81 buitenland Zuiden Polen wordt moedeloos van het water Moeder baby Azaria eist na dertig jaar dat overlijdensakte wordt aangepast Toeristische website: Vlaanderen is een buurland van België Gijzeling in ambassade Turkije in Israël 'Di Rupo wil paar dagen extra tijd' Aanhouding om verkoop albino Oud-president Cossiga (82) overleden Trein honderden kilometers uit koers Agent doodgeschoten door bankrovers Successierecht Duitse homo's verandert Rijke Russen om hulp gevraagd na branden 'Ons systeem tegen overstromingen kan zo naar het museum' woensdag 18 augustus 2010 MWANZA De politie in Tanzania heeft een Ke- niaanse man aangehouden wegens de verkoop van een albino landge noot. De verdachte werd opgepakt nadat hij met enkele undercovera genten een contract had gesloten ter waarde van ruim 193.000 euro. Lichaamsdelen van albino's zijn in delen van Afrika zeer gewild als in grediënten voor drankjes van medi cijnmannen. ROME De Italiaanse oud-president Fran cesco Cossiga is gisteren op 82-jari- ge leeftijd overleden. Cossiga lag sinds vorige week in het zieken huis met hart- en ademhalingspro blemen. De ex-president werd veel vuldig beschuldigd van het hebben van politieke geheimen. Zo gaf Cos siga toe dat hij betrokken was bij Gladio, een schimmig anti-commu nistisch guerillanetwerk. ZÜRICH Een nachttrein heeft meer dan 130 passagiers afgezet in het Zwitserse Zurich in plaats van in Milaan. Nog eens 105 reizigers strandden op een Frans-Italiaans grensstation. De wagons zijn in het Franse Lyon aan de verkeerde locomotieven ge koppeld, aldus een woordvoerder van de Zwitserse spoorwegen. De passagiers zijn later alsnog naar de juiste bestemming gebracht. MADRID Een schietpartij tussen de Spaanse Guardia Civil en twee bankrovers heeft een politieman het leven ge kost. Een tweede agent raakte ge wond, evenals een van de bankro vers. De andere wist te voet te ont komen. Dat heeft de Guardia Civil gisteren bekendgemaakt. De schiet partij voltrok zich rond 06.00 uur bij een filiaal van de bank Caixa Ga- licia in het stadje A Caniza. BERLIJN Homoseksuele stellen in Duitsland met een geregistreerd partner schap mogen gebruikmaken van dezelfde belastingregels als hetero seksuelen. Dat zegt het Duitse hooggerechtshof. Het hof oordeelt ten gunste van homoseksuele ei sers wier partners zijn overleden. Zij vochten regels aan dat zij dezelf de successierechten moeten beta len als verre verwanten. MOSKOU De Russische president Dmitri Medvedev heeft rijke landgenoten gevraagd om hulp bij het opbou wen van dorpen die in de as gelegd zijn door bosbranden. De eigenaar van de grootste aluminiumfabriek ter wereld, Oleg Deripaska, heeft aangeboden vijftig huizen te laten bouwen. Rusland doet wel vaker een beroep op rijken voor over heidsprojecten. ADELAIDE - Een Australische vrouw die ten onrechte werd ver oordeeld voor de moord op haar baby heeft gisteren geëist dat op de overlijdensakte van haar doch tertje wordt vermeld dat het kind door een dingo, een woestijn hond, is meegenomen. De negen weken oude baby verdween dertig jaar geleden in de Australische Outback. Lindy Chamberlain-Creighton zet te haar eis gisteren, op de dertigste verjaardag van de verdwijning van dochtertje Azaria, in een open brief op haar website. 'Onze fami lie zal zich deze dag altijd herinne ren als de dag waarop de waarheid door het slijk werd gehaald en met voeten werd getreden', schreef ze. De zaak is een van de meest vol hardende mysteries in de Australi sche geschiedenis en verwierf in 1988 internationale bekendheid door de film A Cry in the Dark, waarvoor Meryl Streep, in de rol van Lindy Chamberlain, een Os car-nominatie kreeg. Gerechtelijk vooronderzoek leidde aanvankelijk tot de conclusie dat een dingo verantwoordelijk was voor de verdwijning van Azaria, maar uiteindelijk werd de moeder aangeklaagd voor moord. Lindy Chamberlain werd in 1982 schuldig bevonden en veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf Vier jaar later werd ze vrijgelaten toen een deel van de kleding van haar dochtertje werd gevonden en de bewering van de moeder onder bouwde dat het kleine kind door een dingo was meegenomen. De familie werd in 1987 van alle blaam gezuiverd; maar nieuw ge rechtelijk onderzoek in 1995 lever de geen definitieve conclusie op over wat er nu precies met het meisje is gebeurd. Of Chamberlain juridische stappen overweegt om de overlijdensakte gewijzigd te krij gen, is niet duidelijk. Lindy Chamberlain-Creighton met een van haar andere kinderen in de Outback. BRUSSEL - Terwijl de kabinetsfor matie in België maar niet opschiet, blijven Vlamingen en Walen el kaar ook op andere manieren het leven zuur maken. Gisteren schoot een landkaartje op een toeristische website van de Vlaamse regiorege ring de Franstalige staatssecretaris van het gewest Brussel Christos Doulkeridis in het verkeerde keel gat. Op dit kaartje wordt de in druk gewekt dat België een buur land is van Vlaanderen. Iedereen maakt wel eens een fout, erkent Doulkeridis, maar de be windsman gelooft langzamerhand niet meer in toeval. Want vorig jaar bevatte een kaart op een uitno diging van het Flanders House in New York al een soortgelijke blun der. Wallonië stond daarop afge beeld als een onderdeel van Frank rijk, terwijl Brussel ter hoogte van Antwerpen gesitueerd werd. Doulkeridis denkt dat er sprake is van 'een welbewuste strategie' en 'een fundamentele drang om Vlaanderen als afzonderlijk land voor te stellen, waarbij Brussel zon der scrupules geannexeerd wordt'. JERUZALEM - Een man heeft giste ren in de Turkse ambassade in Tel Aviv een aantal mensen in gijze ling genomen, nadat buiten het ge bouw schoten waren gelost. Vol gens het Turkse persbureau Anato lia wisten ambassadebeveiligers hem te overmeesteren. Gisteren was onduidelijk of de man ge wond is geraakt. „Ik heb twee gijzelaars en ga de ambassade opblazen", zou de man hebben gezegd tegen een tv-zen- der. De Israëlische krant Maariv meldde ook te zijn gebeld door de gijzelnemer. Hij zou Nadim Injaz heten en een brandbare vloeistof bij zich hebben. De man dreigde 'alle joden die binnenkomen te vermoorden'. Injaz zou ook heb ben geëist naar Turkije te worden gevlogen. Naar eigen zeggen wordt hij vervolgd door de Israëlische ge heime dienst. De gijzelaars, de con sul en zijn vrouw, zouden voor de overmeestering al zijn ontsnapt. ■WimilHIIHIIIIIIIIl—lllllllli IIIHIIHHilTOM^BWa» BRUSSEL - De Belgische 'preforma- teur' Elio Di Rupo gaat vandaag naar koning Albert II om verslag uit te brengen van zijn werkzaam heden. Volgens de VRT zal hij vra gen om enkele dagen meer tijd voor zijn opdracht. Di Rupo zou die opdracht eerst afgelopen maan dag afronden. Vooral tussen de Vlaamse-nationalistische N-VA en de Franstalige partijen lijkt de kloof nog diep. WARSCHAU - Het water gutst aan al le kanten van de berghellingen af Straten zijn beken, landerijen staan meer dan een halve meter onder water. Pompen helpt niet meer. Zandzakken blijken waarde loos. En het blijft maar regenen. Zuidwest Polen, bij het drielanden punt met Duitsland en Tsjechië, staat weer blank. Peter heeft al achttien jaar een camping in Jelenia Gora. „Dit is nu al de derde keer dat ik de was machines en koelkasten door de straat zie drijven. Het is echt triest voor de mensen die hier leven want ze hebben helemaal niets. Ze zijn ook niet verzekerd. En de overheid doet niets. Die geeft lie ver honderden miljoenen euro's uit aan het EK voetbal in 2012." Wegen in de regio zijn alleen nog met terreinwagens begaanbaar. Bogatynia was eigenlijk net beko men van de overstroming van de Miedzianka-rivier, begin augustus toen het noodlot afgelopen week einde weer toesloeg. Een nieuwe vloedgolf betekende voor 230 inwo ners dat zij het dak boven hun hoofd kwijtraakten. Hoteleigenaar Stanislaw Arsan: „De watersnood heeft Bogatynia verdeeld. Je ziet dat sommige mensen erg behulp zaam zijn. Anderen trekken zich niets aan van het lot van hun me deburgers." Volgens Arsan maak ten nogal wat collega-onderne mers zelfs bewust misbruik van de situatie. De prijs van mineraalwa ter en brood vertienvoudigde. De regionale brandweer is met 250 man in Bogatynia actief „Wij hel- pen bij het opruimen van de troep, maar zijn vooral bezig met het verstevigen van dijken. Als we dat niet doen, zorgt elke volgende watergolf voor veel schade", aldus kapitein Krzysztof Gielsa. Daar naast wordt met man en macht ge tracht wegen begaanbaar te ma ken. De stad is per auto nu alleen nog via Duitsland bereikbaar. Het Inwoners van Bogatynia bekijken een woning die werd verwoest bij een van de drie overstroming die de plaats troffen. foto Filip Singer/EPA lokale ziekenhuis heeft geen stroom meer. De watersnood heeft tot nu toe al 500 miljoen euro gekost. Er liggen inmiddels 210.000 schadeclaims. Volgens hydroloog Janusz Zelazins- ki moet Polen de infrastructuur op orde brengen. „Ons systeem te gen overstromingen kan zo naar het museum." In Bogatynia is de loop van de ri vier aangepast en kwamen veel huizen direct aan de oevers te staan. Volgens Zelazinski zijn er in Polen enkele duizenden vergelijk bare situaties. „Heel lang ging het in Polen goed en daardoor zijn wij in slaap gesust. De overstromingen hebben aangetoond waartoe het water in staat is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8