaan voetballen dan dat we tot nu toe hebben gedaan. En waar we dan uitkomen in die topklasse? Ik heb er totaal geen idee van." Jos van Nieuwstadt. Geboren op 19 november 1979 in Waalwijk. Aantal profduels: 222, waarvan 203 in de eredivisie. Clubs: van 1998/1999 tot en met 2005/2006 bij Willem II, van 2006/2007 tot en met 2007/2008 bij Excelsior, het seizoen 2008/2009 bij Doncaster Rovers (Championship, het tweede niveau in Engeland) en het seizoen 2009/2010 bij SC Cambuur (eer ste divisie). Meeste wedstrijden per profsei zoen: 33 (in het seizoen 2001/2002 bij Willem II en in 2006/2007 bij Excelsior). Aantal competitiedoelpunten in het profvoetbal: 4. venhonderd kilometer van Brasi lia. Tot dan was ik altijd op straat. Mijn vader moest me 's avonds al tijd laat binnen roepen." Zijn voetbalnaam Mille (eigenlijk Miller) kreeg hij bij Cruzeiro, waar zijn trainer bij de jeugd een opval lende gelijkenis zag met een vroe gere, 56-voudige international: Luis Antönio Córréa da Costa, bij naam Müller. „Voor mij werd het Miller, op zijn Braziliaans uitge sproken, maar hier in Nederland zeggen ze ook wel Mille." Zoals bij de meeste Brazilianen was het ook voor Mille Mendes een droom om naar Europa te ko men. Hij vertrok op zijn twintig ste naar Brussel en trok daar in bij familie. Zijn neef bracht hem via een manager in contact met AA Gent. „Ik mocht van de club in een hotel wonen en heb een paar maanden later mijn Braziliaanse vriendin over laten komen. Maar toen we er een tijdje woonden en we inmiddels waren getrouwd, kreeg ik geen contract van AA Gent en moest ik vertrekken." Mendes zwerft vanaf die tijd van de ene club naar de andere om toch maar wat geld te verdienen. Met zijn vrouw Maria en hun dochtertje Emmanuela van een jaar en zeven maanden woont hij nu in een piepklein appartement in de grauwe binnenstad van Ant werpen. Hij kan met voetballen zijn gezinnetje niet onderhouden, maar wordt onder meer gespon sord door Leo Emmerzaal, een ei genaar van tankschepen, die sa men met Rob Vergouwen ook een rol speelt in de reddingsactie van de VC Vlissingen. Zijn Braziliaanse vrouw kent hij al uit zijn jeugdjaren.,,We hebben al tijd met elkaar gespeeld, omdat on ze families bevriend waren." Men des' familie woont nog in Brazilië. „Mijn moeder is dit jaar voor het eerst hier geweest, omdat ze ons dochtertje wilde zien. Emmanuela is anderhalf jaar geleden op 31 de cember geboren, één dag voordat ik jarig was." Verder heeft hij zijn familie in drie jaar niet meer ge zien. „Ik mis ze, maar ik hoop hier te slagen als voetballer. Het leven bevalt me hier. Ik houd ook van de temperaturen in Nederland en in België, als het maar niet te veel regent."Mille Mendes wil de kans om hogerop te komen met twee handen aangrijpen. „Grenswach ters was een mooie club, alleen niet op het niveau dat ik graag wil." Hij was bij de Brabantse club de onbetwiste ster als zwervende spits en als afmaker. Mendes heeft bij Hoek de voorkeur voor één van de twee spitsposities. „Maar de trainer ziet me liever net achter de spitsen om de beslissende pass te geven en zelf te scoren. Voor mij maakt het niet uit, al zegt de trai ner dat ik keeper moet zijn. Als ik maar kan spelen, dan is het goed." Mille Mendes aast nog altijd op een profcontract. foto Rob Kamminga Hoek reist het komende seizoen ruim zesduizend kilometer om alle uitwedstrijden in de topklasse af te werken. De verste tegenstander is Harkemase Boys, goed voor 682 kilometer, heen en weer. Donja Odijk datum tegenstander retourafstand (km) 1 21/8 Sparta Nijkerk 424 2 31/8 Capelle 274 3 11/9 Ijsselmeervogels (Spakenburg) 420 4 25/9 Rijnsburgse Boys 360 5 9/10 Flevo Boys (Emmeloord) 536 6 30/10 HHC (Hardenberg) 606 7 13/11 FCLisse 384 8 20/11 CSV Apeldoorn 480 9 11/12 Barendrecht 264 10 29/1 Spakenburg 420 11 19/2 W Katwijk 368 12 19/3 SC Genemuiden 560 13 2/4 Excelsior'31 (Rijssen) 572 14 16/4 Harkemase Boys 682 15 14/5 ARC (Alphen a/d Rijn) 340 totaal 6690 jAKTAZI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25