Miems deelt huis, tuin Uitbreiding Rijckholt in kleine stapjes 'Een i8l zeeland Redders KNRM beleven drukke zondagmiddag OPEN HUIS Het huis van Miems van Citters aan de Burghse Ring 12 is een blikvanger. De bewoonster stelt huis en tuin twee weken open om tevens haar kunstwerken te exposeren. LANDGOED Huis dementerenden bijna klaar www.pzc.nl dinsdag 17 augustus 2010 door Ali Pankow door Lilian Dominicus GEERSDIJK - Landgoed Rijckholt in Geersdijk breidt uit met een huis voor dementerenden. Het nieuwe gebouw biedt plek aan tien bewo ners, die meer bescherming nodig hebben dan dat ze nu kunnen krij gen. De bouw is in januari begonnen en is naar verwachting in oktober of november afgerond. Met de uit breiding groeit de capaciteit van het landgoed van twintig naar der tig wooneenheden. Enkele van de huidige bewoners verhuizen naar Huize Valkier, zoals het nieuwe ge bouw wordt genoemd, waardoor in de andere huizen lege plekken vallen. „Op dit moment zitten we vol, maar tegen die tijd kunnen we nieuwe bewoners opnemen", zegt adviseur Rob Bakker van het familiebedrijf. Huize Valkier biedt tien wooneen heden van twintig vierkante me ter, verdeeld over twee verdiepin gen. „Het is gebleken dat vijftig vierkante meter te groot is voor de menterende bewoners. Die ver dwalen." Elke kamer heeft een er kertje met uitzicht. Een vide met MEEST GELEZEN 1. Kinderen gewond door paard 2. Drukte op Burghse dag 3. Sluipverkeer door Serooskerke CULTUUR DICHTBIJ Ali Pankow en Esme Soesman be schouwen de kunst en cultuur in hun weblog Cultuur Dichtbij. www.pzc.nl/cultuurdichtbij OUDDORP - De bemanning van red dingstation Ouddorp heeft zondag middag de handen vol gehad aan watersporters. Op het Grevelingenmeer zijn die middag twee boten vastgelopen zonder ernstige gevolgen. Een schip had een 'krabbend' anker en raakte daardoor op drift om vervol gens vast te lopen. Het schip is vlotgetrokken en naar de haven Marina Port Zélande gebracht Bij Bruinisse was rond dezelfde tijd een jacht vastgelopen op de stenen. Ook dit schip is door de vrijwilligers van de reddingmaat schappij vlotgetrokken en naar de jachthaven Bruinisse gebracht. trap verbindt de twee, verder van elkaar gescheiden, afdelingen. Er zijn twee gemeenschappelijke ruimtes, met open haarden en keu kentjes. Iedere bewoner krijgt er zijn eigen zitje. „Daar is ruimte ge noeg voor", zegt directeur Kim Bakker. Rondom is een grote tuin, waar bewoners niet zomaar uit kunnen. De uitbreiding is een aan vulling op het bestaande aanbod. Mensen die nog zelfstandig func tioneren en professionele zorg in de buurt willen, konden al terecht in aanleunwoningen van honderd vierkante meter. Ook is er een gemeenschappelijke woonvorm met kamers van vijftig vierkante meter. Voor dementeren den of mensen met Alzheimer die gedragsproblemen vertonen, is er nu Huize Valkier. Mogelijk in 2013 of 2014, wordt Rijckholt weer een stukje groter. Bakker: „We denken aan een kleinere en dus betaal- baardere woonvorm voor mensen die nog wel zelfstandig kunnen wonen. Maar dat zit nog in de idee- ënfase. We pakken de uitbreiding langzaam aan en we zullen nooit echt groot worden. Dat gaat niet, onze kracht zit in kleinschalig heid." STUUR UW TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Op de Noordzee - ter hoogte van de vuurtoren Ouddorp - kwam een Duitse kitesurfer in de proble men. De man was al anderhalf uur zoek voor de reddingboot werd ge alarmeerd. Een grootscheepse zoekactie werd op touw gezet met de inzet van de reddingboot, de strandreddingsbrigade en een poli- tiehelikopter. De Duitser werd ge vonden door de strandreddingsbri gade op het moment dat de red dingboot ter plaatse arriveerde. De kitesurfer bleek ongedeerd. Dezelf de middag kwam ook nog een zwemmer in de problemen bij Ouddorp. Ook hier schoot de red dingsbrigade te hulp. Beeldend kunstenares Miems van Citters woont in één van de mooiste én oudste huisjes in Burgh. Veel passanten informeren naar de ouderdom van het pand. Zij to nen zich nieuwsgierig en zouden best eens achter de voordeur én in de tuin willen kijken. Miems komt hen deze weken tege moet met een expositie van eigen werk in eigen huis en tuin. Net als vorig jaar. Dat is haar zo goed be vallen dat ze tot een reprise heeft besloten. „Het is wel veel werk. Als je het oog van de bezoeker wilt strelen moet de boel natuur lijk niet al te scheef staan", ver woordt de 74-jarige kunstenares. Haar leeftijd belemmert haar geenszins nog dagelijks actief be zig te zijn. Iets minder lang achter een dan vroeger, maar nog steeds met veel discipline. Miems is veel zijdig in haar kunstuitingen. Zij De inspiratiebron voor het maken van een beeld is vaak heel divers. Zo liet Miems van Citters zich voor het maken van dit beeld inspireren door zowel de behandeling aan haar eigen kiezen, als door de Dents du Midi, een gebergte in de Zwitserse Alpen. Het abstracte beeld tussen het groen staat op één lijn met tradi tioneler werk van haar hand. IHHiWWHMI hakt, boetseert, kneedt en schil dert. Zij laat de bezoekers graag ge nieten van kunst én natuur. De tuin is in deze periode het mooist, vindt ze zelf. „Ik heb gezocht naar mooie doorkijkjes bij de opstelling van mijn beelden", zegt ze verwij zend naar een sprekend voor beeld: Op één lijn staan een beeld van de witte koe IO uit de Griekse mythologie, gehakt uit Doorniks hardsteen, een traditioneler beeld van een pottenbakster en iets ver der verscholen tussen het struweel het abstractere beeld 'Doorzicht'. Achter elk werk schuilt een ver haal en Miems weet daar geestdrif tig over te vertellen. Het hoofd van koningin Beatrix bijvoorbeeld, één van haar laatste werken. „De aanleiding was het door verdriet getekende gezicht van de koningin op televisie vorig jaar op de avond na de aanslag in Apeldoorn. ]e moet als koningin toch heel wat meemaken, dacht ik toen. Ik heb verschillende versies van dit beeld gemaakt. Eerst met die ver- Deze buste van koningin Beatrix maakte Miems van Citters naar aan leiding van de aanslag vorig jaar in Apeldoorn. In de eerste versie gaf de kunstenares uiting aan het grote verdriet op het gezicht van de vor stin na de dramatische gebeurtenis. Uiteindelijk koos de maakster toch voor een neutralere gelaatsuitdruk king. kramping van dat verdriet erin, maar later ben ik toch teruggegaan naar een neutralere gezichtsuit drukking." Tussen het lover duikt hier en daar een bronzen Tureluur op. Die vogel past bij het eiland, vindt Miems en daarom staat het dier op een voetje in de vorm van Schouwen-Duiveland. Mooi con trast vormt daarnaast weer het ab stracte beeld 'Duo', gehakt uit don ker getint Dolemietsteen. Wande lend langs een 'Verlegen Meisje' in brons, een geit met mythische uit- staling en vrolijk opeengestapelde bruinvissen, komen de bezoekers bij het 'houthok' achterin de tuin. De gastvrouw gunt hen hier een kijkje naar haar 'work in progress'. Zij lijkt als het ware in onderhan deling met een brok eikenhout dat snel dreigt te splijten, maar waarin zij met veel geduld en voorzichtig heid toch de golven van de zee tracht te hakken. De expositie is t/m zaterdag 28 aug. dagelijks - m.u.v. de maandag- geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Veel verhalen uit de Griekse mytho logie spreken Miems van Citters tot de verbeelding, zoals dat van 10, de dochter van riviergod Inachus. De jonge schoonheid was één van de minnaressen van Zeus. Om te voor komen dat zijn vrouw Hera de rela tie ontdekte, veranderde Zeus zijn 10 in een zilveren koe. Zij prijkt nu in wit steen in de tuin in Burgh. door Annemarie Zevenbergen Iedere ochtend gaan er eieren in de bakpan, met spek natuurlijk. Want 'we moeten een goede laag voor de dag leggen'. De beman ning van de historische mossel hoogaars Yerseke 36 ziet de drie daagse tocht naar Ijmuiden, en dan door naar Sail Amsterdam, he lemaal zitten. Gisterochtend vroeg vertrokken de Yerseke en de Alcyon II - een jachthoogaars uit 1928 - vanuit Veere richting Rotterdam. Begin van de avond arriveerden beide schepen in de Brienenoordsluis bij Rotterdam. De tocht verliep 'fan tastisch' zoals bootsmaat Gaston mvm - s lËÈMÉStL-- %L. Bootsmaten Gaston Timmers en Jan Kees Janssen op 'jongens-avontuur'. foto Izaak Verkeste Kijk ook eens op ons you tube kanaal: www.youtube.com/depzc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60