81 buitenland Iran tart Westen met ambities Afghaanse geliefden gestenigd Complete centrale gestolen in Novi Sad Bidden tijdens de ramadan Griekse oud-dictator loannidis overleden Drie baby's komen om bij explosie in kliniek Weer geen akkoord in Belgische formatie Gezin burgemeester duikt onder McChrystal aan de slag bij Yale Nummer hulplijn op pakje sigaretten dinsdag 17 augustus 2010 teheran - Iran gaat tien nieuwe nucleaire installaties bouwen. Vol gend jaar maart wordt een begin gemaakt met de bouw van de eer ste nieuwe fabriek voor de verrij king van uranium. Dit heeft de Iraanse vicepresident Ali Akbar Sa- lehi gisteren bekendgemaakt. De fabrieken worden gebouwd in de bergen. Meer details wilde Salehi niet bekendmaken. Salehi's aankondiging is een klap in het gezicht van de internationa le gemeenschap, die juist wil dat Teheran zijn nucleaire aspiraties opgeeft Het Westen, aangevoerd door de VS, vermoedt dat Iran pro beert een kernwapen te ontwikke len. De machthebbers in Teheran ontkennen dat. De Britse premier David Cameron liet weten dat de uitspraken van Salehi reden zijn tot bezorgdheid. Woordvoerster van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken Christine Fages zei dat de aankon diging 'de diepe zorgen van de in ternationale gemeenschap verer gert'. Iran beschikt momenteel over een grote verrijkingsinstalla tie in Natanz en een kleinere in de buurt van Qom. De Iraanse president Ahmadi- nejad kondigde gisteren aan dat een nieuwe wet van kracht is ge worden. Het is de Iraanse regering nu verboden samen te werken met het Internationaal Atoomener gie Agentschap. Alleen minimale samenwerking is toegestaan. Bovendien is er een bepaling in de wet opgenomen waarmee het de regering wordt toegestaan vergel dingsmaatregelen te treffen tegen landen die schepen en vliegtuigen met als eindbestemming Iran wil len doorzoeken. De wet wordt ge zien als een vergeldingsactie voor sancties tegen het land. PATTANI - Thaise vrouwen nemen deel aan een massale gebedsbijeen komst bij de Centrale Moskee in de zuidelijke provincie Pattani. De bij eenkomst is onderdeel van de rama dan. Die vastenmaand ging vorige week van start. Moslims wereldwijd mogen tussen zonsopgang en zons ondergang niet eten, drinken of sek sueel actief zijn. De bouw van de Centrale Moskee, een van de groot ste moskeeën van Thailand, duurde negen jaar. In 1954 was het bouw werk klaar. De architectuur doet denken aan de Taj Mahal in India. foto Abdullah Wangni/EPA kunduz - De Taliban hebben een 28-jarige man en een 23-jarige vrouw in Afghanistan gestenigd omdat ze overspel zouden hebben gepleegd. Dat heeft Mohammad Ayob, de gouverneur van het dis trict Imam Sahib in de noordelijke provincie Kunduz, gisteren ge zegd. De man was getrouwd en de vrouw verloofd. Ze zouden heb ben bekend dat ze samen hebben geslapen. Zo'n honderd mensen woonden zondagavond het vonnis bij in het dorpje Mullah Quli. De plaats valt onder gezag van de radicaalislami- tische Taliban. Het stel moest met beide handen op de rug in een open veld staan toen omstanders hen met stenen bekogelden tot ze dood waren, aldus een inwoner. ATHENE Dimitrios loannidis, een van de lei ders van het militaire bewind dat van 1967 tot en met 1974 in Grieken land aan de macht was, is gisteren op 87-jarige leeftijd overleden. Hij leidde het militaire bewind van 1973 tot de val van de dictatuur in 1974. Hij zat een levenslange cel straf uit, nadat hij in 1975 aan hoog verraad schuldig was bevonden. BOEKAREST Bij een explosie in een kraamkli niek in de Roemeense hoofdstad Boekarest zijn gisteren drie baby's omgekomen. Twee zwangere vrou wen en acht baby's liepen verwon dingen op. Dat heeft het Roemeen se ministerie voor volksgezond heid bekendgemaakt. Wat de oor zaak van de explosie is, is voorals nog niet bekend. BRUSSEL De zeven partijen die in België on derhandelen over de vorming van een kabinet hebben gisteren weer geen akkoord kunnen bereiken. Een nieuwe overlegronde werd af gebroken omdat een van de hoofd rolspelers, Bart De Wever van de N-VA, onwel was geworden, aldus de Vlaamse omroep VRT. Hij zou niets ernstigs mankeren. DUISBURG Het gezin van burgemeester Adolf Sauerland van Duisburg is buiten de stad in veiligheid gebracht. Hij bleef na de uit de hand gelopen Lo- veparade van vorige maand doods bedreigingen ontvangen. Dat meld de Bild, de grootste krant van Duitsland, gisteren. Bij het muziek feest vielen 21 doden en zo'n vijf honderd gewonden. NEW HAVEN Studenten aan de universiteit van Yale krijgen les van Stanley Mc Chrystal. Hij zal, volgens tijdschrift Politico, het vak 'leiderschap' ge ven. McChrystal is de Amerikaanse generaal die in juni weg moest als opperbevelhebber van de Navotroe- pen in Afghanistan na een inter view waarin hij zich denigrerend uitliet over de regering van de VS. BRUSSEL Op elk in België verkocht pakje si garetten moet vanaf 1 januari 2011 het telefoonnummer en het web adres van Tabakstop vermeld wor den. Dat is een organisatie die men sen helpt om het roken op te ge ven. België is volgens de Stichting tegen Kanker het eerste EU-land dat de vermelding van een hulplijn op de verpakking verplicht stelt. BELGRADO - De complete warmte krachtcentrale Miseluk in de Noord-Servische stad Novi Sad is deze zomer spoorloos verdwenen. Volgens de zender B92, die dat gis teren meldde, is alleen de funde ring overgebleven. De centrale, die vijfduizend huis houdens van warmte kan voor zien, was tijdens de diefstal buiten bedrijf en werd niet permanent be waakt. Volgens deskundigen heb ben de dieven voor de demontage en de afvoer van de installatie twee tot drie weken nodig gehad. Ook moeten ze -over een ruime deskundigheid hebben beschikt. De buit was dan ook niet gering. Die bestond onder meer uit twee stookketels, kompleet met bran ders en automatische bediening, die alleen al 150.000 euro per stuk waard zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8