41 binnenland Huis van de democratie krijgt trekjes van fort TO©S Lab traceert bacteriestam die mogelijk uitbraak Q-koorts verklaart TWEEDE KAMER Geert Wilders en '9-11' hebben ervoor gezorgd dat de Tweede <s het aantal bezoekers dat de Tweede Kamer kreeg in 2009. Dat is de Kamer de beveiliging drastisch heeft verscherpt. 13e groei van wil de Kamer dat aantal nog verder gaan verhogen. de PVV maakt opnieuw een verbouwing noodzakelijk. Meer bezoekers PAUL KUSTERS woensdag 18 augustus 2010 «ïi/- u t->v helft meer dan vijf jaar daarvoor. Ondanks alle beveiligingsmaatregelen De burelen van de fors uitge dijde PW in de Tweede Ka mer worden flink vertim merd. Het huis van de de mocratie is de laatste jaren veranderd in een vesting. door Frank Hendrickx en Laurens Kok Mannen in overalls zijn druk in de weer. Pal voor de lift bouwen ze met passen en me ten een ruimte van een paar vier kante meter die nog het meest weg heeft: van een afgesloten bus hokje, maar dan zonder ramen. Verder is het vrijwel stil op de PW-burelen. Nieuw Kamerlid Willie Dille zegt geen last te heb ben van het werk. Ze heeft het goed naar haar zin. „Al valt het soms niet mee de weg te vinden in dit doolhof', lacht ze. Haar werkkamer bevindt zich op dezelf de verdieping als die van Geert Wilders, ver weg van de straat. Op de veiligheidsmaatregelen wil ze niet ingaan. Een andere nieuwe PW'er, Wim Kortenoeven, maakt zich ogen schijnlijk weinig zorgen over moge lijke dreigingen. „De veiligheids maatregelen zijn natuurlijk vooral bedoeld voor onze fractievoorzit ter Wilders. Gewone fractieleden zitten in een andere positie", zegt de buitenlandwoordvoerder. Ook Wilders zelf praat niet graag over zijn beveiliging. Het was dan ook hoogst ongebruikelijk toen hij deze zomer via De Telegraaf aan de bel trok met de boodschap dat zijn beveiliging tekortschoot. Un dercoveragenten slaagden er bij een veiligheidscheck in een vuur wapen het Tweede Kamergebouw in te smokkelen tot bij de PW-fractie. Volgens Wilders kon digde Kamervoorzitter Gerdi Verbeet meteen aan maatregelen te nemen, maar haar woordvoer der wil dat niet bevestigen. Wie zijn ogen de kost geeft, ziet echter ieder jaar nieuwe aanpassin gen op het Binnenhof Eerst kwa men er pasjes en detectiepoortjes, de laatste tijd zijn vooral obstakels voor auto's rondom het gebouw die in het oog springen. Wie een bezoek wil brengen aan de TWee- de Kamer moet eerst een uitgebrei de controle ondergaan. Het gewone publiek blijft ver weg van de werkruimtes en kamers van Kamerleden, medewerkers, ambtenaren en pers. Zo'n 1.250 tot 1.300 personen kunnen met op naam gestelde passen de afgeslo ten ruimten betreden. Toen de Tweede Kamer in 1992 na een grote verbouwing weer in ge bruik werd genomen, waren er nog grootste plannen om de toe gankelijkheid te vergroten. In het ontwerp van architect Pi de Bruijn zouden mensen via de Statenpassa- ge 'door' het gebouw kunnen lo pen. Zover is het nooit gekomen. Aanvankelijk vooral uit vrees dat de voorbijgangers voor overlast zouden zorgen. Sinds '11 septem ber' en de dreiging van terrorisme lijkt het uitgesloten dat de passage ooit nog wordt opengesteld. Het gebouw moet ondanks alle maatregelen een 'open huis' blij ven. Er staan op vergaderdagen nu al drommen mensen voor de deur, maar de Kamer wil in de toekomst nog meer, vooral jonge bezoekers ontvangen. Met meer detectiepoortjes moet de doorstroming het komende jaar verbeteren. Ook is er een extra uit gang gekomen zodat bezoekers sneller kunnen worden afgevoerd. WD-Kamerlid Jeanine Hennis noemt de beveiligingsmaatregelen in de Tweede Kamer 'vrij mild' en vergelijkbaar met die in het Euro pees Parlement in Brussel, haar vo rige werkplek. Daar wordt bijvoor beeld van iedere bezoeker een foto genomen. Het aantal bezoekers aan de Twee- de.Kamer is sinds 2004 gestegen van 110.136 naar 160.470 in 2009. Het aantal mensen dat op de pu blieke tribune plaatsnam, steeg van 32.150 naar 51.560. Er was vorig jaar sprake van 29.072 mensen die in een groep de Kamer bezochten. Dat waren er in 2004 nog 27.299. In 2004 namen 46.473 mensen deel aan een rondleiding, vorig jaar 52.429. Bron: Jaarcijfers Tweede Kamer 2009 In tien jaar tijd is de Tweede Kamer op een fort gaan lijken. De beveiliging moet opnieuw worden verscherpt, doordat de PW-fractie sterk is uitge breid en de bestaande beveiliging gaten vertoonde. foto Phil Nijhuis/GPD TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE ZE ZESSEN HIER 6AT NULPAARBENPOEP SELUK BREN<3T„. TOOS EN HENK NL door Margit Spaak LELYSTAD - Onderzoekers van het Centraal Veterinair Instituut (CVI) in Lelystad hebben in Q;koortsmonsters een heel zeldza me bacteriestam gevonden. De bij zondere bacteriestam is, samen met de manier waarop geiten in Nederland worden gehouden, mo gelijk het antwoord op de vraag waarom de Cf-koorts juist in Ne derland zo explosief is uitgebroken en bijvoorbeeld niet in Australië, een schapen- en geitenland bij uit stek. Dat heeft dierenarts Fred van Zij- derveld van het CVI gisteren ge zegd. Het CVI heeft tot nu toe in monsters vijftien bacteriestam men gevonden, waarvan er der tien in geitenstallen rondwaren. Eén type overheerst echter en dat is een soort die in het buitenland maar heel weinig wordt gevonden. Het gaat om een zogenoemd viru lent type, een soort die besmette lijk is en heftig om zich heen grijpt. De bacterie is volgens Van Zijder- veld duidelijk anders dan de ande re, maar hij verwacht dat het nog wel een paar jaar kan duren voor dat het CVI definitief uitsluitsel kan geven. Q_-koorts heeft sinds 2007 duizen den mensen getroffen. Er is ook een groep patiënten bij wie de ziekte chronisch wordt. De Q;koortsbacterie zit in uitwerpse len, vruchtwater en moederkoek van geiten en schapen en ver spreidt zich via de lucht. „In Nederland is de geitenhouderij na de varkenspest gigantisch toege nomen. Zoveel geiten op een klei ne oppervlakte en deels ook nog dichtbij woonwijken zal zeker een deel van de oorzaak zijn dat de ziekte in Nederland zo toeslaat. Die factoren in combinatie met een bijzondere, sterke bacterie is misschien een verklaring", aldus Van Zijderveld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4