In stationsgebouw i8l zeeland Nieuwe inzichten reden verplaatsen Onderdak Musicus Engel Reinhoudt slaat met zijn nieuwe cd een andere weg in Urenlange stroomstoring treft vijftig huishoudens Het Daguerreotypie-procédé Oldtimerclub gaat op molen- en dorpentocht Tippelaars wandelen over strand en duinen Waterspektakel ter Kitesurfer gewond ere van omloop na val op strand 1839 Rinus Ortelee heeft als enige in Europa oudste fotografieprocédé Sterrenwachter geeft lezing over de maan Arno van Wijk geeft marktconcert woensdag 18 augustus 2010 utii. —win ;I iiMwiwr ;v ATmMm8%^zmp&*&ms door Melita Lanting ZIERIKZEE - Voortschrijdend in zicht, dat is de reden waarom de locatie Groeneweegje in Zierikzee is verlaten voor nieuwbouw van sportcentrum Onderdak, Dat schrijft het college van B en W in antwoord op vragen van de fractie van Alert! Fractievoorzitter Jos Hoeijmakers heeft de vragen gesteld omdat de gemeenteraad in november 2008 aan het college heeft opgedragen nieuwbouw van Onderdak te reali seren op de huidige locatie aan het Groeneweegje. Het college stelt dat de raad weliswaar heeft gesproken over een voorkeurslocatie, maar dat daarmee de locatie dus niet de finitief is. Het college stelt dat de nieuwe locatie aan de Lange Blok- weg is gekozen op basis van markt onderzoek. Marktpartijen zien de meeste kansen in een sportgerela- teerde omgeving en de huidige lo catie ligt in een industriële omge ving. De huidige locatie kan be trokken worden bij de ontwikke ling van een stadsentree aan die kant van Zierikzee. De opmerking van Hoeijmakers dat de gemeenteraad is gepasseerd werpt het college verre van zich. De raad krijgt in de vergadering van september de kans zich over dit voorstel uit te spreken. sr* aiiiw^nrm SCHARENDIJKE De oldtimerclub Midden-Zeeland houdt zondag een molen- en dor pentocht op Schouwen-Duiveland. De deelnemers aan de tocht ont moeten elkaar om 11.00 uur bij mo len De Lelie aan de Elkerzeeseweg in Scharendijke. Old-timerbezitter Ad Bouwman heeft samen met zijn vrouw Jaqueline een middag- vullende rit uitgezet. De rit gaat om 13.00 uur van start vanaf de mo len. De Lelie is tevens het eindpunt van de rit. VLISS1NGEN De Vrolijke Tippelaars houden za terdag duin- en strandtochten in Vlissingen. Wie mee wil lopen, kan uit verschillende routes kie zen. Er zijn tochten van 5,10,15, 20 en 30 kilometer. Deelnemers lopen over het strand, duinen en door het Nollebos. De start van de 20 en 30 kilometer is tussen 9.00 en 11.00 uur, kortere af standen van 9.00 tot 12.00 uur van af de Kanovijver aan de Burg. Van Woederenlaan in Vlissingen. MIDDELHARNIS Goeree-Overflakkee maakt zich op voor de editie 2010 van de Omloop van Goeree-Overflakkee. Als blik vanger zijn vrijdag bij de stempel post aan de Korendreef in Middel- harnis allerlei activiteiten. Speciaal voor de bezoekers van de omloop zorgt Tieleman Keukens voor zoge heten waterballen: ballen waarmee je over water kunt lopen zonder nat te worden. Bij In-Side Catering wordt gezorgd voor een hapje, drankje en muziek. HOEDEKENSKERKE Een stroomstoring in de Haven straat en de Kerkstraat in Hoede- kenskerke speelde maandagoch tend zo'n vijftig huishoudens par ten. Eind van de ochtend was de storing verholpen. „We noemen dit een sluimerende storing", zegt woordvoerder Peter Couwenberg van Delta. „Op het moment dat we een nieuwe zekering staken, was de storing voorbij. Maar even later viel de stroom toch weer uit. Dat had wellicht te maken met de vele regen in de afgelopen dagen. Als er vocht bij de zwakke plek komt, valt de stroom uit. Droogt de plek weer op, dan werkt de elektriciteit weer." door Lilian Dominicus ZONNEMAIRE Jan Koeman van de sterrenwacht Philippus Lansbergen in Middel burg is maandag 23 augustus te gast op landschapscamping De Zonnehoeve in Zonnemaire. Hij verzorgt daar een lezing over de maan. Daarna gaat Koeman samen met zijn toehoorders naar buiten om met behulp van telescopen de maan en andere sterren en plane ten te bekijken. De lezing van Koe man begint om 20.00 uur. GOES Cantor-organist Arna van Wijk van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes geeft zaterdag 21 augustus tijdens het Draaiorgelfestival Goes een marktconcert. Het programma is aangepast op het festival, met muziek van onder andere Joseph Haydn en Louis Lefé- bure-Wély. Het kerkorgel en een draaiorgel zullen samen Johann Se bastian Bach laten klinken. Het con cert begint om 13.30 uur en is vrij toegankelijk. BROUWERSDAM Wie vorige week in de binnenstad van Goes liep, had ze be zig kunnen zien: Ri nus Ortelee en Charlotte Edam. Ze vielen behoorlijk op, met een forse, ouderwetse houten camera op statief Zo eentje met een zwar te doek aan de achterkant waar de fotograaf onder kan kruipen. En, in deze tijd kun je het je nau welijks voorstellen, maar ze kwa men thuis met 'slechts' drie foto's: van de Grote Markt, de historische binnenhaven en de Korte Vorst- straat. Dat heeft deels te maken met de voorbereidingstijd voor een foto: zo'n veertig uur. Ook spe len kosten mee: in één afbeelding zit alleen al aan materiaal zo'n 150 euro. Dan is er van elke foto slechts één exemplaar beschikbaar, want de afdruk is een negatief Het lijkt een positief, omdat onze hersenen het beeld vanzelf omzet ten. Nog iets opvallends: ondanks alle toeristen in de stad, is op de fo to's geen mens op te zien. Dat heeft te maken met de lange slui tertijd van gemiddeld twintig mi nuten die nodig is om een beeld vast te leggen. Niet verwonderlijk dat de twee heel wat uit te leggen hebben als ze met hun apparatuur in de weer zijn. Ze werken volgens het oudste fotografieprocédé ter wereld: daguerréotypie, een techniek uit Daguerreotypie-reproductie van bestaande portretfoto, foto Willem Mieras 1839, ontwikkeld door de Frans man Louis Daguerre. Hij staat te boek als de grondlegger van de mo- 1De basis van daguerréotypie fotografie is een koperen plaatje. Het mag ook een zilveren plaat zijn, maar dat is heel kostbaar. derne fotografie. „Vanuit de daguerréotypie zijn alle andere vor men van fotografie ontstaan", zegt 3. Het verzilverde plaatje wordt in een doosje met jodiumkristallen geschoven, die verdampen bij kampertemperatuur. Zo ontstaat eer lichtgevoelige plaat van zilverjodide. Een Duitse kitesurfer heeft maan dag aan het einde van de middag zijn been gebroken. Hij is tijdens het kiten hard ten val gekomen op het strand bij paviljoen De Kous op de Brouwersdam. Er stond op dat moment een harde wind op het strand, windkracht zeven. Het slachtoffer is met hulp van het speciale strandvoertuig van de KNRM van het strand gehaald en per ambulance naar het ziekenhuis in Dirksland gebracht. 2. Dat plaatje wordt gepolijst met puimsteen (r) en olijfolie. Daarna wordt het afgewerkt met dodekop (I), een poeder uit de juwelenindustrie. Daar overheen gaat een laag van 99,99% zuiver zilver. door Raymond de Frel Het is een wonder a j'r bin, j'ao d'r ok nie kunne we- ze. Of j'ao Groninger ewist of eên van die Chi nezen. Dan eet je gin Bram of Toos, mae Lin, Lau, of Yang li. Je bepael ok glad nie zelf a j'r komt as wat of wie. A j'r komt as wat of wie. Bovenstaand coupletje uit Het le ven is een loterie geeft de essentie van de nieuwe cd Geluk van Engel Reinhoudt uit 's-Heerenhoek mis schien nog wel het beste weer. Je kunt er niets aan doen dat je gebo ren bent, maar je moet er iets van maken. Alles in het leven is onze ker, maar met een portie geluk kom je een heel eind. En wie wat geluk over heeft, die moet het maar bewaren in De spoorpot van het leven, om het er in slechte tij den uit te kunnen halen. Dan wordt het openingsnummer Het le ven is een fluitje (Je mot 'r wè op blaèze, mae 't is nie moeilijk en het wentvanzelf weer van toepassing. Vooral laatstgenoemd liedje gaat het live goed doen, verwacht Rein houdt. Net als het laatste liedje, Fit ness, waarin hij zijn fitnesslessen met een groep vrouwen bezingt. „Als ik op een feestje moet spelen, maak ik daar doorgaans speciaal een liedje voor. Een enkele keer overstijgt zo'n liedje de gebeurte nis. Dat was met Fitness het geval." Geluk is zijn vijfde cd. Opgeno men onder leiding van gitarist Ja mes van de Water van de band Not James Dean en multi-instru- mentalist Roland Stolk. „Daardoor zijn er bijvoorbeeld meer wisselin gen in tempo dan voorheen." Het vraagt ook om een andere manier van optreden. Dat doe ik al 35 jaar met een gitaar en een krukje, maar nu wil ik toch wat meer thea ter in mijn show stoppen." De cd Geluk is te bestellen op www.zeeuwsezanger.nl. Video op www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62