z sport 123 Georgische verlosser Ophef over topklasse op tv Europese nominatie Sneijder en Robben Mbongo bezorgt Provoost dure nederlaag 'Maandag 16 augustus is voortaan een officiële feestdag voor alle Vitessenaren' Zjordania won in 1981 de Europa Cup II Van Waveren opent Zeeland Open dinsdag 17 augustus 2010 Maasbert Schouten door Rob Berends en Cerard Borgman ARNHEM - Met zijn eerste zin zet Maasbert Schouten in een overvol perszaaltje in Gelredome direct de toon. Op gedragen toon zegt de voorzitter: „Niet schrikken: Vitesse gaat vanaf nu voor de landstitel." Naast hem zit Merab Zjordania, steenrijk Georgisch zakenman, met de gele Vitesse-stropdas al om. Hij laat zich de loftuitingen van Schouten onbewogen-aanleu nen. Schouten noemt zijn opvol ger een geschenk uit de hemel, een man met een groot voetbal- hart, een man met visie, een man met een absolute winnaarsmentali teit. Hij zegt dat Arnhem met de komst van de Georgische geldschie ter definitief een nieuw tijdperk binnentreedt. „Maandag 16 augus tus is voortaan een officiële feest dag voor alle Vitessenaren." De nieuwe investeerder zit er stoï cijns bij. Hij denkt iets te horen over de positie van keeper Piet Velthuizen, die weg wilde na een aanbieding van het Spaanse Hercu les Alicante. Hij reageert direct: „Ik ga met hem praten en bied hem een nieuw contract aan." Schou ten, met uitgestreken gezicht: „Mis schien wil Piet niet spelen voor de kampioen?" De optimistische verhalen staan in schril contract met de werkelijk- heid. Vitesse kwam de afgelopen jaren voortdurend in het nieuws door financiële onrust. Bij aan vang van dit seizoen vertrokken negen spelers, een veredeld jeugd- elftal bleef over. Naar nu blijkt, was dat beleid. In afwachting van een definitief akkoord met Zjorda nia trok Vitesse geen nieuwe spe lers aan. In de komende tijd zullen die wel komen. „En Merab denkt aan een andere categorie dan waar wij aan dach ten", aldus Schouten. Het eerste contact tussen Schou ten en Zjordania dateert van zon dag 11 juli, de dag van de finale van het WK voetbal. Schouten ont ving Zjordania thuis in Eist en raakte zijn scepsis over de Georgi sche financier snel kwijt. „We heb ben met veel investeerders gespro ken. Helaas zaten daar veel lucht kastelen tussen. Het is logisch dat je sceptisch begint. Binnen de club waren er zelfs in de afgelopen da gen nog mensen die dachten: het zal wel." Voor hij met Vitesse in de slag ging, onderzocht Zjordania of AZ of het Belgische KV Mechelen inte ressant waren. Het werd Vitesse. Die club heeft volgens hem de meeste potentie en het beste sta dion. Schouten zegt onderzoek te heb ben gedaan naar de achtergronden van Zjordania en kwam tot de con clusie dat er geen beletselen zijn om met hem in zee te gaan. Alle verhalen over belastingfraude en geweldplegingen ten spijt. Ook de KNVB heeft toestemming voor de overname gegeven. „Advocaten zouden niet eens voor Zjordania mogen werken als het waar was." Zjordania, zelf oud-voetballer, werd naar eigen zeggen rijk met de handel in voetballers. Het geld dat hij verdiende, wil hij bij Vites se uitgeven aan goede spelers. Zijn bedrijven laat hij voortaan door an deren leiden, zelf gaat hij met zijn familie in Arnhem wonen. Als een journalist vraagt of het ver haal klopt dat hij een paar jaar gele den zwaaiend met een pistool zijn geld kwam halen na een transfer, zegt Zjordania dat hij de vraag niet begrijpt. Tot drie keer toe wordt de vraag herhaald. Zjordania blijft zeggen dat hij geen idee heeft waar dit over gaat. Dan zegt hij dat de beschuldiging niet jpist is. De vraag is of Vitesse zijn ziel ver koopt. Onzin, zegt Schouten. Een preferent aandeel, het 'golden sha re', blijft in handen van Vitesse en waarborgt de kern van de club: de naam, de kleuren en de vestigings plaats. „Wij verkopen onze ziel niet, wij verkopen aandelen." Is de kans niet groot dat Zjordania, als het even tegenzit, verder trekt en de club in scherven achterlaat? Ook onzin, vindt Schouten. „Ik ken Merab. Merab doet dat niet. In het ergste geval worden we dan veertiende." NYON - Wesley Sneijder en Arjen Robben zijn genomineerd voor de prestigieuze titel van Europees voetballer van het jaar. De verkiezing wordt op 26 augus tus rond de loting voor de Cham pions League in Monaco gehou den. De hoofdtrainers van de bes te zestien clubs van de laatste edi tie van de Champions League brengen een stem uit. Zij bepalen niet alleen wie zich beste voetbal ler van Europa mag noemen, ze HMMMMMMMMMMMMMMMnMIMMNNIMMI GOES - Voor de twee Zeeuwen in de hoofdgroepen van het Hiltex Zeeland Damtoernooi verliep de eerste ronde desastreus. Vooral bij Ben Provoost was de ontgooche ling gisteren groot. De dammer uit Aagtekerke had zijn zinnen gezet op een plaats bij de eerste zes, maar na zijn nederlaag tegen Thomy Mbongo lijkt een topklasse- ring buiten beeld. De Kameroener, die in Goes zijn debuut maakt, speelde zeer agres sief en daar had Provoost nauwe lijks verweer tegen. De Afrikaan heerste in het centrum, terwijl de stukken van Provoost tot passivi teit gedoemd waren. Met enkele krachtzetten maakte Mbongo het karwei af Martijn Rentmeester ging er net zo hard af als zijn iets oudere pro- vinciegenoot. Ook de uit 's-Gra- venpolder afkomstige dammer moest zijn meerdere erkennen in een speler uit Kameroen. ]ean Mare Ndjofang profiteerde handig van een riskante opstoot van de 1 kiezen ook een beste doelman, bes- te verdediger, beste middenvelder en beste aanvaller. Genomineerden. Doelman: Jülio César (Inter), Hugo Lloris (Olympique Lyon), Victor Valdés (Barcelona). Verdediger: Lücio (Inter), Maicon (Inter), Gerard Pi qué (Barcelona). Middenvelder: Xavi Hernandez (Barcelona), Arjen Robben (Bayern München), Wesley Sneijder (In- 1 ter). Aanvaller: Lionel Messi (Barcelo na), Diego Milito (Inter), Wayne Rooney (Manchester United). Zeeuwse kampioen en na zo'n der tig zetten was de partij al beslist. Naast Mbongo en Ndjofang waren er nog twee spelers die de ope ningsdag met winst afsloten. We reldkampioen Alexander Schwarz- man, die het toernooi nog nooit won, liet geen spaan heel van zijn jonge landgenoot Nikolaj Guljajev. Ook Kees Thijssen kan terugzien op een geslaagde start. De Amster dammer, die het toernooi in 2007 won, boekte een eindspelzege te gen Pim Meurs. Alexander Georgiev, de winnaar van de laatste twee edities, stuitte gisteren op een sterke Andrei Tol- chykau. De Wit-Russische debu tant hield uitstekend stand, al moest hij wel een nadelige remise accepteren. In de open groep ging Daaf Kasse, de winnaar van vorig jaar, van start met een nederlaag tegen de gehaaide Rus Nikolaj Kychkin. De jeugdspelers Jeroen de Jonge en Danny Wattel waren de enige Zeeuwen die tot winst kwamen. Merab Zjordania (49) voetbalde tussen 1978 en 1990 voor FC Dina- mo Tblisi, een topclub in de voor malige Sovjet-Unie. Met die club won hij in 1981 de Europa Cup II. Daarna speelde hij voor FC Loko- motiv Tbilisi, FC Guria Lanchkhuti, FC Shevardeni-1906 Tbilisi en Stjar- nan Gardabaer (IJsland). Nadien trainde hij op proef mee bij enkele Nederlandse eredivisieclubs, waar onder Heerenveen, maar hij kreeg geen werkvergunning. In 1992 werd hij voorzitter van Di- namo Tblisi. In 1998 stapt hij over naar de Georgische Voetbal Fede ratie (GFF). Hij was twee termij nen de voorzitter. door Frits Bakker, Peter Dekkers en Anton van Gerner HOEK - De voorwaarden zijn voor Hoek volstrekt duidelijk en ook ac ceptabel, maar andere clubs in de topklasse van het amateurvoetbal hebben zich tegen de plannen ge keerd voor het uitzenden van de wedstrijden op RTL 7. Het grote struikelblok zijn de eisen die zijn verbonden aan de televisierechten en die vooral te maken hebben met reclameborden op de velden. Het plan is om de duels zowel op zater dag- als zondagavond tussen zes en zeven uur uit te zenden. Vorige week dinsdag leken de 32 clubs tijdens een bijeenkomst in Zeist unaniem akkoord te zijn met de voorwaarden. Nico Boussen van de sponsorcommissie van Hoek: „Ik vind het uiterst vreemd dat ze daar allemaal achter de plannen gingen staan en dat er clubs zijn die zich nu terugtrekken. Dat bete kent dat ze niet in staat zijn om de rug recht te houden." Drie clubs hebben zich min of meer afgekeerd van het akkoord: IJs- selmeervogels, Genemuidenen AFC. Bij de KNVB kwam gisteren een boze brief van Genemuiden binnen naar aanleiding van het re cent verschenen epistel, waarin staat dat elke topklasser moet vol doen aan zo'n dertig eisen. „Het va rieert van futiliteiten tot grote ver anderingen, waar wij financieel als club zelf voor moeten opdraaien", zegt SC Genemuiden-voorzitter Willem van der Haar. „En dat ter wijl ons door het bereiken van de topklasse is beloofd dat we per club een bijdrage van 25.000 tot 50.000 euro zouden krijgen ter compensa tie van de kosten." De eisen rond de televisierechten vormen het grootste obstakel. „De grootste reden om het af te schie ten, heeft te maken met de televisie rechten", aldus Van der Haar. „Wij moeten 72 meter reclameborden verwijderen voor de sponsors van de KNVB en de topklasse. En dat terwijl beloofd was dat we LED- boarding zouden krijgen, waarop ook onze eigen sponsornamen een plaats zouden krijgen." Nico Boussen: „Het is een kans die je maar eenmalig krijgt, daar moet je natuurlijk gebruik van maken. Je moet dikwijls een fortuin uitgeven om tv- of dagbladreclame te krij gen. Nu krijg je het bij wijze van spreken voor niets. Je moet er al leen wat borden voor verplaatsen. Je kunt de borden altijd nog iets ho ger plaatsen of een tweede ring ma ken. De meeste clubs hebben vrij willigers genoeg, dus dat kost echt geen tienduizend euro. Als je expo sure wilt krijgen, moet je er iets voor over hebben." Eyeworks, de uitvoerend produ cent, huldigt overigens het stand punt dat iedereen mee moet doen, anders gaat het niet door. GOES - Het bord van Ben Provoost (rechts) stond gisteren centraal bij de opening van de elfde editie van het Hiltex Zeeland Open damtoernooi. Ge deputeerde Harry van Waveren deed daar de eerste zet (32-27), en niet aan het bord van wereldkampioen Alexander Schwarzman of van Alexander Georgiev, de winnaar van de laatste twee edities. De eer viel de uit Aagte kerke afkomstige Provoost ten deel omdat hij dit jaar Nederlands kampioen sneldammen werd en het wereldrecord kloksimultaan verbeterde. Provoost speelde tegen het grootste talent van Afrika, Thomy Lucien Mbon go uit Kameroen. Hij verloor en is meteen hekkensluiter in groep 1. Het Zeeland Open wordt tot en met zaterdag gespeeld in Sportpunt Zeeland in Goes. Gedeputeerde Van Waveren zette bij zijn openingstoespraak verschillende mensen in het zonnetje. De sponsors die het evenement al jaren trouw zijn, en de vele vrijwilligers. Met name Izak op 't Hof, de Goesenaar die al vanaf de eerste editie als arbiter en in vele andere hoedanigheden actief is, ver diende volgens Van Waveren veel eer. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55