zeeland 119 Kapelle herleeft daguerréotypie li Si Project starterswoningen Middelharnis krijgt vorm ter wereld in de vingers betaalbare brilmode woensdag 18 augustus 2010 Pronkstuk is de foto van de vervallen serre. Ortelee in de 'showroom' van zijn woonhuis, het stationsgebouw in Kapelle. Aan de muur hangen fasci nerende foto's met een schittering en een suggestie van driedimensio- naliteit die je op moderne afbeel foto Rinus Ortelee dingen niet zo gauw zult aantreft fen. Pronkstuk is de foto van de vervallen serre van een landhuis. 5. Daarna wordt het plaatje als een deksel op een kistje met kwik erin geplaatst. De belichte kant hangt naar beneden, de kwik wordt verwarmd en de dampen slaan tegen de afbeelding. Er ontstaat een negatief beeld, dat wordt waargenomen als positief. Rinus Ortelee werkt inmiddels met een alternatief voor kwik. t. De plaat wordt vrijwel direct iaarna in de camera geschoven, tmdat de lichtgevoeligheid maar van corte duur is. Afhankelijk van ichtgevoeligheid en gekozen liafragma is de gemiddelde iluitertijd circa twintig minuten. Mies wat beweegt, zie je daarom niet erug op de foto. 6. Het overtollige jodium wordt verwijderd met een oplossing van verwarmd keukenzout. Wie niet beter weet, zou denken dat de afbeelding ergens uit een oud archief is opgediept, maar Or telee maakte de foto zelf, op een tocht door het Vlaamse platteland. „Daguerreotypie-foto's hebben geen korrel, daardoor zijn ze haar- en haarscherp", vertelt Ortelee. „Met moderne foto's zit de struc tuur van het negatief er altijd in. Daguerréotypie geeft ook een on gekende diepte, dat halen de came ra's van tegenwoordig niet." Er zijn niet veel mensen op de we reld die de techniek beheersen. „Misschien drie of vier. In Europa ben ik de enige", schat Ortelee in. „Sinds 2006 ben ik ermee bezig, Charlotte is er sinds kort bij geko men. Zij leert het vak van mij, want het is een enge gedachte: als er iets met mij zou gebeuren, is al le kennis in één klap weg." Unieke kennis blijft nooit lang on opgemerkt. Zo wordt Ortelee jaar lijks uitgenodigd door de Daguer- rian Society in Washington, „Eind 2008 heb ik daar mijn procédé ge presenteerd. In 2007 heb ik een paar ontdekkingen gedaan. Zo heb ik een vervanger gevonden voor het kwik uit het originele procédé en een fixatielaag ontwikkeld waar door de beelden bestand zijn te gen invloeden van buitenaf. Hoe precies, vertel ik natuurlijk niet, hoewel die Amerikanen er wel op azen." Op uitnodiging van het foto- grafie-archief Arxiu Fotografie de Barcelona, helpen Rinus en Char lotte eind augustus mee aan een 7. In 1839 deden ze het nog niet, rond 1842 wel: de plaat bedekken met laagje goudchloride. Een dure aangelegenheid, maar het geeft een stabieler beeld. Ortelee brengt nog een fixeerlaag aan van een door hem ontdekte samenstelling, zodat de afbeelding beter bewaard blijft. MEiuiBLHHniftiiii"jTi|rmssssmm www.tmcwoonwinkels.nl MIDDELHARNIS - Het project in Mid delharnis waarbij starters op de (koop)woningmarkt hun krachten bundelen en samen zelf hun eigen starterswoningen bouwen, krijgt vorm. Inmiddels hebben zich 17 deelnemers gemeld. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Bij het project draait het om Col lectief Particulier Opdrachtgever schap (CPO). Jongeren die graag een betaalbare koopwoning willen in Middelharnis zijn via een wer vingscampagne uitgenodigd om mee te doen. Zij hebben zich in middels verenigd in Kopersvereni ging Molenplein. Deze gaat voor haar leden 20 tot 25 woningen rea- Rinus Ortelee onderzoek naar een mobiele daguerreotypie-studio in de Pyre neeën, die recent is ontdekt. „Het is waarschijnlijk de enige op de we reld die nog is overgebleven. Om dat wij mensen uit de praktijk zijn, helpen we met de inventarisa tie: waar dient welk instrument voor en wat mist er? Toen ik de lijst zag, kon ik ze zo al vertellen dat de goudchloride ontbreekt. Dat geloofden ze niet, ze zeiden dat die er nooit bij heeft gezeten. Maar dat kan niet, want er is wel pigment om de foto's in te kleu ren. Inkleuren kan alleen als er goudchloride is aangebracht." 8. De laatste stap is de afbeelding (hierboven Het Hoompje in St. Anna ter Muiden) achter glas zetten. Dat moet zo spoedig mogelijk gebeuren. Zuurstof tast de foto aan. De glazen plaat is al van tevoren aan de achterkant beschilderd. Aan de achterkant wordt een doos van zuurvrije kartonnen lagen bevestigd. Willem Adriaansens bron Rinus Ortelee liseren. Het gaat om starterswonin gen met twee verdiepingen met een kap en een tuin. De woningen komen aan de Molenweg, daar waar nu nog een gemeentelijk op slagterrein is. De kopers bepalen gezamenlijk de types woningen die neergezet worden en hetzelfde geldt voor de verkaveling van het terrein. De kopers kunnen daarna op woningniveau hun specifieke woonwensen nog verder uit laten werken. De gemeente Middelharnis staat helemaal achter het project. De ge meenteraad heeft onlangs beslo ten eerdergenoemde locatie be schikbaar te stellen. BIJ AANKOOP VAN EEN COMPLETE BRIL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63