is een lu dinsdag 17 augustus 2010 Madelien van Hasselt: Een met de tuin. foto Willem Staat Met de klok mee vanaf linksboven: vijver, Di gitalis parviflora en beelden uit de borders. foto's Willy Oorthuijsen Madelien van Hasselt wordt een met de haar omringen de natuur wanneer ze je rondleidt door haar siertui- nen. „Alle zintuigen wor den hier geprikkeld", zegt ze terwijl ze een kardoen vastpakt. Die aan de artisjok ver wante distel voelt verrassend aan. Alsof je een borsteltje in de hand neemt dat is ge maakt van zachte rubbersteeltjes. In het buitengebied van Nieuw- en Sint Joosland ligt Het Vlackeland, de paradijselij ke 'inspiratietuin' van Madelien. Alles in dit lustoord is vrucht van een doordacht plan van deze 'vormgeefster met planten'. Het hele kleurenpalet komt voorbij aan de bezoeker. En inderdaad doet Het Vlacke land een beroep op alle zintuigen. Ie mikt de bloemen, ziet de kleurenpracht, voelt de gladde of ruwe structuren van de plan ten en hoort de vogels zingen en de gras sen ruisen in de wind. Madelien van Hasselt wist al vroeg wat zij wilde worden: tuinontwerpster. Ze volgde vanaf haar achttiende een gerichte oplei ding op Huis te Lande in Rijswijk. Daar was de Middelbare Tuinbouwschool (MTuS) voor Meisjes gehuisvest, tegen woordig een gemengde opleiding. Nadat ze deze driejarige opleiding had voltooid, volgden nog leergangen groenvoorziening, landschapsinrichting en recreatie aan de MTuS in Utrecht. De gewezen Haarlemse (ja, daar spreken ze nog altijd het zuiverste Nederlands) ging vervolgens werken bij een hoveniers bedrijf in het dorp met de groene naam Bloemendaal. „Niet alleen daar maar ook in naburige plaatsen als Aerdenhout, Heemstede, Driehuis en Santpoort, staan veel grote behuizingen met veel groen. Daar is een echte tuincultuur, die veel ho veniersbedrijven een bestaan verschaft." Na geruime tijd, eerst met een compagnon en later op haar eentje, een eigen-bedrijf te hebben gevoerd kwam Nieuw- en Sint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74