buitenland 19 Rel om foto's Palestijnse gevangenen Eindelijk mevrouw gondelier 'E Bloedige dag in Bagdad SCHANDAAL ISRAËL Meerdere (ex-) militairen publiceren foto's van zichzelf met gedetineerden VENETIAANSE PRIMEUR Giorgia Boscolo (24) bestormt mannenbolwerk woensdag 18 augustus 2010 De Israëlische oud-militair Eden Aberjil maakte foto's van zich zelf met gevangengenomen Pa- lestijnen. Zo wilde ze haar da gen in het leger herinneren. Vol gens een mensenrechtenorgani satie staat dit geval niet op zich zelf. TEL AVIV - In Israël is ophef ont staan over foto's die een oud-mili tair op Facebook heeft geplaatst. Daarin is de vrouw te zien met Pa lestijnse gevangenen. Het Israëli sche leger stelt dat het om een inci dent gaat en noemt de foto's 'be schamend'. Mensenrechtenorganisatie Brea king the Silence liet gisteren weten dat het helemaal niet om een enke ling gaat en plaatste op Facebook meer foto's van Israëlische militai ren die poseren met Palestijnse ge vangenen. Palestijnse organisaties, noemen de foto's vernederend, al dus de BBC. De militair waar het mee begon, de 26-jarige Eden Aberjil, zei giste ren niets fouts te hebben gedaan. De foto's waren genomen om haar tijd in het leger te herinneren. „Er is geen geweld en er wordt nie mand vernederd", aldus de vrouw die doodsbedreigingen heeft ont vangen. De foto's, die inmiddels zijn - verwijderd, verschenen op haar Facebookpagina onder de kop Het Leger: de beste dagen van mijn leven. In 2004 namen Ameri kaanse soldaten foto's van zichzelf met Iraakse gevangenen. Die gin gen de wereld over vanwege het vernederende karakter. BAGDAD - Extremisten hebben gis terochtend tientallen mensen ver moord in Irak. In de hoofdstad Bagdad blies een zelfmoordenaar zich op midden in een groep leger- rekruten. Er vielen zeker 59 doden en meer dan 120 gewonden. Elders werden acht rechters aangevallen met explosieven en vuurwapens. Twee van hen stierven. Het nieuwste geweld houdt vol gens waarnemers vrijwel zeker ver band met de beëindiging van de gevechtsmissie van de VS in Irak. Per 1 september dragen de Iraakse autoriteiten weer de volle verant woordelijkheid voor de veiligheid in hun land. Tegenstanders van de regering willen met de aanslagen de zwakte van het veiligheidsappa raat aantonen. In de eerste helft van augustus von den zeker 200 mensen de dood door geweld in Irak. In de maand juli stierven volgens de Iraakse au toriteiten 535 mensen op geweldda dige wijze. Het Amerikaanse leger plaatste grote vraagtekens bij dat cijfer en noemde 222 sterfgevallen door geweld meer realistisch. Het aantal Amerikaanse militairen in Irak zal binnen twee weken zijn teruggebracht tot 50.000. In 2007 waren dat er nog 160.000. Op de voorgrond lacht Eden Aberjil naar de camera. Deze foto van zichzelf met enkele Palestijnse gevangenen heeft ze op haar Facebookpagina gezet. De Israëlische heeft inmiddels een aantal doodsbedreigingen gekregen. foto AP Na 900 jaar is het een vrouw (bijna) gelukt gonde lier te worden. Het meest ge ambieerde beroep van Vene tië staat op het punt een re volutie te ondergaan. door onze correspondent Eelco van der Linden Giorgia Boscolo en droom die werkelijk heid is geworden." Giorgia Boscolo, 24 jaar en moeder van twee kinderen, kan haar geluk niet op. Na 900 jaar is deze blondine de eerste vrouw die het gelukt is door te dringen in een authentiek man nenbolwerk, zo gesloten dat critici steevast van een kaste spreken. Giorgia heeft een jaar theorie en praktijk gedaan bij het gemeente lijk Instituut voor het Conserve ren van de Gondel en de Bescher ming van de Gondelier. Ze mag niet praten over de inhoud van het uiterst geheime lesprogramma, maar heeft deze week met succes de examencommissie door het Canal Grande en een zijtak van de levensader van Venetië gevoerd. De komst van een vrouw is voor voorzitter Nicola Falconi een teken dat zijn instituut met de tijd mee gaat, maar moet vooral ook de vie ze smaak wegspoelen rond de Duitse Alexandra Hai, die twee jaar geleden een rel veroorzaakte nadat ze tien jaar lang vergeefs had geprobeerd gondelier te worden. Ze werd keer op keer afgewezen, zelfs een aanvraag bij het nieuwe ministerie van Gelijke Kansen le verde niets op. De Duitse hield vol en ging als gondelier werken voor een hotel - iets heel anders, want de gondels gelden als openbaar ver voer - maar veel lol beleefde ze er niet aan. Toen ze eens een net ge trouwd stel door de kanalen van Venetië manoeuvreerde, werd ze uitgescholden en weggehoond door de 'echte' gondeliers, die niet bekend staan om hun goede ma nieren en welbespraaktheid. Wordt het nu helemaal anders? De mannelijke collega's lijken Gior- Wie gondelier wil worden moet hopen 'een heilige in het paradijs te vinden' gia te hebben geaccepteerd, daarbij geholpen door het feit ze een 'ech te' Venetiaanse is. Sterker nog, haar vader is al zijn hele leven gon delier. De revolutie in de Lagune, zoals burgemeester Giorgio Orsoni het uitdrukte toen hij Giorgia felici teerde, lijkt te verlopen volgens be kend Italiaans patroon, waarbij kinderen het (beschermde) be roep van vader overnemen. Voorzitter Flaconi vindt niet dat gondeliers een kaste vormen met een monopoliepositie. Hij onder streept dat iedereen van achttien jaar en ouder een aanvraag kan in dienen zoals dat gaat voor andere functies in het openbaar vervoer. Maar gondeliers zijn geen ambte naren. Ze hebben, net als dokto ren, notarissen en architecten, hun eigen 'orde', die waakt over oplei dingen en bovenal de licenties, zonder welke je niets begint. Op dit moment zijn er 425 licen ties, die zich vertalen in enorme status en - volgens de critici - ber gen geld. Giorgia Boscolo is een van de 150 personen die proberen gondelier te worden. Van deze groep zijn er nu, inclusief Giorgia, 22 geslaagd voor hun toelatingsexa men. Voorlopig hebben deze 22 de status van 'vervanger' en mogen ze alleen als 'tweede man' meeva ren op gondels die op het Canal Grande een pontfunctie hebben. Giorgia gaat nu door met studeren en zegt op een dag echt als gediplo meerd gondelier te willen werken. De kans dat het haar lukt, is inder daad groot want ze kan de licentie overnemen van haar vader. Alle anderen moeten hopen, zoals het gezegde luidt, 'een heilige in het paradijs te vinden', ofwel iemand die je helpt verder te komen in de Italiaanse wereld van privileges en geprivilegieerden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9