201 zeeland Gemeente rekent maai Dans op geheime locatie tijdens Nazomerfestival Burenkwesties complexer omdat er meer mensen bij betrokken zijn brieven N6i Slim spel Maikel Harte BOUWLECES De Vereniging Eigen Huis heeft een onderzoek verricht naar de tarieven die gemeenten berekenen voor een bouwvergunning. De verschillen blijken groot. dinsdag 17 augustus 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl De uitspraak van de ZMf (krant van 16 augustus) dat ze in de loop van twaalf jaar 'meer geld gestoken heeft: in overleg (lees 'obstructie') dan dat er voor groenaankleding van de N6i wordt uitgetrokken', is beschamend. Het bewijst de ver spilling van subsidie aan een door geslagen hobby. Infrastructureel strijkt de ZMf Zeeuws-Vlamingen voortdurend tegen de haren in. Ju ridisch ondersteunt ze Duumpje en de Steltkluut bij de tegenwer king van de rondweg bij Aarden burg, de N6i zelf, het afsluiten van zeedijken en ze slaagde er dit jaar zelfs in de Braakmanweg geheel af te sluiten als ruilobject tegen de uit breiding van werkgelegenheid op de Mosselbanken. Ze ondersteunt tevens het projecteren van alle compensatieprojecten voor Schel- deverdieping op uitsluitend de Zeeuws-Vlaamse linkeroever. Pra- ten met het ZeeuwsVlaamsPlat- form wees ze dit voorjaar, in tegen stelling tot Rijkswaterstaat, af Met dorpsraden ontwijkt ze dialoog en aan democratische processen heeft ze lak. En de ZMf doet dat gesubsi dieerd door diezelfde democrati sche gemeenschap. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet 'Verhagen speelt het slim', zegt de kop (krant van 16 augustus). Spe len? Honderdduizenden medelan ders, afhankelijk van zorg, AWBZ, PGB, uitkering, wachten met angst en beven af wat het leven nog meer in petto heeft als de bezuini gingen toeslaan. Spelen? De vos gaat zijn passie nog preken in New York. Spelen? Partij prominenten (het woord alleen al) zeggen hun zegje en doen belangrijk. Werkne mers (onder meer de bouw) zitten in spanning of zij over een maand hun baan nog hebben. Berichten over forse beloningen in de top (ook na slecht functioneren) blij ven ons overspoelen. Spelen in het belang van de partijpolitiek en het eigenbelang van macht en pluche. Ik vind het schandalig. Waar zijn de prachtige woorden over urgen tie (economische crisis) en landsbe lang van voor de verkiezingen? En maar paraderen over het Bin nenhof en zeggen: 'Ik heb geen commentaar, ik zeg niks'. Alleen zij hebben een penning van de gro te speeltuin die 'Politiek' heet. Henk van Cilst Grote Sternstraat 8, Middelburg De column van Maikel Harte (krant van 14 augustus) heeft mij onaangenaam getroffen qua toon en inhoud. Als uitsmijter kiest hij voor de vraag of mensen die het licht hebben gezien, licht is op ba sis van duurzame energie. De laat ste opmerking vind ik venijnig. De kerk wordt in zijn verhaal afge schilderd als een clubje in de mar ge dat zich maar bezig moet hou den met het branden van een kaarsje? Zijn verhaal en vragen ge tuigen mijns inziens van een te ge ringe voorbereiding op zijn co lumn. Dan had hij kunnen weten dat uit het christelijk geloof veel wijsheid te halen valt, omdat God oneindig wijs is. Als de lijn goed doorgetrokken wordt, kun je daar dus ook standpunten rondom 'energiebronnen van de toekomst' uit destilleren. Als (christelijke) be woner van deze aarde zou je je toch bewust moeten zijn van je rentmeesterschap/een goed beheer van de aarde? Juist van een kerk verwacht ik hierin een standpunt. Wat mij betreft mag een kerk va ker geraadpleegd worden rondom levensthema's temeer omdat de Bij bel daar veel over te zeggen heeft. Uiteraard hebben de kerken en christenen steken laten vallen in de inname van standpunten en de uitvoering daarvan. Akelig stil was het in de tijden van Jodenvervol ging. En als West-Europeaan met een christelijke achtergrond zijn we een van de grootste vervuilers ter aarde. Tijd om dit te belijden en te veran deren. Een kerk valt niet te vergelij ken met een voetbalclub, daar zou je inderdaad van mogen verwach ten dat ze geen standpunt hebben inzake energiezaken. Maar een kerk is een maatschappelijk betrok ken instantie gebaseerd op het ge loof in haar Schepper. En die Schepper heeft uiteraard wel een duidelijk beeld van de aarde, die Hij tenslotte zelf gemaakt heeft. In Duitsland zijn er meerdere kerkge bouwen te vinden waarvan de da ken vol liggen met zonnepanelen. Hoe gepast zou het zijn wanneer Godshuizen als voorbeeld zouden kunnen dienen voor de 'gewone' man? Nog een laatste vraag Maikel: zou hellevuur ook duurzaam zijn? Leontien Slabbekoorn-de Muijnck Van Tilburghstraat 30, Driewegen MIDDELBURG - In het kader van het Zeeland Nazomerfestival wordt za terdag 28 augustus een dansvoor stelling gehouden op een geheime locatie in de Middelburgse binnen stad. Deze speelt die middag ne gen keer, tussen 12.00 en 17.00 uur. Per opvoering is er plaats voor slechts vijf toeschouwers. Belang stellenden kunnen zich aanmel den via info@theaterzeelandia.nl. De 'geheiiqe voorstelling' is onder deel van de Nazomerfestival-dans- middag, met op diverse openlucht- door René Schrier Gemeenten hanteren nog steeds buitenspo rig grote verschillen in hun tarieven voor bouwleges, consta teert de Vereniging Eigen Huis. Op Zeeuwse schaal bestaan die gro te verschillen ook, voor de bedra gen die mensen moeten betalen voor bouwleges inclusief een wel standsadvies voor een nieuwbouw woning. Die lopen in Zeeland uit een van 1869,15 euro in Veere tot 3356,75 euro in Sluis. Dat is een ver schil van 1487 euro. Voor de lichte bouwvergunningen (dakkapellen en dergelijke) zijn de verschillen minder groot omdat die bedragen lager zijn, maar dat gaat dan altijd nog van 144 euro in Terneuzen tot 223 euro in Tholen. Als het aan de Vereniging Eigen Huis (VEH) ligt komt er een wette lijk maximumtarief. De belangen vereniging voor huiseigenaren had gehoopt dat de invoering van de Wet algemene bepalingen omge- vingsrecht (Wabo) voor meer uni formering van de tarieven zou zor gen. Die wet gaat op 1 oktober in en combineert alle vergunningen die nodig zijn voor bouwprojec ten. Een belangrijk doel van de Wabo is om te komen tot meer ge mak voor de aanvrager, snellere af handeling en per saldo lagere kos ten. Uit het onderzoek van Eigen Huis blijkt evenwel dat bijna alle gemeenten aangeven dat de tarie ven als gevolg van de invoering van de Wabo niet omlaag gaan. In het kader van het onderzoek heeft VEH enkele top 10 lijstjes sa mengesteld. Daarin komen ook verschillende Zeeuwse gemeenten voor. Zo staat de gemeente Noord-Beveland in het lijstje goed koopste gemeenten als het gaat om een vergunning en een wel standsadvies voor een project van maximaal 45.500 euro. Zo'n ver gunning kost 677,55 euro. Schou- wen-Duiveland zit in het lijstje van de gemeenten met de grootste I bouwleges 2010 lichte lichte lichte bouwvergunning bouwvergunning bouwvergunning €10.000,- excl. btw €45.500,- excl. btw €130.000,- excl. btw incl. welstand incl. welstand incl. welstand Gemeente tarief tarief tarief Borsele €207,06 940,40 €2.674,53 Goes 178,48 1.257,01 2.759,01 Hulst 205,00 850,00 2.267,50 Kapelle 197,00 780,33 2.229,50 Middelburg 171,24 815,18 2.245,49 Noord-Beveland 180,00 677,85 2.125,00 Reimerswaal 164,00 746,20 2.132,00 Schouwen-Duiveland 196,35 893,39 2.552,55 Sluis 187,52 1.225,00 3.356,75 Terneuzen 144,00 796,25 2.275,00 Tholen 223,00 1.127,00 2.492,00 Veere 218,40 779,45 1.869,15 Vlissingen 212,90 765,70 1.999,40 €3500 tariefdaling voor een lichte vergun ning voorzien van een welstands advies. Die daling bedroeg 11,55 procent ten opzichte van 2009. Minder goed kwam de gemeente Kapelle er vanaf Daar steeg de prijs van een bouwvergunning met een welstandsadvies met 45,73 procent tot 197 euro. Dat kan wet houder Jon Herselman wel uitleg gen. Het tarief is opgetrokken om het kostendekkend te maken en in pas te brengen met de omliggende gemeenten. Daar komt bij dat VEH voor het onderzoek is uitge gaan van een lichte bouwvergun ning voorzien van een welstands advies. En zo'n welstandsadvies door Marcel Modde locaties korte voorstellingen van danshuis Station Zuid, Vloeistof en Tragic. De dansmiddag is een van de extra activiteiten rond het jubileum van het festival, dat zijn tiende editie beleeft. Verder ver schijnt er onder meer een boek, met foto's van Lex de Meester, waarin wordt teruggeblikt op de af gelopen tien jaar. De jubileumeditie van het festival begint dinsdag 24 augustus in Oostkapelle, met de première van De Misantroop van Molière. MIDDELBURG - Zeeuwen storen zich in toenemende mate aan 'huf- terigheid' in hun straat. Daarbij gaat het hoofdzakelijk om parke ren op de stoep, rondslingerende spullen en rommel op straat, aldus Sam van Bakergem van Buurtbe middeling Middelburg. Ook consta teert hij dat burenconflicten steeds gecompliceerder worden. In driekwart van de gevallen brengt buurtbemiddeling uit komst, aldus de betrokken organi saties in Middelburg en Terneu zen. Landelijk is dat succes onge veer 65 procent (7600 zaken), zo maakte het Centrum voor Crimi naliteitspreventie en Veiligheid gis teren bekend. Geluidsoverlast, pes terijen en geschillen om de tuin zijn de meest voorkomende pro blemen. In Zeeland staat de hufte- righeid daar nog tussenin, zegt Van Bakergem. „Ik heb de indruk dat Zeeuwen letterlijk zuiniger en netter op hun omgeving zijn in vergelijking met de gemiddelde stadsbewoner." Het totaal aantal meldingen voor buurtbemiddeling zal dit jaar dat van de honderd in 2009 niet veel ontlopen, verwacht Van Bakerr gem. De ontwikkeling in Middel burg is vergelijkbaar met die in Ter neuzen. Hij signaleert wel een ver schuiving in de 'aard van de mel dingen'. „Zaken waarmee we te maken krijgen, worden gecompli ceerder. Steeds vaker zijn er meer dere omwonenden bij betrokken." Daarbij draait het ook om 'de dis sonant in de straat'. „Mensen die daar zijn komen wonen en een an der gedrag vertonen dan wat men gewend is." De Middelburgse coör dinator ziet tegelijkertijd de 'vaar digheid van een goed gesprek afne men'. „Een kwestie ontaardt gelijk in vloeken en tieren. Je kunt er ook eerst even een nachtje over sla pen en de buurman dan vragen of hij soms een feestje heeft gehad."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52